Od pewnego czasu mamy przyjemność zapoznawać się z przygodami bardzo sympatycznego żubra Pompika i jego rodziny. Obok głównego bohatera, dużo miejsca poświęcone jest również jego siostrze – Polince. Cała rodzina jest bardzo sympatyczna i szybko daje się polubić. Na tym nie koniec. Żubry świetnie się wprowadzają dzieci w świat przyrody i natury. Pokazują relacje, z którymi spotykamy się na co dzień i pomagają w podejmowaniu tematów, istotnych dla rozwoju dziecka.
Spotkania z rodziną żubrów to rozrywka, która niesie ze sobą znacznie więcej. To nie tylko wprowadzenie do czytelnictwa. To przyjemna lekcja biologii i szacunku do natury. To również świetny punkt wyjścia do rozmów na temat relacji, wartości i postępowania. Dziś mamy dla Was kilka tomów tej barwnej i uroczej historii, która dodatkowo zachwyca ilustracjami.
Polinka zaginęła
Na początek książeczka z okienkami. Polinka zaginęła, to dość duża gabarytowo pozycja, która wykonana została na grubych, kartonowych kartach. To sprawia, że jest ona doskonała dla najmłodszych czytelników. Dodatkową atrakcję stanowią otwierane okienka, których jest tu aż pięćdziesiąt. Pod okienkami ukrywają się dodatkowe informacje lub rysunki.
Możliwość ich uchylania powoduje, że w dziecku rośnie ciekawość i zainteresowanie. To również sposób na to, by utrzymać dziecięce skupienie na historii. Okienka dodatkowo pozwalają na podejmowanie różnorodnych prób z motoryką małą. Choć dla dziecka pierwsze uchylenie może być nieco kłopotliwe, to każde kolejne będzie już łatwiejsze, a maluch będzie mógł usprawniać swoje paluszki.
Fabuła tej historii opiera się na tym, że gdzieś zapodziała się siostra Pompika – Polinka. Jej poszukiwania prowadzą nie tylko do jej odnalezienia, ale również do poznania różnorodnych tajemnic, jakie skrywa las.
Edit 13.12.2022
Mam dla Was jeszcze jedną odsłonę Żubra Pomnika z okienkami.
Czego szukasz Pompiku
To książeczka z 64 okienkami. Żubrza rodzina wybiera się na wycieczkę, w czasie której zwiedza cztery polskie parki narodowe. Żubry wybierają się do Słowińskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego, Świętokrzyskiego i Tatrzańskiego. W każdym z nich poznają sekrety przyrody i tajemnice zwierząt.
Razem z żubrami młodzi czytelnicy również mogą je poznawać. To świetna zabawa, a przy okazji nauka, która odbywa się w sposób zupełnie naturalny. Po okienkami skrywają się ciekawe okazy roślinne lub zwierzęta, które są też podpisane, co ułatwia zapamiętanie ich nazw. Samo odkrywanie jest dla dzieci bardzo ekscytujące. Towarzystwo żubrów dodaje tym odkryciom uroku.
Kolejne pozycje z serii to małe i cienkie książeczki z krótkimi historiami, które świetnie nadają się do czytania przed popołudniową drzemką czy jako wieczorne wyciszenie.
Żubrza góra opowiada o pewnym sporze między żubrami – co jest największą atrakcją w okolicy. Członkowie rodziny wybierają się na spacer, by samemu znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Oczywiście, podczas wyprawy dowiadują się również wielu innych ciekawych rzeczy.
W kolejnej historii Pompik i Polinka poznają… salamandrę. Jest piękna i lśniąca i jednocześnie bardzo nieśmiała. Czy uda się im przekonać ją, że jest jedną z najpiękniejszych istot, jakie spotkali? Ta historia jest niezwykle ciepła, serdeczna i pozytywna.
W kolejnej odsłonie przygód tej uroczej rodzinki wyzwaniem będzie Jaskinia Nietoperza. Żubry wędrują po polskich parkach narodowych, co jest dodatkową wartością historyjek. Przy okazji ich przygód możemy się czegoś wartościowego dowiedzieć. Tak więc nasi przyjaciele spacerują po parku Ojcowskim. Polinka ma niestety zły dzień i parę razy musi zmierzyć się ze strachem. W końcu gdzieś znika, a na pomoc przychodzi jej brat Pompik. Czy uda im się pokonać strach? Czy strach jest straszny? Czym jest dla nas?
Świat przyrody to nie tylko duże i okazałe zwierzęta. To również mała, piękna i bardzo Cenna gąsienica, której Polinka o mało nie rozdeptała. Zwierzęta, zamieszkujące na co dzień Pieniński Park Narodowy są oburzone. Dlaczego ta gąsienica jest dla nich tak cenna? Czego rodzina żubrów dowie się z tej wyprawy?
W kolejnej odsłonie nasi przyjaciele odwiedzają Tatry. Trudno jest im poruszać się po stromych zboczach i półkach skalnych, ale mają okazję obserwować przepiękny Skok kozicy. Niestety, przy kolejnej próbie kozicy zapada się noga i grozi jej niebezpieczeństwo. Nowo poznana znajoma podejrzewa, że to niedźwiedź usunął jedną półkę, by trudniej było jej skakać. Co wykaże żubrze śledztwo?
Gdy rodzina żubrów dotrze do Gór Świętokrzyskich, będzie miała okazję podziwiać Poroże jelenia. Ten jednak nie zachowa się zbyt gościnnie, a w dodatku narazi się całej rodzinie. Jak skończy się ta nowa znajomość zawarta w tak niefortunny sposób? Czy uda się nawiązać nić porozumienia? Czy uda się wyjaśnić sytuację?
W Roztoczańskim Parku Narodowym rodzinę żubrów oprowadza po swojej okolicy Wytrwały konik. Tak naprawdę to koń polski, który zabierze żubry na niezwykły spacer, podczas którego będą mogli poznać uroki odwiedzanego parku. Jak rodzina zareaguje na tę wycieczkę? Czy dadzą radę wyzwaniom, które postawi przed nimi gospodarz?
To tyle na dziś. Która książka podobała się Wam najbardziej? Którą chcielibyście poznać? My uwielbiamy całą serię i szczerze trudno jest nam się zdecydować tylko na jedną z nich 🙂
Edit 01.04.2022
Żubr Pompik Odkrycia
Przesympatyczny Żubr Pompik prezentuje się w nowej serii: „Odkrycia”. Jak na razie zapoznaliśmy się z dwoma tytułami z tego cyklu.
Kropla Wody to tytuł, w którym Żubr poznaje obieg wody, dowiaduje się, jak krąży ona w przyrodzie i jakie ma znaczenie dla środowiska.
Pory roku natomiast to książka, w której Pompik i Polinka poznają cykl roczny przyrody, jej sezonowe przemiany i specyfikę poszczególnych pór roku.
Świetna forma poszerzania wiedzy wśród najmłodszych. No i Żubr – za którym już zdążyliśmy się solidnie stęsknić.
Edit 13.12.2022
Stało się 🙂 Żubr po raz kolejny pojawił się pod naszym dachem 🙂 Tym razem w postaci dwóch fantastycznych książeczek z serii Odkrycia.
Z górki i pod górkę
Żubry wspinają się na górę, by lepiej dostrzec rozciągające się widoki. Po drodze mijają i obserwują różne rodzaje ukształtowania terenu. Kruk, którego poznały po drodze, pomaga im nazwać te wszystkie mijane wzniesienia i płaszczyzny. Dziecko, które podróżuje z żubrami w tej książce uczy się ważnych geograficznych nazw w sposób zupełnie naturalny i swobodny.
Sekrety drzewa
Pompik postanawia odkryć sekrety, które skrywa pewne drzewo w lesie. Dla Polinki obserwacja jest niezwykle nudna. Jednak już po krótkim czasie okazuje się, że drzewo ma w rzeczywistości niezwykle bujne życie i wiele się tam dzieje.
Edit 13.10.2023
Fantastyczne grzyby
Żubr Pomnik do nas powrócił! Uwielbiam tę serię i całą Żubrową rodzinkę! Tym razem ich przygody mają miejsce w cyklu „Odkrycia”, a żubry w czasie spaceru poznają różnorodne grzyby. Fantastyczne grzyby. Są wśród nich i te bezpieczne, jadalne, których smak jest naprawdę super. Są też i takie, które mimo pięknego i bardzo barwnego wyglądu są bardzo trujące i lepiej zostawić je w spokoju. Jak zawsze ciepła, przyjemna i niezwykle sympatyczna historia ulubionej rodziny żubrów zachwyca, bawi i w naturalny sposób uczy.
Cudowne pszczoły
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Media Rodzina dotarły do nas od razu dwie części Żubra. Tym razem zwierzęta poznają pszczoły. Dowiadują się, jak pszczoły produkują miód i jak się komunikują. Ba! Polinka nawet próbuje samodzielnie naśladować taniec pszczół. Dzięki temu dzieci, które czytają tę opowieść mogą w bardzo naturalny sposób poszerzać swoją wiedzę i poznawać sekrety przyrody. Jak zwykle urokliwa i pełna ciepła opowieść sprawia, że odrobinkę się zasmucisz, jak tylko się skończy.