Chrapanie wśród dorosłych potrafi zirytować, jednak gdy usłyszymy, że dziwne odgłosy dochodzą z pokoju dziecięcego, tym bardziej zaczynamy się niepokoić. Nawet noworodki mogą chrapać. Powodów może być wiele, a jedną z powszechniejszych przyczyn takiego zjawiska jest przeszkoda w układzie oddechowym, która uniemożliwia najmłodszemu swobodny przepływ powietrza. Poznajmy wspólnie przyczyny chrapania u dzieci i dowiedzmy się, kiedy jest to powód do obaw.
Jakie są przyczyny chrapania dzieci?
Chrapanie dziecka może pojawić się na skutek podobnych przyczyn, jakie występują u osoby dorosłej. Jedną z nich jest, chociażby zwykłe przeziębienie. Obrzęknięte śluzówki powodują, że powietrze z trudem przechodzi przez jamę nosową i gardło. Warto dodać, że chrapaniu sprzyja również pozycja leżąca, gdyż ułatwia ona zatykanie nosa. Jeżeli więc odgłosy z sypialni zaczęły pojawiać się wraz z przeziębieniem, jest duża szansa, że po wyleczeniu ustąpią i nie będą już dłużej nas niepokoić.
Alergie, które występują zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, to również jeden z powodów chrapania, który często cechuje się sezonowością. Tutaj podobnie jak w przypadku przeziębienia, obrzęk śluzówek nosa prowadzi do kataru, który znacznie utrudnia oddychanie, szczególnie w nocy. Wrażliwość alergiczną warto jednak zweryfikować u lekarza specjalisty.
Kolejną przyczyną chrapania, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych są wady anatomiczne, a konkretniej w budowie jamy nosowej. Jedną z najczęściej spotykanych jest skrzywienie przegrody. Niestety, aby uporać się z problemem krzywej przegrody, dziecko będzie musiało poczekać do co najmniej 4 roku życia, kiedy to możliwe będzie zoperowanie wady.
Bardzo częstą przyczyną chrapania u dzieci (najczęściej w wieku przedszkolnym) jest powiększenie migdałka gardłowego. Aby ustalić, czy chrapanie spowodowane jest „trzecim migdałem” konieczna jest wizyta u laryngologa, a czasem również dodatkowe badania (w tym niekiedy RTG). Przerost migdałka to jedna z tych przyczyn, którą trzeba wyeliminować i nie wolno lekceważyć – migdałki bowiem są również ważne w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu młodego organizmu.
Wiotkość krtani również objawia się chrapaniem. Łatwo ją zidentyfikować, gdyż małe dziecko ma również problemy z oddychaniem w ciągu dnia. Jeżeli tu leży przyczyna, zaobserwujemy świszczący oddech, napady duszności, a czasem nawet infekcje. Warto dodać, że ten problem częściej występuje u młodych chłopców. Nie ma jednak skutecznej metody leczenia wiotkości krtani. Całe szczęście nie jest ona również konieczna, gdyż dolegliwość ustępuje u dziecka stopniowo, wraz z wiekiem, gdy dochodzi do utwardzenia chrząstki. Powszechnie uznaje się, że dolegliwość ustępuje przed drugim rokiem życia dziecka.
Chrapanie nawykowe
Wśród dzieci możemy również spotkać się z inny rodzajem chrapania, zwanym nawykowym. Nie powinniśmy go lekceważyć, gdyż sprzyja ono częstszym infekcjom i nie pozwala na właściwą regenerację podczas snu (do organizmu nie dociera wystarczająca ilość tlenu). Chrapanie dziecka może mieć w tym przypadku również poważniejsze konsekwencje. Oprócz markotności naszego maleństwa w ciągu dnia — zwiększonego zmęczenia, rozkojarzenia, płaczliwości — chrapanie w dalszej perspektywie może prowadzić do niedotlenienia mózgu, a to kłopotami z koncentracją, pamięcią a w skrajnych przypadkach nawet opóźnieniem rozwoju dziecka.
Kiedy chrapanie to już bezdech senny?
U dorosłych bezdech senny nie budzi tak dużych emocji, choć zalecane jest jego leczenie. U dzieci sprawa wygląda już nieco inaczej. Zatrzymanie oddechu może być dla nich szczególnie niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie wolno tego lekceważyć!
Jeśli podczas snu dziecka słyszysz niepokojące dźwięki, to staraj się zaobserwować ich częstotliwość. W przypadku, gdy przerwy w oddechu trwają dłużej niż 3 sekundy, nie czekaj i koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
U przyczyn bezdechu sennego u dzieci leży fizjologiczna miękkość podniebienia. Obrzęk języczka podniebiennego i zwężenie dróg oddechowych może prowadzić do zasysania tkanek miękkich podniebienia i w efekcie zatykania na kilka chwil układu oddechowego. Przyczyną wystąpienia bezdechu sennego może być również otyłość malucha.
Pamiętaj! Obserwuj oddech dziecka
Problem wystąpienia bezdechu sennego jest u dzieci o wiele poważniejszą w skutkach dolegliwością niż w przypadku osób dorosłych. Trudności z oddychaniem u dzieci w trakcie snu mają swoją przyczynę, dlatego, jeśli zaobserwujemy nieprawidłowości, nie możemy ich lekceważyć. Niepozorna przypadłość, która w pierwszym momencie może nawet budzić rozbawienie, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla życia i zdrowia malucha. Aby nie dopuścić do trudnych do przewidzenia w takich sytuacjach wydarzeń, warto zawczasu skontaktować się z lekarzem.
Chrapanie u dorosłych
Jeżeli w domu chrapie również nasz partner (albo my), warto poznać od razu sposoby na chrapanie u dorosłych i pozbyć się problemu raz na dobre. Zaprocentuje to zarówno nam, jak i naszym najbliższym w postaci lepszego snu każdego z członków rodziny, mniejszym poirytowaniem i lepszą koncentracją oraz efektywnością na co dzień. Dbajmy więc o zdrowie dzieci i nie zapominajmy w tym wszystkim również o sobie 😉
Naturalnemetody.pl
Jeśli zauważyłabym chrapanie u mojej córeczki odrazu skonsultowałabym to z lekarzem. Tak samo było z mężem ale u niego sprawa jest tak jak wspomina artykuł, sezonowa spowodowana alergią. W nocy jedynie posiłkujemy się sprayem snoreeza i jakoś te kilka miesięcy w roku udaje nam się przetrwać.
Bardzo słusznie. Chrapanie niestety to objaw poważniejszych problemów zdrowotnych i zawsze warto je konsultować. Im szybciej uda się wykryć przyczynę trudności w oddychaniu, tym łatwiej będzie można ją usunąć. Życzymy zdrowia i miłych snów 😉
Ja bym małego zabrała do lekarza, tak na wszelki wypadek.
Warto chyba zabrać dziecko do lekarza. Nie zaszkodzi a w razie czego szybciej wykryjemy jakieś schorzenie.