Zrozum siebie to książka psychologiczna napisana bardzo prostym i jasnym językiem. W sumie można ją nawet określić popularno – naukowym podręcznikiem. Autorzy Maciej Rajewski i Zofia Szynal wyjaśniają liczne mechanizmy psychologiczne, które działają na ludzi w sposób bardzo jasny i zrozumiały, a jednocześnie naukowy, merytoryczny i profesjonalny.
Dzięki temu osoby, które faktycznie chcą nieco bliżej poznać swój wewnętrzny świat, mają ku temu świetną okazję. Mogą zrozumieć, czym są mechanizmy obronne czy błędy poznawcze, ale nie tylko.
Zrozum siebie – co znajdziesz
W pierwszej części autorzy wprowadzają w temat bardzo ogólnie. Prezentują koncepcje psychologiczne i wyjaśniają najważniejsze pojęcia i zjawiska. To daje solidną podstawę do dalszej lektury.
Dalej zaś znajduje się analiza rozwoju człowieka od okresu prenatalnego aż do późnej starości. Tu wskazywane są charakterystyczne elementy tego rozwoju, możliwości intelektualne, poznawcze i emocjonalne człowieka oraz to, jak zmieniają się one na przestrzeni lat.
Kolejna część omawia różnorodne choroby i zaburzenia. Znajdziesz więc informacje o zaburzeniach lękowych, napadach paniki, ale i schizofrenii czy chorobie afektywnej dwubiegunowej.
Po analizie, czas na kolejny element. Tym razem autorzy omawiają różne metody wspierania pacjentów/klientów, pokazują różne aspekty psychoterapii i farmakoterapii oraz dają praktyczne i stosunkowo proste do wdrożenia wskazówki z zakresu higieny i profilaktyki w obrębie zdrowia psychicznego. Dlaczego stosunkowo proste? Bo będą one łatwe do wykonania dla osoby, która w danym momencie funkcjonuje całkiem sprawnie (kontakty towarzyskie, ruch na świeżym powietrzu, odpoczynek, hobby). Natomiast, jeżeli ktoś już ma jakieś problemy (lęki, fobie czy depresję), to nie będzie to wcale takie łatwe do wdrożenia.
Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych – czy warto sięgnąć po tę książkę?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. I tak i nie. Dla mnie książka była powtórzeniem wszystkiego, co już wiem. Jestem jednak po studiach kierunkowych, więc tematy takie jak błędy poznawcze, rozwój człowieka czy mechanizmy obronne są mi dobrze znane. Jeżeli też jesteś w temacie psychologii dobrze zaznajomiona/zaznajomiony, to raczej nic nowego tu nie znajdziesz.
Jeżeli jednak to Twoje pierwsze lub jedno z pierwszych spotkań z psychologią i tymi zagadnieniami, to książka jest jak najbardziej dla Ciebie. Język jest przystępny i przyjemny. Nie jest przeintelektualizowany ani na siłę sprofesjonalizowany. Jest bardzo dla ludzi.
Do tego, autorzy co jakiś czas dorzucają „ramkę” z wyjaśnieniem ważniejszych zagadnień lub tematami do samodzielnych przemyśleń, co pozwala na pewien wgląd w siebie w danym momencie. To ogromna wartość tej książki. Nie czyta się jej wyłącznie biernie, przyswajając informacje. Można się nad nimi nieco zatrzymać, zastanowić, pochylić i zadumać.
Tak, jak wspomniałam. Dla mnie książka była swego rodzaju powtórzeniem i przypomnieniem. Jednak dla kogoś, kto z tymi tematami styka się pierwszy raz, będzie na pewno ciekawa i wartościowa. Dlatego gorąco ją polecam. Zrozum siebie – razem z książką 🙂