Wraz z powiększającą się macicą i pojawianiem się ucisku na żołądek, możesz coraz częściej skarżyć się na zgagę i uczucie pieczenia za mostkiem. Występują w przypadku zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Nie bez znaczenia niestety jest również powszechne stosowanie – a wręcz nadużywanie – preparatów wielowitaminowych. Nie będziemy się teraz rozpisywać na temat wskazań do ich stosowania. Mówiąc najprościej, jeśli przyszła mama stosuje zbilansowaną dietę, to suplementy wielowitaminowe do niczego nie są potrzebne. Wręcz mogą powodować u co wrażliwszych pacjentek podrażnienie błony śluzowej żołądka. Jeśli na przykład badania krwi wskazują na pogorszenie morfologii, lepiej zastosować preparat samego żelaza (lub z dodatkiem kwasu foliowego). Nie trzeba bomby witaminowej „na wszystko”. Albo zastanowić się, jak zmodyfikować dietę, żeby dostarczyć organizmowi to, czego mu brakuje.
Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Objawy zgagi złagodzić może jednak spożywanie większej liczby małych posiłków. Niekiedy nawet stosowanie leków zmniejszających kwaśność treści żołądkowej (po konsultacji z lekarzem).
Głaskanie po brzuchu
Wiele przyszłych mam spędza całe dnie, głaszcząc się po brzuchu. Jest to zrozumiałe, ale na tym etapie ogranicz takie działanie. Zbyt częste i intensywne głaskanie/ drapanie się po brzuchu (a więc i macicy) może wywołać jej skurcze. Na tym etapie ciąży są cokolwiek niepożądane. Tak więc trzymaj rękę na brzuchu, ale nie głaszcz go bezustannie.
Rozwój dziecka
Dziecko mierzy około 36 cm (jak widać nie rośnie już tak szybko na długość jak poprzednio) i osiąga masę ciała około 750 gramów. Już niebawem Twoje dziecko otworzy oczy. Powieki i rzęsy już się w pełni ukształtowały, więc moment ten nadejdzie lada dzień. Układ oddechowy dziecka też już się wykształcił, nie jest jednak dojrzały, o czym była wcześniej mowa. Jednakże w przypadku porodu na tym etapie istnieje już możliwość podjęcia przez układ oddechowy czynności polegającej na wymianie gazowej. Jednak wymaga to niekiedy zastosowania urządzeń takich jak respirator. Dojrzewa również układ nerwowy dziecka. Gdyby wykonać badanie fal mózgowych, okazałoby się, że są one niemal identyczne jak fale rejestrowane u donoszonego noworodka. W tym okresie następuje jeszcze jedna istotna zmiana dotycząca chłopców – dochodzi do zstępowania jąder do moszny.