Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym w diecie człowieka. Odgrywa niesamowicie ważną rolę jako składnik przeróżnych enzymów. Występuje przede wszystkim w rybach, produktach mięsnych, a także roślinach strączkowych i jajach. Kiedy nasza dieta nie jest dobrze zbilansowana i mamy niedobory cynku, warto sięgnąć po Pikolinian Cynku. To nic innego, jak sprawdzony suplement diety dostępny w tabletkach. Warto wybierać taki produkt, który zawiera cynk w wysoko biodostępnej formie. Zażywanie zalecanej dziennej porcji cynku pozwoli zachować zdrowe paznokcie, włosy i skórę. Suplementacja cynkiem pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu w naszej krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm makroskładników odżywczych.

Pikolinian cynku i konsekwencje jego niedoboru
Zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia są ogromnie ważne. Wraz z biegiem czasu może się okazać, że brakuje w naszym organizmie pewnych witamin, czy minerałów. Naukowe badania wskazuję, że zbyt niski poziom cynku może minimalizować wrażliwość na insulinę. Cynk ucieka z naszego organizmu w wyniku pocenia się. Niedobór cynku pojawia się więc u sportowców, w szczególności tych wyczynowych. W ich przypadku suplementacja jest niesamowicie ważna. Braki tego minerału mogą mieć również związek z szalejącym trądzikiem lub występującymi owrzodzeniami. Pikolinian cynku warto rozsądnie suplementować i nie przekraczać zalecanej porcji. Trzeba pamiętać, że żelazo obniża wchłaniane cynku. Jeśli więc przyjmujemy oba preparaty, trzeba robić kilkugodzinny odstęp pomiędzy ich zażywaniem.
Cynk pikolinian i jego właściwości
Cynk jest ważnym elementem zróżnicowanej diety. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i bierze aktywny udział w procesie podziału komórek. Pozytywnie wpływa na prawidłową syntezę białka, wspiera prawidłowy metabolizm kwasów tłuszczowych i działa na rzecz kondycji włosów, paznokci i co najważniejsze skóry. Zapewnia poprawną równowagę kwasowo-zasadową i jest pomocny w utrzymaniu funkcji poznawczych. Wpiera układ odpornościowy, dba o zdrowie naszych kości i pomaga w zachowaniu prawidłowego widzenia. Optymalny poziom cynku odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej płodności i wspiera rozrodczość. Dzięki niemu dobrze widzimy i wspieramy zdrowie naszych kości.
Objawy niedoboru, czyli co powinno nas zaniepokoić?
Niedobór cynku może objawiać się na wiele różnych sposobów. Jeśli zauważymy, że nasz stan włosów, skóry i paznokci się pogarsza, możemy podejrzewać niedobór cynku w organizmie. Wypadające włosy, trądzikowa cera i zmiany o charakterze łuszczycowym, to oznaki braku cynku. Podobnie sygnałem ostrzegawczym powinny być kruche i łamliwe paznokcie. Jeśli nasze rany i skaleczenie nie chcą się goić, a rozstępy na ciele się powiększają, mamy prawdopodobnie do czynienia z niedoborem cynku. Długotrwały niedobór tego mikroelementu przyspiesza starzenie się naszej skóry i skutkuje anemią. Zaniepokoić powinno nas także osłabienie zmysłów. Zbyt mała zawartość cynku w organizmie pogarsza nasz zmysł zapachu, węchu, a w konsekwencji prowadzi do utraty apetytu.
Źródło cynku ukryte w naszej diecie
Dieta powinna dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych substancji. Gdzie kryją się spore ilości cynku? Przede wszystkim w zarodkach pszennych, ostrygach, sezamie białym i czarnym, słoneczniku, pestkach dyn, kakao i oleju lnianym. Weganie żywiący się głównie zbożami oczyszczonymi, ziemniakami i owocami, nie powinni zapominać o regularnej suplementacji cynku. U tych osób niedobór cynku występuje bardzo często.