Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ubrania ciążowe. Zwykłe ubrania zazwyczaj są już w tym okresie po prostu niewygodne, zwłaszcza że od tej chwili zauważalne stanie się znaczne przyśpieszenie wzrastania dziecka.
Jak to zwykle w życiu bywa, jak coś jest dobrze, to szwankuje coś innego. Nudności i wymioty ustąpiły (a zgaga jeszcze się nie pojawiła). U wielu kobiet występuje inny kłopotliwy objaw, wynikający z działania hormonu powodującego przekrwienie śluzówek nosa. Jest to mianowicie zatkany nos, a nierzadko również krwawienia z nosa. Niewiele można na ten problem poradzić. Natomiast należy starać się unikać preparatów obkurczających naczynia śluzówki nosa, gdyż ich stosowanie nasila krwawienia z nosa.
Wydaje się, że jeszcze mnóstwo czasu, ale jako przyszłe mamy pamiętajcie, że czas – wbrew pozorom – całkiem szybko upływa. Jeśli planujecie, np. remont mieszkania i niczego jeszcze w tym kierunku nie zrobiliście, najwyższy czas się tym zająć. I choć „kobiecie w ciąży się nie odmawia”, to weźcie również poprawkę na… obsuwy w terminach realizacji. Zarówno robót budowlanych (wyburzanie, malowanie, itd.), jak i w dostawach nowych sprzętów, od drzwi począwszy, a na całych kuchniach skończywszy…
Szesnasty tydzień ciąży – dziecko
Dziecko szybko rośnie i przybiera na wadze. Ma już 11,5 cm i 100 gramów! Ponadto dojrzewają narządy i podejmują kolejne funkcje. W 16. tygodniu dziecko zaczyna słyszeć. Dźwięki docierają do dziecka w stłumionej postaci, niemniej jest ono w stanie na nie reagować. O ile ośrodek słuchu w mózgu osiąga pełen rozwój dopiero około 24. tygodnia ciąży, to uważa się, że odczuwanie czy rejestrowanie dźwięków na tym etapie życia odbywać się może również poprzez receptory w skórze. A więc – czas na pierwsze poważne rozmowy z Waszym dzieckiem.
Dziecko aktywnie się porusza, co jest wyrazem dojrzewania układu nerwowego oraz mięśni, otrzymujących impulsy nerwowe pochodzące z rozwijającego się mózgu dziecka. Na jego palcach pojawiają się paznokcie. Wraz ze wzrostem dziecka rośnie również zapotrzebowanie na substancje odżywcze i tlen. Skutkiem tego jest powiększenie serca – w tym okresie jest ono w stanie przepompować nawet 25 litrów krwi na dobę.