Gluten to białko, które znajduje się w niektórych gatunkach zbóż. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Gluten – alergen, jakich mało.
Badania prowadzone cały czas nad celiakią pozwoliły wysunąć tezę, że małe dawki glutenu podawane w określonym czasie (nie wcześniej niż w 5. miesiącu życia, nie póżniej niż w 6. miesiącu) mogą chronić przed ujawnieniem się objawów chorobowych. Dyskusje, czy tak faktycznie jest i czy aby na pewno decyzje dotyczące dostosowania do tego schematu żywienia niemowląt nie były zbyt pośpieszne, trwają cały czas. Schemat dotyczy tylko dzieci zdrowych.
Wprowadzanie do diety glutenu budzi nawet wśród lekarzy wiele kontrowersji. To dlatego, że badania wskazujące na pozytywne działanie wczesnego wprowadzania tego produktu do diety dotyczyły dzieci z rodzin obciążonych celiakią. Przecież nie wszystkie rodziny są zagrożone tą chorobą. A są inne choroby, jak choćby alergia, kiedy nie zawsze wczesny kontakt z glutenem jest wskazany. Zalecenia są jednoznaczne, ale lekarz prowadzący zawsze może ustalić indywidualne zalecenia dla każdego dziecka. Kierujemy się tu stanem ogólnym dziecka, parametrami jego rozwoju fizycznego, analizujemy wywiad rodzinny i dotychczasowe zachorowania malucha, jeśli takie były.
Schemat wprowadzania glutenu
Jeśli chodzi o gluten – początkowa dawka wynosi 2-3 gramy każdego dnia, wprowadzamy ją w 5.-6. miesiącu, a zwiększamy dopiero w 7.-8. miesiącu – tak mówią ogólne zalecenia.
Indywidualnie lekarz może dla danego dziecka zastosować inny schemat, zależnie od stanu zdrowia danego pacjenta i jego parametrów rozwoju fizycznego.
Co jednak, jeśli u dziecka wysunięto podejrzenie alergii, w tym także możliwej alergii na gluten? Zalecenie diety bezglutenowej jest wówczas niezależne od wieku dziecka. Nie zawsze u małych dzieci możemy badaniami potwierdzić nasze przypuszczenia. Jeśli jednak uzyskujemy ustąpienie objawów, z powodu których zleciliśmy dietę, potwierdza to naszą decyzję. Dietę utrzymujemy tak długo jak tego wymaga dany pacjent. Nawracanie objawów przy próbie prowokacji danym alergenem jest wskazaniem do kontynuowania diety.
Niezależnie jednak od tego, jaka jest pierwotna przyczyna wyłączenia glutenu z diety nie jest to już taki problem dla rodziców jak kiedyś. Cały czas rozwijająca się produkcja różnorodnych produktów bezglutenowych sprawia, że pacjenci nie czują się już tak pokrzywdzeni jak kiedyś. Smak tych produktów czasem trudno odróżnić od produktów z glutenem, a i asortyment jest coraz większy.