Wzajemne relacje małżonków czy partnerów to skomplikowana sprawa. Poukładania wymaga kwestia obowiązków, komunikacji i seksualności. Każdy z nas jest inny i tę swoją odmienność wnosi do budowanego związku. Do tego dochodzi bagaż, który wynosimy z domu rodzinnego. Taka mieszanka wybuchowa to potencjalne problemy. A gdy do gara dorzucimy jeszcze seksualny temperament i potrzeby, to mamy duże szanse na przypalenie potrawy. Z pomocą w pichceniu przychodzą jednak trzy książki, które warto przeczytać, by nie tylko lepiej siebie wzajemnie zrozumieć, ale również, by nabrać odwagi w otwartym komunikowaniu swoich potrzeb, by dostrzec ewentualne punkty zapalne i zapobiec problemom nim w ogóle się pojawią.
Sztuka kochania
Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej to praktyczny poradnik dla par, który pomaga poukładać sobie wiele rzeczy w kwestii naszej seksualności. Jego pierwsze wydanie było rewolucyjne z uwagi na czas i obyczaje, w których się ukazał. Dziś jest już nieco „brodaty” i wiele zawartych tam treści jest nieaktualnych (współczesna nauka obaliła niektóre tezy), ale nadal wnosi bardzo wiele i pomaga uporządkować swoje życie seksualne.
Można dowiedzieć się nie tylko, jak przebiega proces dojrzewania płciowego, jak kształtują się męskie i kobiece potrzeby seksualne i jak dochodzi do orgazmu, ale również – jak można sobie wzajemnie pomóc w osiągnięciu przyjemności z seksu i jak go odrzeć z krzywdzącego i szkodliwego tabu w relacjach. Jednym z jego celów było nauczenie ówczesnych czerpania przyjemności z seksu. Odejście od postrzegania go jako grzeszne zbliżenie i pójście w kierunku traktowania go, jako element budowania zadowalającej, ciepłej i głębokiej relacji między dwojgiem ludzi.
Autorka tłumaczy, w jaki sposób zmienia się kobieta w czasie cyklu miesiączkowego i jak obserwować swoje ciało, by lepiej je zrozumieć i poznać. Szczegółowo wyjaśnia, na czym polega proces obserwowania temperatury i śluzu, co pomaga nie tylko w zaplanowaniu aktywności seksualnej, ale również we wczesnym wykryciu ciąży.
Choć wiele treści zawartych w książce wymaga już pewnej aktualizacji, to i tak warto się z nią zapoznać. Daje solidne, merytoryczne podstawy do zrozumienia własnej seksualności, a przez to sprowadza ją do zwykłego tematu, na który partnerzy mogą śmiało ze sobą porozmawiać. Bez lęku, wstydu i onieśmielenia.
Sztuka kobiecości
Kolejny poradnik to gruntowna analiza kobiecej seksualności, ale nie tylko. Ginekolog i seksuolog Beata Wróbel opowiada o biologicznych i psychologicznych aspektach kobiecości. Odczarowuje szalejące hormony, pokazuje, jak przebiega proces dojrzewania oraz oswaja menopauzę i klimakterium. Podpowiada i pokazuje kobietom, jak ważne jest całościowe obserwowanie swojego ciała i jak wielki wpływ na ogólne samopoczucie ma satysfakcjonujące życie seksualne.
Kobietom ta książka pomoże zrozumieć siebie. Poznać, przeanalizować i odkryć swoją kobiecość w różnych wymiarach. Mężczyznom pomoże nieco zbliżyć się do tajemnicy, jaką jest kobieta i jej seksualność. Podpowie, co jest ważne, co ma duże znaczenie, a co jest całkowicie nieistotne.
Beata Wróbel wyjaśnia, jaki wpływ na dzisiejsze postrzeganie kobiecości przez konkretne kobiety, ma ich doświadczenie wyniesione z domu rodzinnego. Pokazuje schematy i scenariusze, które często powielamy na własną szkodę, ale jednocześnie podpowiada jak przełamać zaklęty krąg, z którego nic dobrego się nie wynosi. Nie daje receptur czy konkretnych przepisów. Podpowiada, gdzie szukać pomocy, jak szukać zmiany i jak ją wprowadzać. Jednak jej charakter zależny jest wyłącznie od konkretnej osoby.
Książka napisana jest prostym językiem, bez nadmiernego teoretyzowania i naukowych teorii. Prezentowane tezy poparte są przykładami z gabinetu pani Beaty, oczywiście bez konkretów. Obie kobiety (lekarka oraz prowadząca z nią rozmowę dziennikarka) nawiązują często do swoich osobistych doświadczeń, co stanowi dodatkowy „materiał” do prowadzonych przez nich analiz. Poradnik czyta się szybko, a wiele podejmowanych tematów nie tylko zapada w pamięć, ale również skłania do refleksji nad sobą. To może stać się świetnym punktem wyjścia do poprawienia jakości swojego życia.
Sztuka obsługi penisa
I trzecia z kolekcji książka, która tym razem bierze „na warsztat” mężczyzn i ich seksualność. Dlaczego młodym chłopcom tak łatwo i szybko przychodzi podniecenie, a dlaczego z wiekiem coraz trudniej o nie? Skąd biorą się zaburzenia erekcji i czy są one rzadkim zjawiskiem? Skąd u mężczyzn fantazje lub pomysły na „innowacje” seksualne, a skąd biorą się odchylenia od normy? Jak kształtuje się męska seksualność i co na nią wpływa? Jak „nie rozjechać się” z kobietą w łóżku i czy rozmiar faktycznie ma znaczenie?
To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w książce. Autorem wypowiedzi jest seksuolog Andrzej Gryżewski, który nie tylko wprowadza czytelników w świat męskiej seksualności, ale również dzieli się swoimi spostrzeżeniami ze swojego gabinetu. Dlaczego mężczyźni lubią starsze/młodsze kobiety? Skąd się biorą fetysze? Jak uzdrowić własną seksualność.
Poradnik prowadzi przez wszystkie etapy rozwoju męskiej seksualności wraz z pokazaniem możliwości i zagrożeń, jakie dotyczą poszczególnych etapów. Odczarowuje nocne polucje, które nie są niczym złym, a naturalną reakcją organizmu. Pokazuje, jak rozwijać swoją seksualność w kierunku przeżywania jej spokojnie i bez lęku.
Dla mężczyzn będzie to książka, która przede wszystkim ich uspokoi i ośmieli. Omawia wiele męskich potworów, które chowane są w szafie. Gdy mężczyźni przeczytają, że nie są w tych problemach odosobnieni i że są to w wielu przypadkach problemy do rozwiązania – na pewno się uspokoją i nabiorą większej odwagi do wizyty u specjalisty.
Dla kobiet będzie to książka odkrycie – pomoże zrozumieć co dzieje się w męskiej głowie, jak zmienia się myślenie o seksie i co „męczy i dręczy” ich partnerów. Pomoże dostrzec ich wątpliwości i lęki, a to być może sprawi, że zostaną zachęceni do poradzenia sobie z nimi, otrzymają wsparcie i zrozumienie najbliższej im kobiety.
Wszystkie trzy: wartościowe, merytoryczne i pełne praktycznych informacji. Podnoszą świadomość. Budują solidne podstawy pod porozumienie i otwartą, szczerą komunikację bez zahamowań, tabu i wstydu.
Wszystkie trzy dla całej dwójki – bez wyjątku!