Zgaga i pieczenie za mostkiem są częste. Natomiast jeśli dołączy się ból w prawym nadbrzuszu (czyli tam, gdzie znajduje się wątroba), warto zgłosić się do lekarza. Bóle okolicy wątroby. Towarzyszące im nudności i wymioty (które już dawno ustąpiły i nie powinny się teraz pojawiać). Oraz obniżenie niektórych parametrów krwi mogą wskazywać na istotne zaburzenia czynności wątroby przyszłej mamy. To wbrew pozorom może odbić się na dziecku.
Podobnie ostrożnie należy postępować w przypadku wzrostu ciśnienia krwi z towarzyszącymi bólami głowy i obecnością białkomoczu. Te objawy również mogą wskazywać na patologię zwaną obecnie stanem przedrzucawkowym. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, których nie można przypisać prawidłowemu przebiegowi ciąży, należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Na szczęście nieprawidłowości te nie są częste. Sygnalizowane tutaj przede wszystkim po to, by w razie ich wystąpienia nie opóźniać wyjaśnienia, czym są spowodowane.
Szczególnie teraz warto zadbać o prawidłową dietę, gdyż zbliżamy się do okresu przyśpieszonego wzrastania dziecka, przede wszystkim pod względem masy ciała.
Dziecko urosło już do 40 cm długości i waży ponad 1350 g. Osiąga przy tym proporcje ciała (w tym również głowy) typowe dla noworodka. W dalszym ciągu trwa rozwój narządu wzroku oraz mózgu. Dziecko potrafi już rejestrować bodźce świetlne, jednak nawet po porodzie przez jakiś czas nie będzie zdolne do wyraźnego widzenia.