Nauka z komiksem to nowa seria, która ukazała się dzięki Wydawnictwu Egmont. Składa się z trzech mniejszych serii, które poruszają inne obszary naukowe.
W ramach Nauki z komiksem można zapoznać się z tematem genetyki i ewolucji, galaktyk i planet oraz tematem dinozaurów.
Miałam przyjemność zapoznać się z pierwszym tomem każdej części i powiem Ci, że te komiksy to coś niesamowitego. Ogólna koncepcja jest jedna i spójna dla wszystkich tomów, więc najpierw o niej Ci opowiem. Potem pokażę poszczególne tomy, które czytałam.
W każdej części postacie z innej bajki przeżywają rozmaite przygody, które stają się pretekstem i punktem wyjścia do rozmów na tematy naukowe. Komiksy przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 – 12 lat i opracował je interdyscyplinarny zespół specjalistów. Dzięki temu przedstawione sytuacje oraz fakty naukowe są rzetelne, a jednocześnie tak pokazane, by dzieciom łatwo było je zrozumieć. Ilustracje w komiksach ułatwiają wyobrażenie sobie pewnych kwestii, a do tego pomagają w wizualizowaniu spraw, których nie da się zobaczyć.
Uzupełnieniem przygód i rozmów bohaterów są wstawki naukowe, które pomagają w zrozumieniu podejmowanych zagadnień. Czytelnicy mogą zapoznać się z budową komórki, teorią wielkiego wybuchu czy zagadnieniem wędrówki kontynentów.
Całość jest doskonale opracowana graficznie. To powoduje, że komiksy przyciągają uwagę nie tylko dzięki bohaterom i ich przygodzie, ale również dzięki ilustracjom. Dodatkowo, ilustracje te sprawiają, że aż chce się przeczytać zamieszczoną w pobliżu informację naukową.
Pomysł na wdrożenie dzieci do świata nauki – genialny. Wykonanie – jeszcze lepsze. Moim zdaniem to nie tylko świetne komiksy, ale również bardzo dobrze przemyślane i opracowane materiały naukowe. Formuła komiksu powoduje, że nauka jest przyjemna i dzieje się niejako obok, przy okazji. To nie jest siedzenie z podręcznikiem na kolanach. To nauka przez zabawę, a to jej najskuteczniejsza forma.
To teraz, zgodnie z obietnicą, pokażę Ci komiksy, z którymi miałam przyjemność się zapoznać.
Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja. Życie
W tej części dzieci mogą zapoznać się z początkami życia na Ziemi w ogóle. Poznają zagadnienie DNA, budowę komórek oraz zapoznaj się z pierwszymi żywymi organizmami, czyli bakteriami. Bohaterowie bajki Lilo i Stich, bo to oni właśnie podróżują drogą przez genetykę i ewolucję poznają też ogólny schemat rozwoju poszczególnych grup zwierząt, czyli ich drzewo genealogiczne.



Nauka z komiksem. Galaktyki i planety. Początek wszystkiego
W tej części główne postacie to bohaterowie Fantastycznej czwórki. Poznają oni historię Wszechświata, jak rodzą się i umierają gwiazdy oraz na czym polega Teoria Wielkiego Wybuchu. Dowiadują się, czym jest grawitacja, jak powstają galaktyki oraz mają okazję zapoznać się z teorią Einsteina na temat przestrzeni, czasu i czarnych dziur.



Edit 28.07.2023
Nauka z komiksem. Galaktyki i planety. Nasz dom: układ słoneczny
Kolejna odsłona niezwykłych komiksów, które już w pierwszej części nas niesamowicie urzekły. Tym razem poznajemy Układ Słoneczny. Dowiadujemy się, z jakich jednostek korzysta się w astronomii, jak się poznaje i bada fakty astronomiczne. Poznajemy też sąsiednie planety. Coś niesamowitego.

Era dinozaurów. Straszne jaszczury, czyli dinozaury triasu
Głównymi postaciami są tu bohaterowie Toy Story. Poznają oni świat dinozaurów. Obserwują, jak kształtowały się kontynenty oraz kiedy i jakie dinozaury pojawiły się jako pierwsze. Dowiadują się, w jaki sposób można poznawać przeszłość, czym są skamieliny oraz co warto wiedzieć o poznawaniu przeszłości. Bohaterowie poznają też pierwsze gady, które latały, pływały, a nawet wspinały się po drzewach. To niesamowita podróż po czasach tak zamierzchłych, że aż trudno nam sobie to wyobrazić.



Edit 28.07.2023
Era dinozaurów. Czas gigantów, czyli dinozaury Jury
Kolejna era w dziejach Ziemi i dziejach dinozaurów. Tym razem bohaterami historii są wielkie gady, które żyły w czasach Jury.
Zobacz, jak żyły i jak sobie radziły te niesamowite stworzenia.
