Plac zabaw dla rodzeństwa – jaki powinien być, żeby każde dziecko było zadowolone? Nie stawiaj na uniwersalne rozwiązania, one rzadko się sprawdzają. Zanim kupisz plac zabaw, przeczytaj nasz poradnik.
Przydomowy plac zabaw – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał plac zabaw naszych pociech i jakie sprzęty się w nim znajdą, musimy pamiętać o najważniejszej rzeczy, czyli bezpieczeństwie. Tu rodzice często mają zgryzotę, bo nie do końca wiedzą, jak o to bezpieczeństwo zadbać. Lepszy plac zabaw drewniany czy plastikowy? Jakie sprzęty powinny się na nim znaleźć i w jakiej odległości od siebie? Ratunkiem w tej sytuacji jest zakup u zaufanego sprzedawcy, oferującego certyfikowane sprzęty renomowanych producentów, które spełniają europejskie normy bezpieczeństwa (azjatyckie są inne, dlatego warto najpierw dokładnie sprawdzić wszystkie dane) i są zrobione wyłącznie z bezpiecznych materiałów. Tu za przykład może posłużyć modułowy plac zabaw ze sklepu ogrodosfera.pl, który rośnie razem z dzieckiem i na każdym etapie jego rozwoju zapewnia bezpieczną zabawę.
Plac zabaw dla rodzeństwa – z jakich elementów powinien się składać
Najprościej zapytać dzieci, bo one dobrze wiedzą, które sprzęty na placach zabaw są ich ulubionymi. Na pewno przy domu powinna stanąć zjeżdżalnia dopasowana do wieku i wzrostu dziecka, huśtawka, drabinka lub linarium. To podstawa, którą warto rozbudować o domek, karuzelę, bujawkę na sprężynach (jeśli mamy naprawdę małe dziecko) i ewentualnie ściankę wspinaczkową.
Wybierając plac zabaw dla rodzeństwa, trzeba pamiętać o różnicy wieku i potrzeb. Najmłodsze dzieci nie umieją się bawić na placu zabaw same, potrzebują stałej asysty rodziców. Jeśli kupujemy im huśtawkę, to musi mieć siedzisko zabezpieczone przed wypadnięciem. Domek najwygodniej jest ustawić na ziemi i nie musi być duży, małe dzieci nie czują potrzeby izolacji. Zjeżdżalnia nie może być zbyt wysoka i w żadnym razie nie powinna być tak wyprofilowana, by dziecko zjeżdżało z niej na wyprostowane nogi.
Starsze dzieci mają inne potrzeby. Chętnie będą się bawiły w domku, pod warunkiem, że będzie on na pewnej wysokości, aby rodzice nie mogli tam swobodnie zaglądać. Taki domek można połączyć ze zjeżdżalnią. Na pewno ucieszą się z linarium i ściany wspinaczkowej. Przyda się też odpowiednio duża huśtawka bez oparcia.
Co to jest modułowy plac zabaw?
Place zabaw w parkach, na osiedlach i przy szkołach są bardzo duże i bardzo uniwersalne. Mogą się na nich bawić zarówno małe dzieci, jak i nastolatki. Przydomowe place zabaw rządzą się innymi prawami. Dokładnie wiemy ile dzieci i w jakim wieku będzie się na nich bawiło.
Plac zabaw składający się z modułów zapewnia możliwość zmiany jego konfiguracji, odjęcia pewnych elementów i zastąpienia ich innymi, większymi. W szczególności dotyczy to zjeżdżalni i ścian wspinaczkowych oraz huśtawek. Z tych zabawek dzieci wyrastają najszybciej.
Modułowy plac zabaw jest jednolitą konstrukcją, na którą składają się poszczególne jego elementy. Najbardziej charakterystyczny jest domek ze zjeżdżalnią i huśtawką. Taka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w przypadku dzieci o niedużej różnicy wieku i wzrostu. Jeśli jednak mamy w domu np. dwu- i siedmiolatka, w praktyce trzeba zorganizować dwa place zabaw – dla malucha i starszaka.