Na tym etapie ujawnić się może również zwiększenie libido. Nie jest to nic dziwnego i przy braku przeciwwskazań ze strony położniczej współżycie jest jak najbardziej dozwolone. Utrzymuje się natomiast uczucie pełności w dole brzucha, związane z powiększającą się w szybkim tempie macicą, a nawet nasila. Niekiedy pojawiają się dolegliwości o charakterze kłucia w okolicy kojarzonej z jajnikami. Są one zazwyczaj związane z powiększaniem się macicy i pociąganiem za więzadła, na których jest zawieszona. Zresztą tego typu dolegliwości należą do najczęściej zgłaszanych przez kobiety w ciąży przez większą część jej trwania. O ile wykluczone zostaną inne przyczyny, nie wymagają żadnego szczególnego postępowania.
Dla osoby postronnej ciąża, której wiek to trzynasty tydzień, nie jest jeszcze zauważalna na pierwszy rzut oka. To nastąpi już niebawem. Możesz już teraz spokojnie poinformować swoje otoczenie, bo minęło 12 tygodni ciąży i ryzyko jej utraty znacząco spadło. Przyszłe matki zazwyczaj od teraz znacznie spokojniej podchodzą do tego tematu.
Trzynasty tydzień ciąży – dziecko
A co słychać u Twojego dziecka? Na palcach dłoni i stóp pojawiają się unikalne dla dziecka linie papilarne. W 13. tygodniu ciąży powstają struny głosowe, zaś narządy wewnętrzne, takie jak wątroba czy trzustka, podejmują kolejne czynności: wydzielają żółć (wątroba) czy insulinę (trzustka). Warto tutaj zaznaczyć, że insulina jest hormonem, który nie przenika przez łożysko.
Gdybyś mogła zajrzeć do wnętrza brzucha, zobaczyłabyś dziecko o przezroczystej skórze, przez którą widać wszystkie narządy wewnętrzne. Poza tym zmniejsza się dysproporcja między głową a resztą ciała, wydłużeniu ulega również szyja. Wykształcają się połączenia nerwowe między receptorami węchowymi a mózgiem – w zasadzie od tej chwili dziecko dysponuje zmysłem węchu, choć na tym etapie niedojrzałym.
Pod koniec 13. tygodnia ciąży długość siedzeniowo-ciemieniowa płodu wynosi około 7,5 cm, przy masie około 23-25 gramów.