Twoje spokojne dziecko to fantastyczna książka nie tylko dla dzieci. Jest również dla rodziców, którzy czują czasem, że para wychodzi im uszami. Książkę można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Rodzic może się z nią zapoznać najpierw samodzielnie, a potem dać swojemu dziecku. Sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, powyżej dziesiątego roku życia. I nie chodzi tu o zdolność do samodzielnego czytania, ale bardziej o zdolność do przeprowadzenia pewnej analizy wewnętrznej. A może też od razu czytać ją wspólnie z dzieckiem. Której wersji by nie wybrać, ważne by tę książkę przeczytać i wykonać zamieszczone w niej ćwiczenia.
Dlaczego?
Bo to naprawdę prosty (choć poskromienie w ogóle nie jest łatwe) sposób na zrozumienie swojej złości i przejęcie nad nią kontroli. Prosty w takim sensie, że napisany prostym i przystępnym językiem, który nie wymaga specjalnego wykształcenia. Dzięki temu dziecko może naprawdę samodzielnie przejść przez poszczególne etapy książki i podjąć się wykonywania ćwiczeń.
Twoje spokojne dziecko – książka
Książka została podzielona na części. W pierwszej dziecko poznaje złość, uczy się ją dostrzegać i opiekować się nią. W dalszej części dziecko poznaje negatywne skutki, które występują, gdy złość przejmuje nad Tobą kontrolę. Dowiaduje się, jak sytuacja może się zmienić, gdy to Ty przejmiesz kontrolę nad złością. Dalej dziecko uczy się panowania nad złością, alternatywnych i konstruktywnych reakcji oraz technik wyciszania, które pomagają wyhamować reakcje, do których dochodzi pod wpływem złości. Na koniec dziecko poznaje inne emocje, które mogą towarzyszyć złości. Zaopiekowanie się nimi może się okazać pomocne jako forma zapobiegania wybuchom złości.
W książce znajdziesz pięćdziesiąt ćwiczeń, których celem jest pomóc dziecku w zapanowaniu nad własną złością. Dzięki rozpoznaniu jej pierwszych sygnałów, poznaniu jej i zrozumieniu, dziecko uczy się panowania nad nią i przejmowania kontroli w tym trudnym momencie, jakim jest wybuch złości.
Każda część książki składa się z teoretycznego wstępu i wprowadzenia do tematu oraz kilku, kilkunastu ćwiczeń, które mają na celu ułatwienie zrozumienia tego, czego dziecko w czasie złości doświadcza.