Każdy rodzic martwi się, kiedy jego nowo narodzone dziecko zaczyna płakać i się denerwować. Jedną z przyczyn jest ząbkowanie, które niestety nie każde dziecko przeżywa bez objawów. Sprawdź, jak możesz pomóc.
Co musisz wiedzieć o ząbkowaniu?
Proces ząbkowania u dziecka trwa dość długo, a pierwsze objawy mogą pojawić się już około sześciu miesięcy. Choć nie zawsze dzieje się to książkowo, w końcu każde niemowlę jest inne. Pierwsze ząbki jedynki najczęściej pojawiają się na dole, a drugie na górze. I niestety jest to bardzo bolesne. Kolejne problemy często są wynikiem wyrastania kłów dolnych i górnych.
Co tak naprawdę jest przyczyną bólu? To przebijanie się przez warstwę tkanek, dlatego dziąsła mogą być nieco opuchnięte i bolesne. Poza tym niemowlę często odczuwa swędzenie. Najłatwiej można rozpoznać ząbkowanie u dziecka, kiedy zaczyna się mocniej ślinić, a do buzi wkłada wszystkie napotkane na drodze rzeczy. I ma to swoje uzasadnienie – zarówno pięści, jak i twarde przedmioty dają ulgę, kiedy dziąsła swędzą i bolą.
Stan zapalny w jamie ustnej może także przełożyć się na podwyższoną temperaturę i luźniejsze stolce. Nie trzeba się martwić, ale niemowlę może nie mieć apetytu i być rozdrażnione. Generalnie wizyty u lekarza nie są potrzebne, ale jeśli pojawi się silna gorączka albo inne objawy, należy zgłosić się do przychodni, aby upewnić się, że to nie jest infekcja. Szukasz środków, które mają zapewnić Ci swobodne zakupy dla twojego malucha? Dobrym rozwiązaniem jest pożyczka bez bik, która pozwoli Ci zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzebujesz. Pożyczka bez bik to dodatkowe pieniądze, które wydasz na dowolny cel.
Kilka sposobów na ząbkowanie u dziecka
Ze względu na to, że ząbkowanie u dzieci trwa dość długo, warto się do tego przygotować. Jeśli Twój maluch je już owoce, możesz podawać mu np. schłodzone banany, truskawki albo gruszki. W trosce o zdrowie Twojego dziecko, kontroluj jego ruchy, aby nie łapał wszystkiego, co będzie miał pod ręką. Wkładanie brudnych przedmiotów do buzi może być niebezpieczne. Pamiętaj też o tym, aby zaopatrzyć dziecko w śliniaki albo chustki z miękkiego materiału, które pozwolą na szybkie wytarcie.
Stare sposoby na ząbkowanie u niemowląt to np. podawanie zimnej metalowej łyżeczki albo gryzaka, który wcześniej był w lodówce. W sklepach z produktami dla niemowląt znajdziesz wiele bezpiecznych akcesoriów, które zmniejszą opuchliznę i złagodzą ból np. różne gryzaki czy smoczki. Ważne, aby regularnie je przemywać pod bieżącą, ciepłą wodą.
Nasze mamy i babcie często podawały również ziołowe herbatki, które miały na celu uspokojenie dziecka.
Nic nie pomoże jednak tak bardzo na ból, jak przytulenie się do mamy albo taty. Spędzaj ze swoim maluchem czas, delikatnie go kołysz i masuj dziąsła kolistymi ruchami. Na pewno przyniesie to ulgę.
W ostateczności, w aptece znajdziesz bezpieczne środki przeciwbólowe, które pomogą w podbramkowych sytuacjach. Może to być syrop, krople, maść albo czopki.