Skuteczne i prawidłowo przeprowadzone badanie słuchu może wpłynąć na polepszenie komfortu Twojego codziennego życia. Zarówno badania słuchu subiektywne, jak i obiektywne, prowadzone przez doświadczonych specjalistów, przynieść mogą imponujące skutki w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, pozwalają na opracowanie skutecznej strategii walki z problemem lub uporania się z nim w odpowiedni sposób.
Aby mieć pewność, że z Twoimi uszami wszystko w porządku, udaj się do audiologa, który szczegółowo sprawdzi Twój próg słyszenia, przeprowadzi przez niezbędne badanie audiometryczne i określi dalszą strategię działania. Jeśli nie interesują Cię aparaty słuchowe i chcesz dobrze słyszeć, nie zwlekaj i reaguj już na pierwsze niepokojące sygnały.
Dlaczego badanie słuchu jest ważne?
Nie chcesz nosić aparatów słuchowych, ale z Twoim słuchem jest coraz gorzej? Problem może tkwić w Twoim zewnętrznym przewodzie słuchowym lub innej części ucha. Udaj się na badanie słuchu do specjalisty i pozwól, by to on uporał się za Ciebie z tym problemem.
Badania słuchu subiektywne i obiektywne
Często nawet bezpłatne badanie słuchu u lekarza pierwszego kontaktu może udowodnić, że masz problem ze słuchem. Niepokojące efekty przynieść może badanie słuchu subiektywne, w którym zadaniem pacjenta może być np. odpowiadanie na pytania zadawane po cichu przez lekarza.
Brak reakcji lub niedosłyszenie ich może być wskazówką, że konieczne będzie spotkanie ze specjalistą. Jeśli skorzystasz z pomocy ekspertów, liczyć możesz na badania obiektywne, czyli wykonywane przy pomocy specjalistycznych maszyn.
Trzy ważne elementy badania słuchu
Większości pacjentów badanie słuchu kojarzy się jedynie z powtarzaniem słów wypowiadanych przez lekarza, jednak cały proces opierać się może na większej liczbie elementów. Wszystkie one prowadzą do uzyskania wiarygodnych danych, dzięki którym możliwe będzie podjęcie właściwych działań prowadzących do pozbycia się problemu lub poradzeniu sobie z nim w najlepszy sposób.
Kliniczna ocena słuchu
Kliniczna ocena słuchu wymaga zaangażowania pacjenta oraz współdziałania z jego strony. Odbywa się w gabinecie lekarskim, a polega na powtarzaniu przez chorego słów wypowiadanych przez specjalistę. Lekarz mówi słowa z różną głośnością do jednego ucha, drugie zostaje w tym czasie zatkane dla uzyskania wiarygodnego pomiaru.
Próby stroikowe
Jest to część konsultacji lekarskiej, do przeprowadzenia której używane są powszechnie znane stroiki znane w środowiskach muzycznych pod nazwą kamertonów. Proces polega na przykładaniu ich do czaszki oraz ucha pacjenta. Na tej podstawie specjalista jest w stanie ocenić, czy problemy ze słuchem wynikają z uszkodzenia ucha, czy też kłopoty leżą głębiej i związane są ze strukturami nerwowymi, których zadaniem jest przekazywanie do mózgu informacji akustycznej.
Audiometria impedancyjna
Badanie to jest wykonywane przy pomocy specjalistycznej aparatury, a pozwala m.in. na obiektywną ocenę stanu ucha środkowego pacjenta. Trwa jedynie kilka minut, a przeprowadzić je można każdej osobie, niezależnie od jej wieku. Audiometria ułatwia diagnostykę różnicową, jaką może być np. niedosłuch odbiorczy.
Wyróżnić można obok audiometrii impedancyjnej również badanie otoemisji akustycznych. Jest to bardzo szybka metoda dająca obiektywne efekty. Doskonale sprawdza się w przypadku badania małych dzieci, a nawet noworodków. Przy jej użyciu możliwe jest rozpoznanie nawet niewielkich ubytków słuchu, które często stanowią charakterystyczne objawy początkowej fazy głuchoty.