No właśnie, a skąd będziesz wiedziała, że poród się właśnie rozpoczął, zwłaszcza gdy to Twoja pierwsza ciąża?
Otóż poród może rozpocząć się albo z początkiem czynności skurczowej macicy, nasilającej się w czasie, albo w następstwie odpłynięcia płynu owodniowego i wystąpienia czynności skurczowej macicy po tym fakcie. Jak rozpoznać skurcze, skąd masz wiedzieć, że to jest TO? Dla osób zawodowo związanych z tematem odpowiedź może się wydać oczywista. Dla oczekującej na przyjście na świat pierwszego dziecka kobiety nie jest to takie proste…
Większość kobiet miała w swoim życiu epizod dolegliwości miesiączkowych. Dla jednej kobiety będzie to ból w dole brzucha, inna osoba skarżyć się będzie na dolegliwości w okolicy kości krzyżowej. Dla jeszcze innej będzie to silne ciągnięcie w kroczu i dyskomfort w dole brzucha – możliwości jest więc wiele. Jak już wspomnieliśmy na początku kalendarza, podczas miesiączki (jak i porodu) macica silnie się kurczy. Jeśli więc pojawią się u Ciebie dolegliwości o typie miesiączkowym (charakter bólu). Dodatkowo trwać będą 45 sekund do minuty, w regularnych odstępach co nie mniej niż 5 minut, istnieje duża szansa, że jest to początek czynności porodowej i warto to sprawdzić (czytaj: udać się do szpitala).
I tu ważna uwaga dla partnera – skurcz porodowy to taki skurcz, podczas którego z przyszłą mamą już się nie pogada. W czasie takiego skurczu mama przytrzymuje się krzesła, stołu, ściany, fotela, podłogi. Dość ciężko oddycha i nie reaguje na żadne pytania w stylu „Masz skurcz?” albo „A może pomasować ci plecy?”.
Czasem przyszłe mamy udają się do szpitala z przeświadczeniem, że poród już się zaczął, a tu niespodzianka. Lekarz lub położna bada i okazuje się, że nie ma postępu w sytuacji położniczej. Nie skraca się szyjka macicy, nie pojawia się rozwarcie, nie obniża się główka dziecka, itd.). Mówimy wtedy o tzw. skurczach przepowiadających, takich treningowych skurczach macicy, niedających efektu mechanicznego, jednak dość uciążliwych.
Może być również tak, że odpłynie płyn owodniowy, a skurczów jak nie było, tak nie ma. W takiej sytuacji, o ile dziecko prawidłowo się rusza i nie mamy zakażenia dróg rodnych bądź kolonizacji GBS (bakteria omówiona w opisie 35. tygodnia ciąży), można odczekać 4 do 6 godzin w oczekiwaniu na czynność skurczową macicy. Jeśli jednak skurcze nie wystąpią, należy zgłosić się do szpitala, gdzie podjęte zostaną odpowiednie działania w celu wzbudzenia czynności skurczowej.
Do szpitala zgłoś się również w przypadku słabszego odczuwania ruchów dziecka. W przypadku odpływania zielonego płynu owodniowego (dziecko oddało smółkę do wód płodowych, więc nie czekamy 4-6 godzin). Gdy wystąpi istotne plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, lub też w innych sytuacjach niepokojących dla pacjentki.
Dziecko jest już w pełni rozwinięte, mierzy 50 cm i waży około 3 kilogramów.