Zjawisko to nazywamy obniżeniem lub opuszczeniem macicy. Ulga pojawia się, jeśli chodzi o zgagę i dolegliwości w nadbrzuszu. Jednak zwiększony ucisk w dole brzucha nasila i tak już kłopotliwe zaparcia i jeszcze częściej skłania kobietę do wizyty w toalecie. Dziecko silnie uciska pęcherz moczowy, więc nawet niewielka ilość moczu powoduje, że czujesz odruch parcia na mocz.
Należy pamiętać, by zwracać uwagę na charakter dolegliwości związanych z oddawaniem moczu. Jeśli przy oddawaniu moczu pojawia się ból, pieczenie, szczypanie, jeśli oddawany mocz się pieni lub jeśli ma inne zabarwienie niż zwykle, należy zgłosić się do lekarza i wykonać badanie ogólne. Nierzadko występować mogą zakażenia układu moczowego. Wymagają one leczenia. Bywają ignorowane ze względu na objawy ogólnej ciasnoty w obrębie miednicy oraz na cechy ucisku na pęcherz moczowy.
Macica przygotowuje się do porodu. Niebolesne napinania macicy mogą pojawiać się na porządku dziennym, zaś niekiedy wystąpić mogą pojedyncze bolesne skurcze.
Dziecko mierzy już około 47-48 cm i waży około 2600-2700 gramów. Jest już dorodnym małym człowiekiem, przygotowującym się do przyjścia na świat. Jako że niewiele pozostało miejsca w macicy, jego ruchy będziesz odczuwać bardziej jako przesuwanie się czy wiercenie, aniżeli kopanie. Charakter ruchów nie ma większego znaczenia, natomiast ich liczba ma owszem – znaczenie podstawowe.