Jaka przygoda…? Przewijanie, karmienie, kosi, kosi łapki – w kółko to samo. Dziecko to cud, ale cudownie byłoby się też z kimś spotkać, pogadać, wyjść z domu. Są takie miejsca, gdzie można się spotkać i porozmawiać nie tylko o dzieciach, choć z dzieckiem u boku. To Kluby Mam i Tatusiów – w skrócie zwane Klubami Mam. Powstaje ich w Polsce coraz więcej. Można przyjść tu z dzieckiem, wymienić się doświadczeniami, rozwijać umiejętności rodzicielskie, wziąć udział w warsztatach z rozwoju osobistego, spotkać się m.in. z pediatrą, fizjoterapeutą, psychologiem, dietetykiem, wizażystką czy doradcą chustowym.
Wiem, nie jest łatwo wygrzebać się z maluchem lub maluchami z domu, zapakować te wszystkie rzeczy na zmianę, coś do jedzenia, do picia, zabawki, pieluchy… A jak się rozbeczy? To się rozbeczy, socjalizacja maluchów to też bardzo ważna sprawa i choć wyjście z domu ma być przyjemnością głównie dla Ciebie, to chciałabym żebyś wiedziała/wiedział, że Twoje dziecko też na tym skorzysta. Spotkania z innymi dziećmi i dorosłymi, nieznane miejsca oraz nowe sytuacje ogromnie wzbogacają świat dziecka.
Kluby Mam to miejsca, gdzie można uzyskać wsparcie nie tylko specjalistów, ale także innych rodziców, którzy przeżywają podobne sytuacje. Można tu pogadać nie tylko o pieluchach. Kluby Mam to doskonałe miejsce do poszerzania horyzontów.
W Klubie Mam na Mokotowie, do którego sama chodziłam, a teraz go współtworzę nauczyłam się zarządzania sobą w czasie. Warsztat ten uświadomił mi jak wiele ról pełnimy w życiu, jak ważna jest umiejętność ustalania priorytetów, ważenia tego co ważne i… odmawianie.
Na innym spotkaniu dowiedziałam się, że pierwsza pomoc u dzieci do pierwszego roku życia wygląda zupełnie inaczej niż u starszych osób. I nauczyłam się jej udzielać. Czuję się pewniej, chociaż każde zadławienie mojego synka sprawia, że oblewa mnie zimny pot.
Fantastyczną rzeczą są szafingi – przynosisz rzeczy, których Twoje maluchy już nie używają i wymieniasz je na te, które Ci się przydadzą. A wiadomo, dzieci szybko rosną i szybko zmieniają się nie tylko ich potrzeby, ale i rozmiary. Taka wymiana to korzyść nie tylko dla Ciebie, Twojego dziecka i Waszych finansów, ale też dla środowiska, bo nie kupujesz nowych rzeczy, które potem je zanieczyszczają. Rzeczy, które nie znalazły chętnych mogą zostać oddane do Ośrodka Pomocy Społecznej – tak robiłyśmy w Klubie Mam na Mokotowie.
Inicjatywa ma charakter społeczny, spotkania są bezpłatne.
Klub Mam to dobre miejsce żeby po porostu pogadać, nawiązać nowe znajomości, podzielić się radością i smutkiem. Ja znalazłam tu przyjaciół i zdobyłam nowe umiejętności oraz odkryłam moją pasję – współtworzenie miejsca, jakim jest Klub Mam. Nie daj się samotności. Poszukaj Klubu Mam w Twojej okolicy – zajrzyj do ogólnopolskiej bazy Klubów Mam dostępnej na stronie www.klubmam.org. Jeżeli w pobliżu nie znajdziesz Klubu to załóż go sama, napisz mail na adres klub@klubmam.org, podając miasto, w którym mieszkasz oraz pisząc parę słów na temat Twojego pomysłu. Z przyjemnością prześlemy Ci poradnik „Załóż Klub Mam!” I podzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem.