Nie ze mną takie tere – fere to niezwykle pozytywna i ciepła książka, którą warto polecić dzieciom w wieku szkolnym. Duża czcionka, którą łatwo się czyta, prosty język i przezabawne ilustracje powodują, że nawet początkujący czytelnicy będą sobie z nią doskonale radzić.
Książka jest pełna różnorodnych sytuacji, wśród których znajdują się i te zabawne i te mniej wesołe. Główny bohater Bartek, który bardzo dobrze czuje się ze sobą poznaje nowego kolegę Darka. Niestety, Darek ciągle mu dokucza i próbuje go ośmieszyć przy kolegach z klasy.
Książka w zabawny i lekki sposób dotyka tematu, który jest ważny dla dzieci szkolnych. Niejednokrotnie słyszy się bowiem, że dziecko jest w klasie nielubiane przez innych lub przez jedno inne dziecko. Powodem do śmiechu może być nazwisko, wygląd lub cokolwiek innego. W przypadku bohaterów książki, tym powodem jest nazwisko Bartka, gdyż nazywa się on Bartek Frajer.
Bartek ma też dobrego kolegę, przyjaciela Bączka, który lubi się z nim bawić i wspólnie spędzać czas. Obaj chłopcy mają podobne upodobania i zainteresowania. Wiele ich łączy, a wspólna zabawa pozwala oderwać się od problemów z Darkiem.
Niezwykle pozytywnym aspektem książki jest to, że Bartek się nie daje. On się nie zraża, że Darek się z niego śmieje. Przeciwnie, chce zawalczyć o siebie. Nie pozwala na to, by Darka zaczepki zmniejszyły jego pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Fakt, że czasem się jednak Darkowi udaje ośmieszyć Bartka powoduje, że tym większą sympatię czuje się do głównego bohatera. Jest taki ludzki, prawdziwy, a przy tym pozytywny i zabawny.
Warto tę książkę czytać razem z dzieckiem. Są momenty, które można wykorzystać, jako dobry pretekst do dyskusji. To neutralny punkt wyjścia, by poruszyć z dzieckiem bardzo trudne tematy braku akceptacji przez kolegów, a jednocześnie pokazać mu, jak można sobie w takiej chwili poradzić i że nie można się temu poddać.
Mimo zabawnych sytuacji, śmiesznych dialogów i nieziemskich pomysłów Bartka, książka niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie i porusza istotną dla dzieci, szczególnie szkolnych, tematykę. Jej wspólne przeczytanie to sposób na zacieśnienie więzi w rodzinie, poruszenie trudnych tematów i zachęcenie dziecka do otwarcia i opowiedzenia również o swojej szkole, zwłaszcza gdy dziecko jest skryte. Miłego czytania!