Pisie włosy w kawie. Psie włosy na marynarce. Psie włosy w powietrzu. Zwykle tak właśnie maluje się codzienny scenariusz właścicieli, gdy pies zaczyna linieć. Czy da się jakoś zapobiec wypadaniu sierści? A jeśli nie, to jak możemy pozbyć się jej łatwo i szybko ze wszystkich powierzchni?
Proces linienia u psów oraz wielu innych zwierząt jest zupełnie naturalny. Jednak nie zmienia to faktu, że potrafi być niezwykłym utrapieniem. Gdy nadchodzi ten czas, kiedy pies linieje, wszędzie jest pełno sierści — na ubraniach, podłodze, kanapie, w odpływie, w jedzeniu. Wszędzie! Zależnie od rasy psa, może to trwać od 1 do nawet 2 miesięcy i to aż dwa razy w roku. Czy jako właściciele psów jesteśmy już skazani na to kilkudniowe sierściowe oblężenie? Niekoniecznie! Obecnie jest sporo sposobów na to, by zmniejszyć ”szkody”. Zobaczmy więc, co robić, kiedy pies linieje.
Linienie psa – kiedy może niepokoić?
Czy powinniśmy martwić się, gdy pies gubi sierść? Przeważnie nie. A to dlatego, że linienie jest całkiem naturalne, szczególnie u niektórych ras. W takim przypadku zwierzaki zrzucają masę sierści w okolicach wiosny i jesieni. Niestety, ale musimy się do tego po prostu przyzwyczaić i regularnie sprzątać psią sierść. O radzeniu sobie z nią dowiemy się więcej już za chwilę.

Jednak zanim to nastąpi, powinniśmy jednak sprawdzić, czy aby na pewno linienie zawsze jest w pełni normalne. Bo co, jeśli zaobserwujemy bardzo intensywne wypadanie sierści poza okresami zrzucania owłosienia? Takie zjawisko może mieć zupełnie inny charakter. Może na przykład być objawem pewnych niedoborów żywieniowych, czy też nawet problemów zdrowotnych. Dlatego też nie powinniśmy czekać. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wybrać się do weterynarza. Może się jednak też okazać, że to nic takiego. W przypadku domowych psiaków takie zjawisko jest dość częste, ponieważ stałe przebywanie w cieple zaburza po prostu naturalny ”harmonogram” linienia.
Jak ograniczyć wypadanie sierści?
Jeśli pies linieje, to właściwie na próżno będzie temu zaradzić. Żadne preparaty tego nie zatrzymają. Zwierzak musi po prostu zrzucić futro. Czas trwania tego procesu zależy przede wszystkim od rodzaju sierści. Jego uporczywość zresztą także. Możemy jednak działać w sposób, który ograniczy ”szkody”.
Kiedy pies linieje można na przykład zwiększyć częstotliwość jego czesania. To będzie szczególnie pomocne, jeśli nasz pupil ma długie futro. Psy długowłose gubią bowiem ogromne ilości sierści, co bywa naprawdę kłopotliwe. Wyczesywanie psa pozwoli nam natomiast ”wyłapać” wszystkie włosy, które pozostały luźno pomiędzy futrem. Dzięki temu nie znajdą się w niepowołanym miejscu.
Sierść w pralce — co robić?
Jako właściciele psów, podczas ich linienia musimy zmagać się z wieloma nieprzyjemnościami. Jednak nie ma chyba nic gorszego, niż psie włosy w pralce. To prawdziwy koszmar, który może wydawać się nie do przejścia. Bo tak naprawdę niezwykle ciężko jest się pozbyć sierści z pralki. W końcu nie ważne, czy są to psy krótkowłose, czy długowłose — wszystkie zostawiają futro na naszych ubraniach, które później trafiają do pralki. I bezskuteczne są wszelkie próby oczyszczania ich z tego włosia, bo to dosłownie syzyfowa praca. Później na mokrych ubraniach, które wyciągam z pralki i tak jest mnóstwo włosów. Ale co możemy zrobić? Przecież nie da się ich tak po prostu rozpuścić!
A tu czeka na nas niespodzianka. Bo okazuje się, że się da i to w naprawdę łatwy sposób, bo za sprawą preparatu, który można zamówić online. Niezłe zaskoczenie, prawda? Jeśli chcesz, aby na Twoich wypranych ubraniach nie było sierści, skorzystaj Vamoosh. Dodaj środek do każdego prania i spójrz na efekty! Jak działa Vamoosh? Produkt ten rozpuszcza każdy rodzaj sierści. Dzięki temu niezależnie od tego ile jest włosów na ubraniach, gdy wkładasz je do pralki, bo gdy je tylko wyciągniesz, nie będzie po nich nawet małego śladu.
Co najważniejsze, preparat jest całkowicie bezpieczny zarówno dla materiałów, jak i naszej skóry. Nie jest to jednak produkt piorący, dlatego należy potraktować go jako dodatek do prania.
Jak skutecznie usunąć sierść psa?
Psia sierść latająca po całym domu to nic przyjemnego. Jak więc możemy sobie z nią skutecznie poradzić? Mamy na to kilka sposobów. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, z czego chcemy ściągnąć włosy. Jeśli chodzi o wszelkie tkaniny, a w tym ubrania, to najlepiej radzi sobie z tym klasyczna rolka z taśmą. Taki przybór sprawdzi się szczególnie do mniejszych powierzchni. Możemy użyć go na przykład do naszych ubrań, czy tekstyliów. Dobrym wyborem będzie także specjalna rękawica z gumowymi wypustkami.
W przypadku kanapy, foteli, czy dywanów nie obędzie się bez odkurzacza. Do mebli najlepiej użyć specjalnej końcówki ze szczoteczką. Jeśli wypadanie sierści u psa następuje przez sporą część roku, to warto uzbroić się też w specjalny robot sprzątający, który będzie na co dzień pozbywał się całej sierści z podłogi.