Podstawowy urlop macierzyński
Podstawowy urlop macierzyński nie uległ zmianom. Jest to urlop obowiązkowy i w przypadku urodzenia jednego dziecka trwa 20 tygodni. Mamom bliźniaków, trojaczków lub większej liczby dzieci przysługuje dłuższy urlop – od 31 do 37 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Matka ma prawo zrezygnować z podstawowego urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach, jeśli pozostałą część urlopu wykorzysta ojciec.
Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski
Dotychczas po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego kobieta miała prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni lub 8 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków lub większej liczby dzieci. Po tym okresie przysługiwał jej urlop rodzicielski w wymiarze maksymalnie 26 tygodni. Obecnie dodatkowy urlop macierzyński nie obowiązuje. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ w zamian wydłużony został urlop rodzicielski – do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie. Zmiana nie ma więc żadnego wpływu na długość przysługującego urlopu.
Inne zmiany, jakie zaszły w związku z nowelizacją ustawy wprowadzają pewne udogodnienia dla rodziców. Po pierwsze, nie ma już obowiązku wykorzystywania całego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Obecnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego może zostać wykorzystane w późniejszym okresie, aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Druga korzystna zmiana dotyczy rodziców, którzy w trakcie urlopu pracują. Od nowego roku w takiej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego zostaje wydłużony proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Przykładowo, mama, która w trakcie 10 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie pracowała na pół etatu, otrzyma dodatkowe 5 tygodni urlopu (w trakcie tych 5 tygodni nie będzie mogła pracować). W ten sposób można wydłużyć urlop rodzicielski do 64 tygodni lub 68 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci.
Kolejna zmiana to ukłon w stronę osób prowadzących działalność gospodarczą. Do końca 2015 roku rodzice zatrudnieni na różnych podstawach prawnych nie mogli dzielić się urlopem rodzicielskim. Z tego powodu na przykład ojciec zatrudniony na umowie o pracę nie mógł korzystać z urlopu rodzicielskiego, jeśli matka prowadziła działalność gospodarczą. Obecnie w takiej sytuacji tata ma możliwość skorzystania z urlopu.
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i czas ten nie uległ zmianie. Jednak od nowego roku ojciec może podzielić urlop na dwie części, a ponadto może wykorzystać urlop do zakończenia przez dziecko 2. roku życia, a nie 1., tak jak wcześniej.
Zwolnienie od pracy z tytułu wychowywania dziecka
Rodzice, którzy wychowują dziecko do 14. roku życia w każdym roku kalendarzowym mogą wykorzystać 2 dni zwolnienia z pracy. Według nowych zasad, 2 dni zwolnienia można zamienić na 16 godzin, co będzie wygodne w sytuacjach, w których rodzic nie potrzebuje całego wolnego dnia, ale musi na przykład wcześniej wyjść z pracy.
Urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, a jego wymiar wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Dotychczas jego wykorzystanie było możliwe do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, jednak obecnie termin ten został wydłużony o jeden rok. Urlop można podzielić na maksymalnie 5 części, chyba że rodzic wykorzystywał część urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie, tzn. nie bezpośrednio po macierzyńskim. W takiej sytuacji liczba wykorzystanych części urlopu rodzicielskiego obniża liczbę możliwych do wykorzystania części urlopu wychowawczego.