Przed śniadaniem
Napój z kiszonych buraków
1 kg buraków
– 1,5 l wody
– kilka ząbków czosnku
– łodyga kopru
– łyżeczka soli
– kromka razowego chleba
Buraki dokładnie wymieszaj, pokrój w plastry, zalej wodą, dodaj przyprawy i kromkę chleba. Na kilka dni zostaw w ciepłym i ciemnym miejscu. Po 3 dniach wyjmij chleb. Barszczem tym można zakwaszać zupę, albo pić go jako napój. Barszcz przechowywać w zakręconych słoiczkach nie dłużej niż tydzień.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 219
Śniadanie
Krem z kaszy gryczanej z tahiną
– 1/2 szklanki kaszy gryczanej
– 2 szklanki wody
– 2-3 łyżki tahiny
– 2-3 łyżki słodu
– sól do smaku
– 4 łyżki ziaren słonecznika
Kaszę gotuj tak długo, aby dała się zmiksować na krem (około 50 minut), dolewając w miarę potrzeby gorącą wodę, tak, aby nie była za gęsta. Lekko wystudź, dołóż słód i tahinę. Zmiksuj na krem. Posyp wyprażonymi pestkami słonecznika. Krem możemy przygotować na śniadanie, używając do niego gotowej już kaszy, pozostałej z poprzedniego dnia. Zalej wówczas gorącą wodą około 1 cm ponad powierzchnią i gotuj jeszcze 20 minut.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 79
Mleko migdałowe
– 2/3 szklanki migdałów
– szczypta imbiru
– 2 1/4 szklanki wody
Sparz migdały wrzącą wodą i odstaw na 10 min. Obierz ze skórki. Mleczko możesz zrobić dwoma sposobami:
Sposób pierwszy
Do obranych migdałów dodaj szczyptę imbiru i namocz na kilka godzin (np. na noc) w 1 ¼ szklanki zimnej wody. Następnie migdały wraz z wodą przelej do pojemnika na koktajle i zmiksuj. Przelej do rondelka, dodaj pozostałą ilość wody i gotuj na wolnym ogniu 5 min.
Sposób drugi
W młynku do kawy zmiel migdały na proszek. Wsyp do miksera, dodaj szczyptę imbiru oraz 1 ½ szklanki wody. Miksuj, aż zrobi sie mleczko. Przelej do rondla, uzupełnij jeszcze wodą i gotuj 5 min. Przelej przez sitko. Odcedzone migdały wsyp do miksera, wlej pół szklanki mleczka migdałowego i ponownie zmiksuj. Przełóż z powrotem do naczynia i znowu zagotuj. Przelej przez sitko. Mleczka używaj do picia i jako dodatek do deserów. Odcedzoną miazgę migdałową użyj do ciast oraz innych potraw.
Przepis pochodzi z Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Bożena Żak-Cyran, str. 146
Obiad
Flaczki z boczniaka
– 0,5 kg boczniaka
– 1 por
– 2 marchwie
– 1 pietruszka
– mały seler
– 1 cebula
– sos sojowy shoyu
– gałka muszkatołowa
– imbir
– pieprz ziołowy
– liść laurowy
– ziele angielskie
– majeranek
– 1 łyżka mąki kukurydzianej
– 2-3 łyżki oliwy z oliwek
– zielona pietruszka
– 2-3 szt. usmażonych naleśników
– 1,5 łyżki sklarowanego masła
Grzyby pokrój w plasterki w poprzek blaszek. Warzywa wymyj, wyszoruj szczoteczką i pokrój również w paseczki. Podsmaż w 2-3 łyżkach oliwy, często mieszając drewnianą łyżką. Boczniaka podsmaż osobno i połącz z warzywami. Dodaj 1 l wody. Gotuj 15 minut. Rozpuść masło, połącz z mąką kukurydzianą oraz odrobiną zimnej wody w celu rozprowadzenia. Dodaj do potrawy i zagotuj. Dopraw solą oraz przyprawami. Naleśniki pokrój w paseczki, rozłóż do miseczek i zalewaj gorącą zupą. Posyp posiekaną natką pietruszki.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 102
Gulasz z cieciorką
– 2 marchwie
– 2 pietruszki
– 1 por
– 1 cebula
– kawałek kabaczka lub dyni (20 dag), ewentualnie kapusty (15 dag)
– 2 łyżeczki glonu arame
– 20 dag ugotowanej cieciorki
– majeranek
– tymianek
– pieprz ziołowy, sól
– olej
– 3 ząbki czosnku
Warzywa wyszoruj, oczyść i pokrój w zapałkę lub półplasterki. Rozgrzej olej, wrzuć warzywa i duś 10 minut. Następnie dodaj namoczone glony i ugotowaną wcześniej cieciorkę. Duś jeszcze 10-15 minut. Dopraw solą i przyprawami oraz czosnkiem.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 131
Makaron orkiszowy
Krótka kiszonka z kapusty
– 1 główka kapusty
– sól
Kapustę umyj i poszatkuj. Posól, wygnieć rękoma i ubij ciasno w misce. Przyciśnij talerzem i postaw na to coś ciężkiego, aby obciążyć (np. słoikiem z wodą). Po 24 godz. przełóż do słoiczków, ciasno ubijając. Na wierzchu ma być sok z kapusty, aby się nie psuła. Słoików nie należy zakręcać przez kilka dni, aż kapusta ukiśnie. Zakręcone przechowywać w lodówce. Używać jako bazę do surówek i łączyć z innymi warzywami lub jeść samą. Kapusta wspomaga proces trawienia.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 145
Podwieczorek
Ciasto marchwiowe
– 25 dag tartej marchwi
– 20 dag suszonych fig lub daktyli
– 300 ml soku jabłkowego
– 2 jaja
– 20 dag mąki pszennej pełnoziarnistej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 7,5 dag masła
– 2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
– 1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego
Figi lub daktyle duś 30 minut w soku jabłkowym, odcedź i zmiksuj. Masło utrzyj z jajami na puszystą masę. Dodaj marchew i masę figową, mąkę, proszek do pieczenia, sól i przyprawy. Ciasto przełóż do wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami tortownicy i piecz we wcześniej nagrzanym piekarniku 60 minut.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 188
Jabłko pieczone
Rozgrzewająca kawa zbożowa
– 1/2 l wrzącej wody
– 1 czubata łyżka zbożowej kawy
– kilka daktyli
– cynamon
– plasterek świeżego imbiru (lub szczypta sproszkowanego)
– goździki
– kardamon
Do wrzącej wody dodaj kawę oraz kilka daktyli i gotuj 10 minut. Następnie zmniejsz do minimum ogień, dodaj szczyptę cynamonu oraz po odrobinie pozostałych przypraw. Gotuj pod przykryciem 3-5 minut. Napar jest dość mocny, rozcieńczaj go gorącą wodą.
Przepis pochodzi z Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Bożena Żak-Cyran str. 178
Kolacja
Krem z ryżu + żółtko
– 1 szklanka brązowego ryżu
– 10 szklanek wody
– szczypta soli morskiej lub 1/3 śliwki umeboshi
Ryż wypłucz i upraż na suchej patelni na średnim ogniu, aż do zbrązowienia. Powinno się uzyskać lekko orzechowy zapach. Przełóż ryż do garnka, dodaj sól lub śliwkę oraz wodę. Przykryj i zmniejsz ogień. Gotuj ok. 1,5 godz., aż połowa wody wyparuje. Ryż następnie wystudź, a następnie włóż do podwójnie złożonej gazy, zwiąż ją tak, by powstał worek. Wyciśnij ryż przez materiał. Otrzymany w ten sposób krem podgrzej i podawaj. Możesz przyprawić.
Potrawę tę można gotować w szybkowarze – wówczas należy dodać 5 szklanek wody. Powstały w gazie ryż można jeść, formułując uprzednio kule z różnymi dodatkami – startą marchewką, posiekaną zieloną pietruszką, groszkiem, uprażonymi pestkami słonecznika. Można także dodać mąkę pszenną i smażyć w głębokim oleju.
Przepis pochodzi z Odnowy na talerzu, Bożena Żak-Cyran, str. 206
1 łyżeczka zmielonej pokrzywy