Dziecko może mieć wówczas problem z wypróżnianiem się. Warto wiedzieć, że dzieci do 1. roku życia mają nie w pełni ukształtowany układ pokarmowy. Dlatego zdarza się, że źle przyswajają mleko matki. Dzieje się to z kilku powodów. Przyczyn, które powodują wzdęty brzuszek, można upatrywać w:
– stresie, pośpiechu, zdenerwowaniu matki w codziennym życiu
– braku tolerancji laktozy (cukru mlecznego) u dziecka
– zbyt łapczywego połykania mleka i nałykania się powietrza
– niezdrowego odżywiania się matki
Wzdęty brzuszek – postępowanie
Metodą prób i błędów należy ustalić, co stanowi przyczynę wzdęć u dziecka. Matka karmiąca musi w pierwszej kolejności bardzo uważać, aby:
– jej pożywienie było lekkostrawne
– było przygotowane z produktów właściwych dla danej pory roku
– dania powinny składać się z pięciu smaków. Są to słodki, słony, gorzki, ostry i kwaśny. Z dominacją smaku słodkiego (słodkie warzywa, owoce, zboża). Pozostałe smaki należy stosować w minimalnych ilościach i z dużą ostrożnością
– zboża powinny być dobrze ugotowane
Aby ulżyć niemowlęciu w przypadku wzdęć i kolki można:
– stosować ciepły okład na brzuszek
– masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stosując jednocześnie nacieranie z kopru włoskiego. 50 ml oleju migdałowego + 3-4 krople olejku eterycznego z kopru włoskiego, zmieszać.
– masować stopy dziecka i lekko uciskać podudzie
– przed posiłkiem podawać niewielką ilość herbatki z kopru włoskiego dla ułatwienia trawienia
W ciągu pierwszych tygodni życia dziecka przewód pokarmowy stopniowo się wzmacnia. Dzięki temu skłonność do wzdęć się zmniejsza, a często sama ustępuje. W przypadku nietolerancji laktozy lub kiedy nic nie pomaga, a po trzech miesiącach dolegliwości nadal się utrzymują, należy zasięgnąć porady lekarza, najlepiej specjalizującego się w medycynie naturalnej.
Latem i wczesną jesienią jada się zwykle więcej warzyw i owoców na surowo. Matki karmiące powinny raczej jadać warzywa i owoce gotowane na parze, duszone lub lekko zblanszowane. Tak przygotowane zachowują wszystkie swoje wartości i nie zakłócają pracy przewodu pokarmowego karmionego mlekiem matki dziecka.
[…] Moja bratanica miała kilka miesięcy (a ma obecnie 13 lat). Ijako niemowlak miała oczywiście kolki jelitowe. Mój brat w kolejnych trzech tygodniachwzywał do domu kolejnych trzech lekarzy na […]