Programowanie to w dzisiejszych czasach umiejętność podstawowa. Nauka programowania powoli staje się wręcz równorzędna z nauką czytania, pisania i liczenia. Stały i dynamiczny rozwój technologii informatycznych i ich coraz większe znaczenie w naszym życiu sprawiają, że nauka podstaw programowania na wczesnym etapie edukacji wydaje się coraz częściej oczywista. Istnieją specjalne programy przeznaczone dla dzieci, których zadaniem jest pomoc w zrozumieniu najważniejszych programistycznych prawideł. Które z nich są najlepsze i którymi warto się zainteresować?

Dlaczego nauka programowania jest tak ważna?
Dzisiejszy świat to przede wszystkim świat komputerów. Otaczają nas one wszędzie. W każdym domu mamy ich kilkadziesiąt. Nawet najmniejsze urządzenia elektroniczne to niewielkie komputery, które wymagają odpowiedniego zaprogramowania. Coraz większa część życia odbywa się w sieci. Nic więc dziwnego, że umiejętności związane z programowaniem są coraz bardziej istotne.
Najbardziej popularne programy do nauki programowania dla dzieci
Wśród najbardziej popularnych programów i platform online do nauki programowania dla dzieci wymienić należy przede wszystkim:
1. Scratch
2. Blockly
3. Thimble
4. Tynker
5. Code Combat
6. Kodable
7. App Inventor
8. Code.org
Scratch to aplikacja służąca do nauki absolutnych podstaw programowania. Nie wymaga ona znajomości żadnego konkretnego języka, ponieważ dziecko będzie posługiwać się tu gotowymi blokami, które może dowolnie ze sobą łączyć i w czasie rzeczywistym obserwować efekty. Aplikacja służy więc do zrozumienia tego, jak działają języki programowania i tego, że dzięki znajomości różnych ich elementów i ich odpowiednim łączeniu można uzyskać ciekawe efekty. Z całą pewnością jest to świetny program na zachętę do nauki dla najmłodszych.
Blockly jest nieco bardziej skomplikowany. Tutaj poszczególne bloki mają już nieco mniej atrakcyjną wizualnie formę, za to możliwości ich łączenia są bardzo duże. Dziecko może zapoznać się z podstawami kodowania i samodzielnie tworzyć swoje pierwsze programy. Ciekawą propozycją jest Thimble. Nie jest to właściwie program edukacyjny, ale bardzo proste narzędzie dla twórców stron internetowych. Właśnie ta prostota jest tu największym atutem. Dzięki programowi dzieci mogą łatwo nauczyć się podstaw kodowania związanego z tworzeniem witryn WWW.
Tynker jest platformą internetową oferującą dostęp do wielu narzędzi o różnym stopniu skomplikowania. Niektóre z nich mają postać dość zaawansowanych programów do tworzenia aplikacji z gotowych elementów, a inne to bardzo proste gry, które pozwalają dziecku zapoznać się z podstawami logiki kodowania programów. Code Combat jest z kolei aplikacją pozwalającą na naukę programowania między innymi prostych gier. Sama aplikacja również ma wiele z gry, dzięki czemu dzieci na pewno się nią zainteresują.
Ciekawą platformą jest Kodable. Różne narzędzia, które udostępnione zostały w jej ramach, pozwalają dzieciom rozwijać różne umiejętności związane z programowaniem. App Inventor jest kolejnym programem, który nie pełni funkcji edukacyjnej, ale jest pełnoprawnym narzędziem dla programistów. Przyjazny interfejs i łatwość opanowania podstaw sprawiają, że to świetne narzędzie na początek. Oferującą duże możliwości platformą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest Code.org.
Różne style nauki dla różnych dzieci
Nauka programowania dla dzieci może mieć różne oblicza, tak samo jak różne są same dzieci. Nie powinno się więc ograniczać do jednego i wypróbować różnorodne narzędzia (nie tylko te, które wymieniono powyżej). Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że dostępne aplikacje mogą mieć charakter gry, albo programu typowo edukacyjnego. W przypadku młodszych dzieci gry sprawdzą się doskonale, tym bardziej że w większości przypadków są one już i tak z nimi doskonale zaznajomione. Atrakcyjna w odbiorze gra potrafi przykuć uwagę dziecka nawet na wiele godzin. Jeżeli w tym czasie będzie się ono rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a nie tylko tracić czas na niezbyt mądrą rozrywkę, to na pewno pomoże mu to w późniejszym życiu. Programy typowo edukacyjne spodobają się z kolei starszym dzieciom, które już raczej wiedzą czego chcą i chętnie będą uczyć się nowych rzeczy. W tym celu również warto zainteresować dzieci prostymi narzędziami dla programistów, które jednak czasem dają spore możliwości i pozwalają na osiągnięcie imponujących efektów w krótkim czasie (oczywiście przy odpowiednim zaangażowaniu).
Nie tylko płatne programy – dlaczego warto sięgać po darmowe narzędzia?
Dobrą wiadomością jest to, że nie za każdy program do nauki programowania dla dzieci trzeba zapłacić. Wiele z nich dostępne jest za darmo albo prawie za darmo. Wielu producentów tego rodzaju oprogramowania udostępnia bez konieczności płacenia podstawową wersję, dzięki której dziecko może zapoznać się z programem i jego możliwościami i zobaczyć, czy mu on w ogóle pasuje. Czasem można skorzystać również z pełnej wersji za darmo przez ograniczony czas. W sieci znaleźć można również narzędzia udostępniane całkowicie za darmo.
Czy dziecko nauczy się dzięki temu programować?
Pytaniem, które na pewno warto zadać, jest to, czy dziecko nauczy się dzięki temu programować. Z jednej strony można powiedzieć, że nie. Większość wymienionych programów to zdecydowanie za mało, żeby zdobyć umiejętności pozwalające na prawdziwe pisanie programów. Z drugiej jednak strony dzięki tego rodzaju aplikacjom każde dziecko może zdobyć niezbędne podstawy, dzięki którym późniejsza nauka programowania będzie o wiele łatwiejsza i szybsza.
Partnerem artykułu są Giganci Programowania, oferujący kursy programowania dla najmłodszych.
[…] mowy trwa kilka lat, może on być bardzo twórczy, jeśli zadbamy o kreatywność w kontakcie z […]
Dlaczego umiejętności programistyczne są coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie?
Jak Tynker i Code Combat mogą pomóc dzieciom w nauce programowania?
Jak różne style uczenia się wpływają na wybór narzędzi do nauki programowania dla dzieci?
Dlaczego warto korzystać z darmowych narzędzi do nauki programowania zamiast płatnych?
Czy dzieci naprawdę mogą nauczyć się programowania za pomocą tych aplikacji i platform?
Biorąc pod uwagę, że przyszłość zależy od kolejnych pokoleń, należy zapewnić im dobrą edukację. Obejmuje to narzędzia, aplikacje i sprzęt. Scratch, jako jedna z aplikacji, pełni rolę w tworzeniu nowych przełomów w celu osiągnięcia lepszych rezultatów. Dziękuję za podzielenie się tym.
Bardzo ciekawe zestawienie, przy czym warto wspomnieć, że istnieją też interesujące, innowacyjne aplikacje do nauki programowania dla dzieci powstałe w Polsce takie jak (Learn) Coding Grid czy PixBlocks, a każda z nich ma unikalne podejście edukacyjne m.in. w kwestii transferowalności wiedzy programistycznej. Np. Coding Grid wykorzystuje specjalnie zaprojektowany język programowania blokowo-tekstowego w celu nauki realnych podstaw programowania. Darmowa wersja pozwala zapoznać się z tym podejściem w ciągu kilku minut (na Android, iOS, macOS, Windows).