W ubiegłym tygodniu przedstawiłam Wam kilka książek z Akademii Mądrego Dziecka od Harper Kids Polska. Dziś mam dla Was kolejne pozycje. To dwa cykle: Niesamowite zwierzęta i Dzień dobry.
Niesamowite zwierzęta
Niesamowite zwierzęta to książeczka wykonana na grubych tekturowych kartach, co sprawia, że świetnie sprawdzi się również wśród najmłodszych czytelników. Na każdej karcie znajduje się kilka ciekawostek i informacji oraz specjalne „pokrętło”, które pozwala pokazać nawiązanie pomiędzy opisywanym przedmiotem a elementem świata natury. Mieliśmy okazję zapoznać się z czterema pozycjami z tej grupy, więc teraz przejdziemy do konkretów.
Niesamowite zwierzęta – ubrania pokazuje, jakie inspiracje ze świata przyrody można czerpać przy tworzeniu ubrań.
Budynki to kolejna część. Pokazuje nawiązania architektoniczne do natury. Opera w Sydnej to muszla, a Stadion Narodowy w Pekinie to ptasie gniazdo.
Maszyny 1 z tej serii pokazują nam, jak konstruktorzy inspirowali się naturalnymi umiejętnościami i możliwościami zwierząt, tworząc urządzenia i maszyny, które dziś pomagają w codziennych pracach.
Maszyny 2 to druga pozycja na ten sam temat, ale z innymi urządzeniami. Również pokazuje podobieństwa naszego, ludzkiego świata i przyrody.
Ruchome elementy pomagają w ćwiczeniu motoryki małej, co dla dzieci jest niezwykle istotne. Natomiast jakość wykonania pokrętła sprawia, że niemal magicznie zmienia się ze zwierzęcia czy jego domu w konstrukcję ludzką. To powoduje, że dzieci są zachwycone serią, z radością ją oglądają i na długo zatrzymują swoją uwagę. To książki, które uczą i bawią, a samo przyswajanie wiedzy odbywa się w sposób bardzo naturalny i lekki dla dziecka.
Pierwsze bajeczki – Dzień dobry.
To drugi zestaw, który dziś chcę Wam pokazać. W tym cyklu poznałam pozycje: Dzień dobry, szczeniaczku! Dzień dobry, kotku! i Dzień dobry, pingwinku!
Wszystkie również wykonane zostały na sztywnych, kartonowych kartach i one też mają na każdej karcie ruchome elementy. Te książeczki, jak poprzednie, świetnie wspierają motorykę małą dzieci, rozwijają ich zdolności manualne i pozwalają na poznawanie świata w sposób przyjazny i zrozumiały dla dziecka.
Historyjki są proste i krótkie, co ułatwia utrzymanie uwagi i przyswojenie treści. I choć są napisane z myślą o najmłodszych, to zawierają w sobie kilka informacji, które z pewnością poszerzą dziecięcą wiedzę na takim poziomie, na jakim jest ona dla nich dostępna.
Dzień dobry, pingwinku! Pokazuje dzieciom jeden dzień z życia pingwinów. Co robią, jak się żywią, jak spędzają czas.
Dzień dobry, szczeniaczku! To zaproszenie na jeden dzień z życia małego pieska. Jak się bawi, co je, jak spędza czas z rodzicami.
I na koniec, Dzień dobry, kotku! Równie angażująca i zachęcająca do czytania historyjka, która opowiada o jednym dniu małego kotka. Angażujące obrazki i możliwość pewnego wpływania na to, co widać na obrazkach, bardzo przyciąga najmłodszych, wprowadza ich w świat przyrody i pozwala się zagłębić się w ich życie. Wszystko to w sposób, który jest dla dziecka dostępny i zrozumiały.
Edit 03.03.2023
Pierwsze bajeczki do nas powróciły, dlatego spieszę z aktualizacją artykułu i prezentuję najnowsze pozycje.
Dzień dobry, króliczku
To książeczka, dzięki której dzieci mają możliwość zapoznać się nieco z codziennym życiem dzikich królików. Mogą zobaczyć, jak spędzają czas i gdzie mieszkają. Na każdej karcie znajdują się ruchome elementy, co powoduje, że dziecko może aktywnie korzystać z książeczki, nie tylko słuchać tego, co czyta rodzic i oglądać obrazki, ale również wprawiać króliczki w ruch.
Smacznego, żyrafiątko!
W tej części Maluch poznaje przysmaki żyraf. Najpierw mleko mamy, woda, a potem listki. Tu również ruchome elementy pozwalają zaangażować dziecko w kontakt z książeczką. Budzą jego zainteresowanie i zaciekawienie.
Dzień dobry, pani doktor!
Prędzej czy później każde dziecko czeka wizyta u lekarza. Jeżeli chcesz, by wiązała się zmniejszyć lękiem, stresem i niepokojem – sięgnijcie wcześniej po tę książeczkę.
Pokazuje ona, jak może wyglądać wizyta u lekarza, jakie czynności doktor może podejmować (badanie temperatury, osłuchanie malucha, zastrzyk). Choć nie usunie to niepokoju całkowicie (większość nieznanych sytuacji rodzi lęk i niepokój), to na pewno pomoże go nieco zredukować. Szczególnie, że dziecko z tej historyjki jest raczej zadowolone.
Edit 28.12.2021
W kolejnych odsłonach Akademii Mądrego Dziecka chcę Wam pokazać następne niesamowite pozycje. Gotowi? To ruszamy.
Kwarki
Wiesz, czym są kwarki? Razem z dzieckiem możesz się tego dowiedzieć. Niezwykle proste i jasne wyjaśnienie tego, czym są kwarki i jaka jest ich rola w świecie. Dziecko może się dowiedzieć, czym są atomy, jak są zbudowane i czym jest neutron, proton i elektron. Świetny wstęp do nauk ścisłych i sposób na rozbudzenie w dziecku zainteresowania otaczającym nas światem.
Inżynieria lotnicza
A jak zrozumieć to, że samoloty latają? W tym również pomogą te świetne książki zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Tym razem tematem jest inżynieria lotnicza. Gotowi na odlot? 🙂
Wzrok, Smak, Słuch
A jak działają nasze zmysły? To również niezwykle pasjonujące. Dzięki książkom: „Wzrok”, „Smak”, „Słuch” dziecko zrozumie, jak działają jego narządy zmysłowe i w jaki sposób działa postrzeganie świata. Jak to się dzieje, że widzimy obrazy, słyszymy dźwięki i smakujemy potrawy. Magia prostoty, jednocześnie bez uproszczeń. Tak można by podsumować zaprezentowane książki.
Która podoba Wam się najbardziej? Która Was zachwyciła? My czytamy je niemalże codziennie. Wymieniamy tylko tytuły 🙂