Ciąża jest ważnym i wyjątkowym czasem w życiu kobiety. To z jednej strony radość i oczekiwania, a z drugiej odpowiedzialność, wyzwania i wyrzeczenia. Szczególnie drugi trymestr ciąży przynosi duże zmiany u matki i u dziecka. Wiedza na temat tego niezwykłego okresu jest pomocna w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami. W poniższym artykule przeczytasz, co warto wiedzieć o drugim trymestrze i jak możesz o siebie zadbać w tym czasie.
Drugi trymestr ciąży – który to tydzień?
Ciąża trwa 9 miesięcy i dzieli się na trzy okresy zwane trymestrami, ponieważ każdy składa się z około 3 miesięcy. Ciążę liczy się jednak w tygodniach, dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, kiedy zaczyna się drugi trymestr. Ten okres rozpoczyna się około 13 tygodnia i trwa do 27 tygodnia, czyli trwa od początku 4 do końca 6 miesiąca.
W tym czasie rozwijające się w brzuchu matki dziecko przechodzi najważniejsze etapy rozwoju. To właśnie wtedy dojrzewa mózg i cały układ nerwowy, a także kości i mięśnie. Dlatego też przyszła mama powinna skupić się na zdrowym stylu życia, a także odpowiedniej suplementacji.
Jakie badania prenatalne należy wykonać w drugim trymestrze i kiedy?
Kontrola stanu zdrowia mamy i maluszka jest w ciąży niezwykle ważna. Regularne badania w ciąży pozwalają lekarzowi ocenić prawidłowość rozwoju dziecka i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.
Do najważniejszych testów w 2 trymestrze należą:
- USG morfologiczne, które pozwala ocenić rozwój płodu i znaleźć ewentualne wady wrodzone;
- badanie poziomu cukru, dzięki któremu można wykryć cukrzycę ciążową;
- badanie ciśnienia krwi;
- badanie poziomu żelaza.
Wizyty kontrolne w II trymestrze powinny odbywać się co miesiąc. Należy poprzedzać je badaniami moczu i morfologią krwi.
Można w tym czasie wykonać badania prenatalne takie jak:
- USG genetyczne (do 13 tygodnia i 6 dnia),
- test NIFTY (do 24 tygodnia),
- test PAPP-A (do 14 tygodnia),
- test potrójny i test zintegrowany (od 15 do 20 tygodnia).
Co suplementować w 2 trymestrze ciąży?
Kiedy zaczyna się 2 trymestr, wiele mam zaczyna czuć się lepiej, ponieważ ustępują uciążliwe objawy z pierwszego etapu ciąży. Wiesz już jednak, że jest to kluczowy okres dla rozwoju Twojego dziecka, dlatego powinnaś szczególnie o siebie zadbać. Jednym ze sposobów na wsparcie swojego ciała w czasie ciąży jest suplementacja.
Jakich substancji nie może zabraknąć w Twoim organizmie? To między innymi:
- kwas dokozaheksaenowy (DHA), który należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA);
- kwas foliowy – bierze udział w procesie podziału komórek;
- jod – to substancja ważna zarówno dla matki, jak i dziecka, ponieważ wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz układu nerwowego;
- witamina D – to witamina kluczowa dla rozwoju kości, a także układu odpornościowego zarówno dziecka jak i matki.
Wszystkie te składniki znajdziesz w suplemencie diety MamaDHA Premium+. Więcej informacji na temat produktu przeczytasz na stronie https://mamadha.pl/.
2 trymestr ciąży – co dzieje się z dzieckiem?
W drugim trymestrze wykształcają się narządy płciowe, dlatego można już w tym czasie określić płeć malucha. Brzuszek zaczyna się zaokrąglać, ponieważ dziecko rośnie – jego wzrost zwiększa się o około 30 cm, a waga o około 800 gramów. Wtedy też ciężarna zaczyna odczuwać pierwsze ruchy maluszka. Na USG można zobaczyć brwi, rzęsy i włosy.
W drugim trymestrze zaczynają też pracować zmysły dziecka, które rejestruje bodźce takie jak dotyk, dźwięk czy zmiana natężenia światła. To właśnie w tym okresie maleństwo uczy się rozpoznawać głosy swoich najbliższych. Jest to dobry czas na budowanie bliskości.
Źródła:
https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/badania-prenatalne-czym-sa-kiedy-wykonac-jak-wyglada-badanie-prenatalne,211.html
https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-b5aac0b4-2398-4c42-9877-9295acd37cf2
https://www.dcg.wroclaw.pl/badanie-i-ii-iii-trymestru.html
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/etapy-ciazy-jak-przebiega-rozwoj-dziecka
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/119/original/25-35.pdf?1472462014
https://www.mustela.pl/mustela-blog/trymestry-ciazy
https://lekarzebezkolejki.pl/blog/dolegliwosci-i-zagrozenia-w-2-trymestrze-ciazy/w-1249
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/badania-prenatalne-w-ii-trymestrze-ciazy,9393,n,139
https://www.ginekolog.net.pl/ws/item/ciaza-rozwoj-plodu-ii-trymestr-ciazy.html
https://epozytywnaopinia.pl/kalendarz-ciazowy/trymestr-ii
https://mamadha.pl/
www.badaniaprenatalne.pl
Artykuł sponsorowany