Dar przywództwa autorstwa Mariusza Chrapko to książka dla wszystkich, którzy chcą stać się liderami w organizacjach zarówno nastawionych komercyjnie jak i charytatywnie. Autor pokazuje, w jaki sposób kształtować siebie i swoją osobowość w kontekście obejmowania przywództwa. Jakimi cechami warto się odznaczać, co w sobie wypracować i jak się rozwijać, by to przywództwo nie było punktem, w którym się zatrzymujemy, a procesem i drogą ciągłego stawania się.

Nie jest to zbiór narzędzi i technik, które powiedzą Ci: zrób tak i tak. To raczej zbiór refleksji nad tym, jak być człowiekiem, który faktycznie przewodzi, wspiera i nadaje kierunek grupie w organizacji.
I choć autor przemyca elementy filozofii agile, którą się kieruje (czyli bycia liderem zwinnym), to i tak jego główna koncepcja opiera się na rozwoju, otwieraniu umysłu, uczeniu się i doświadczaniu.
Dar przywództwa – jak stać się prawdziwym liderem
Autor w punkcie wyjścia zakłada, że każdy z nas ma w sobie dar przywództwa. Jest z tym trochę jak z talentem. Otrzymujesz go odgórnie, a to, czy go rozwiniesz czy zatracisz to już jest Twoja sprawa. Tak samo jest z przywództwem. Każdy może stać się liderem. I nie zależy to od liczby technik zarządzania, które opanujesz, czy metod biznesowych, które poznasz. To zależy od tego, czy się rozwijasz, potrafisz wykorzystać swoją wiedzę, wartości i mocne strony, by stworzyć środowisko wspierające dla swojej grupy, inspirujące i motywujące do działania i rozwoju.
Zdaniem autora, nawet jeżeli dziś tego nie potrafisz, to można się tego nauczyć.
Książka została podzielona na osiem części, a w każdej z nich znajdziesz kilka króciutkich lekcji – refleksji. Autor kładzie nacisk na samopoznanie, które pomaga w byciu autentycznym liderem, prawdziwym i transparentnym. Jednocześnie zachęca do doskonalenia w sobie empatii i wrażliwości.
Lekcje są naprawdę krótkie. To zaledwie 1 – 2 strony. Rzadziej jest ich więcej. Dzięki temu po każdym rozdziale można się zatrzymać i zastanowić nad zaprezentowanymi przemyśleniami.
Swoje rozważania Mariusz Chrapko wzbogacił licznymi cytatami, które są dla niego inspiracją i źródłem przemyśleń. I choć naprawdę dodają one wiatru w żagle, to miejscami ma się wrażenie, że jest ich po prostu zbyt wiele.
Choć książkę można zaliczyć do poradników, to jest raczej nietypową odmianą tego gatunku. Na pewno jej wartością jest to, że autor kładzie ogromny nacisk na samopoznanie. Na określenie własnych wartości i znaczeń. Nie uczy „owczego pędu”. Uczy bycia sobą. I w tym kontekście przejmowania „dowodzenia”, jako świadomy siebie człowiek dojrzały.