Każda mama karmiąca piersią miewa czasem wątpliwości, czy przypadkiem nie ma za mało pokarmu. Zdarza się tak, szczególnie jeśli początki drogi mlecznej były utrudnione – dziecko nie zostało przystawione od razu do piersi lub było dokarmiane sztuczną mieszanką w pierwszych dniach życia.
Niestety wciąż zbyt często młode mamy mają problemy z laktacją, którym winna jest nieprawidłowa opieka laktacyjna w szpitalu po porodzie. Kobiety wracają do domu z maluszkiem i radą, by pracować z laktatorem. Próbują zwiększyć laktację laktatorem, ale jest to wyzwanie wymagające pewnej wiedzy i samozaparcia. Dlatego podpowiadamy, jak zwiększyć laktację za pomocą laktatora.
Jak wygląda produkcja pokarmu?
Stymulacja piersi przez dziecko to nie tylko mechaniczne ssanie. To także skomplikowana gra hormonów, które pobudzają gruczoły do produkcji pokarmu. Kiedy kobieta widzi dziecko przy swojej piersi, jej ciało wytwarza oksytocynę, hormon miłości i bliskości. Natomiast w przypadku pobudzania laktatorem dochodzi jedynie do mechanicznej stymulacji gruczołów piersiowych. Nie jest to tak efektywne, jak karmienie naturalne.
Jak pobudzić laktację laktatorem? Wskazówki
- Dziecko ma zawsze pierwszeństwo przy piersi.
- Odciągamy mleko laktatorem po karmieniu lub w dłuższych przerwach (na przykład w nocy).
- Podczas odciągania laktatorem warto patrzeć na dziecko, jego zdjęcie i myśleć czule o karmieniu niemowlęcia (wspomaga to wydzielanie oksytocyny).
- Najbardziej efektywnym sposobem pobudzenia laktacji jest tzw. Power pumping. Należy poświęcić na niego godzinę i polega na naprzemiennym stymulowaniu piersi po 10 minut w trzech sesjach. 10 minut jedna pierś, 10 minut druga pierś – i tak trzy razy. Metodę należy stosować jeden – dwa razy dziennie przez 3 dni z rzędu.
- W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, sprawdzi się stymulacja po każdym karmieniu przez kilka minut naprzemiennie.
- Warto magazynować odciągnięte mleko i jeśli dziecko jest dokarmiane – w pierwszej kolejności dokarmiać je mlekiem mamy.
Co wspomaga produkcję mleka?
Aby ułatwić wypływ mleka z piersi (w przypadku konieczności odciągania mleka lub potrzeby ułatwienia dziecku ssania) można przyjmować lecytynę sojową. Sprawdzają się również preparaty ze słodem jęczmiennym. Istotna jest jakość laktatora – odpowiednie dopasowanie lejka i praca imitujące rytm ssania dziecka. Wybierając laktator najlepiej wybrać jak najcichszy, gdyż dźwięk pracy po pewnym czasie staje się uciążliwy.
mi laktator pomaga. ale to nie jest główny pomocnik. przede wszystkim pomaga mi lactosan mama. piję go codziennie i dzięki niemu mam odpowiednią ilość pokarmu. mogę spokojnie nakarmić moje dziecko i jestem szczęśliwa, że jestem prawdziwą matką.