„Księga ciąży” W. Sears, M. Sears
To najbardziej aktualne, kompleksowe i wiarygodne źródło wiedzy położniczej. Wszystko, co przyszli rodzice muszą wiedzieć o ciąży, opisane szczegółowo miesiąc po miesiącu. Searsowie stworzyli wyjątkowy przewodnik, który w przejrzysty, ale i rzetelny sposób opowiada o tym, co dzieje się z ciałem przyszłej matki, z jej psychiką, jak rozwija się dziecko, a także oswaja wizję porodu. Martha Sears, matka ośmiorga dzieci, dzieli się własnymi wspomnieniami, pokazując, jak nieprzewidywalna i szczególna jest każda ciąża dla kobiety. „Księga ciąży”, oprócz podstawowych informacji, uwzględnia również najnowsze trendy położnictwa, takie jak obecność douli przy porodzie, porody domowe, kontakt skóra do skóry itp. To 440 stron przydatnej wiedzy w przejrzystej szacie graficznej.
„Księga dziecka” W. Sears, M. Sears
Wiliam Sears, lekarz pediatra z ponad 40-letnią praktyką zawodową i jego żona, Martha Sears, pielęgniarka i doradczyni laktacyjna, prywatnie rodzice ośmiorga dzieci, wspólnie napisali ponad 20 książek dla rodziców. „Księga dziecka” to prawdziwe kompendium wiedzy (800 stron!), które w przejrzystej formie dostarcza informacji na temat rozwoju i zdrowia dziecka, doradza w kwestii opieki, żywienia, budowania więzi od pierwszych dni. Wszystko zgodnie z najnowszymi badaniami i aktualną wiedzą, dostosowane do współczesnego stylu życia. Gwarantujemy, że ta bezkonkurencyjna pozycja zajmie szczególne miejsce w biblioteczce świeżo upieczonych rodziców, którzy będą do niej regularnie powracać, szukając odpowiedzi na wątpliwości i pytania.
„Naturalny poród” I. M. Gaskin
Ina May Gaskin to położna z ponad 30-letnim stażem pracy. Jej książkę poleca Fundacja Rodzić Po Ludzku oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce. Ta wyjątkowa pozycja pomaga kobietom (ale również ich partnerom) oswoić temat porodu, przygotowuje do tego szczególnego wydarzenia i umożliwia jego świadome przeżycie. Pełna jest inspirujących historii opisanych z doświadczenia autorki i praktycznych, fachowych porad. Gaskin pisze m.in. o tym, co dzieje się podczas porodu zarówno z matką, jak i z dzieckiem, doradza partnerom, w jaki sposób mogą pomóc partnerce zmniejszyć odczuwanie bólu poprzez masaż i dotyk, mówi, jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy lekarzem, położną i rodzącą, opisuje medyczne zabiegi i interwencje wraz z ich skutkami. Wartościowa pozycja nie tylko dla pierworódek.
„Karmienie piersią” I. M. Gaskin
Karmienie piersią to stworzony przez naturę sposób odżywiania potomstwa oraz podwaliny dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego dziecka. Chociaż temat wydaje się oczywisty i instynktowny, wiele kobiet już po porodzie napotyka problemy, które – przy braku odpowiedniego wsparcia – utrudniają im karmienie, a nawet je uniemożliwiają. Ina May Gaskin, na przykładach ze swojego ponad 30-letniego doświadczenia w pracy położnej, opisuje wszystkie aspekty karmienia piersią, od korzyści, jakie z niego płyną, po możliwe trudności. W książce znajdują się również informacje na temat przyjmowania leków przez karmiącą matkę, jak radzić sobie ze zmęczeniem czy chorobą, jak karmić wieloraczki, a wreszcie jak odstawić dziecko od piersi. Książkę polecają Fundacja Rodzić Po Ludzku oraz Stowarzyszenia Doula w Polsce.
„Przestrzeń dla rodziny” J. Juul
Jesper Juul to duński terapeuta i pedagog o światowej sławie, świetny obserwator życia rodzinnego. Potrafi niezwykle trafnie definiować zagrożenia, z jakimi zmaga się współczesna rodzina. Nie teoretyzuje, nie narzuca swojego zdania, lecz cierpliwie wyjaśnia i podsuwa konkretne rozwiązania, pomaga znaleźć równowagę w codziennym życiu oraz wyznaczyć tytułową przestrzeń dla rodziny. Książka ma postać wywiadu-rzeki. Juul posługuje się zrozumiałym językiem, a jego wypowiedzi wciągają i otwierają oczy na zupełnie nowe, pomijane przez nas aspekty życia rodzinnego. Dlaczego kobieta i mężczyzna po urodzeniu dziecka przeżywają inaczej tę nową sytuację i jak sobie z tym poradzić? Jak sprawić, by rozmowa i dzielenie się przeżyciami były w domu naturalne i normalne? Co zrobić, żeby nie zatracić się w roli rodzica, potrafić wyznaczać swoje granice i ich bronić? To doskonała lektura przygotowująca na życiową rewolucję, jaką stanowią narodziny dziecka. Metody Juula pomagają stworzyć rodzinę w oparciu o szacunek, zaufanie, partnerstwo – ale i umiejętne budowanie autorytetu rodziców.
„W głębi kontinuum” J. Liedloff
Ta pionierska książka zrewolucjonizowała sposób postrzegania rodziny i zapoczątkowała nurt rodzicielstwa bliskości, jedną z najważniejszych koncepcji wychowawczych XX wieku. Przez całe wieki kobiety intuicyjnie uczyły się, jak postępować z dziećmi, jak je uspokajać, przytulać, nosić, jak je kształtować i wychowywać. Te doświadczenia oraz potrzeby dzieci zapisane są w naszym kontinuum, czyli ciągu doświadczeń, który kształtowały tysiące lat. Autorka przez wiele miesięcy żyła z indiańskim plemieniem, obserwując jak bardzo podejście cywilizacji Zachodu różni się od tego najbliższego naturze. Jej wnioski były zaskakujące, ale łatwe do wyjaśnienia – Indianie szanują swoje kontinuum, my przestaliśmy. „W głębi kontinuum” to książka, która powinna trafić do biblioteczki każdej matki. Uczy, jak zaufać samej sobie, swojej intuicji, nie dając się zwieść fałszywym autorytetom i jak wychować dziecko na pogodnego, pewnego siebie, dobrego człowieka.
„Dziecko bez kosztów” G. Cozza
„Żyje się z dziećmi, a nie pomimo dzieci” – pisze we wstępie autorka książki. Tymczasem w naszej kulturze stale rośnie sprzedaż wszelkich gadżetów, których zadaniem jest oddzielić rodziców od dzieci i „ułatwić im życie”. Co jest naprawdę potrzebne, a co zbędne? Czy wózek, łóżeczko, wanienka, smoczek, butelka, leżaczek to rzeczy pierwszej potrzeby, czy kupujemy je dlatego, że ulegamy wpływom reklamy i prężnego marketingu? Czy zastanawiamy się, co zastępują konkretne przedmioty i jak wpływa to na naszą relację z dzieckiem? Czy utrzymanie dziecka naprawdę kosztuje fortunę? Ciekawie napisany, praktyczny przewodnik jak żyć z dzieckiem i nie zbankrutować.
Już wkrótce kolejne polecane przez nas książki: dla rodziców niemowląt i małych dzieci oraz dla rodziców przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym!
Zdjęcie: pixabay.com