Nie chodzi tu tylko o przygotowanie pokoju dla dziecka, ale również o wprowadzenie szerzej pojętych zmian. Nierzadko dopiero teraz pada pomysł wymiany kuchni czy remontu łazienki. I nierzadko trochę za późno. Wielokrotnie na ostatniej wizycie, np. około 38. tygodnia ciąży, usłyszeć można takie stwierdzenie: „Doktorze, a czy on/ ona posiedzi jeszcze trochę w brzuchu? Bo my mamy nieskończoną kuchnię, no i nie dowieźli łóżeczka…”.
Trzecie badanie usg
Jest to również ważny okres w czasie ciąży. Nie tylko ze względu na możliwość (na szczęście niezbyt częstą) wystąpienia różnych zaburzeń, wymagających działania, czy też z uwagi na coraz większą dojrzałość płodu. Ale dlatego, że w tym okresie zaleca się wykonanie trzeciego badania USG, należącego do standardu opieki położniczej.
Badanie to ma określone znaczenie. Poza oceną budowy dziecka wykonuje się również ocenę tzw. biometrii, czyli wymiarów dziecka. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób kontrolujemy to, w jaki sposób dziecko rośnie. Jeśli stwierdzimy, że dziecko ma wymiary główki zgodne z wiekiem ciążowym, a obwód brzuszka jest za mały (wykazując np. 2-3 tygodniowe opóźnienie), możemy podejrzewać stan zwany potocznie hipotrofią płodu, innymi słowy zahamowaniem wewnątrzmacicznego wzrastania płodu.
Przyczyn może być wiele, od niewydolności łożyska poprzez nikotynizm matki, aż po niewykryte wcześniej nadciśnienie i stan przedrzucawkowy u matki. W każdym razie wymagane jest wówczas monitorowanie ciąży poprzez powtórne badanie USG, niekiedy wykonywanie zapisów KTG w pewnych odstępach czasu. Na trzecim USG ocenia się również ilość płynu owodniowego. Bada się (o ile jest taka konieczność) przepływy w tętnicy pępowinowej lub w innych naczyniach (tętnica środkowa mózgu, żyła pępowinowa…).
Trzydziesty drugi tydzień – parametry dziecka
Dziecko mierzy już ponad 42 cm i waży około 1700 g. W ciągu najbliższych siedmiu-ośmiu tygodni dziecko zyska od jednej trzeciej do jednej drugiej swojej masy ciała. Intensywność ruchów dziecka nieco spada, nie zmieniają się natomiast ich częstość i pory aktywności dziecka. Pod skórą rozwija się również tkanka tłuszczowa. Dziecko intensywnie ćwiczy ruchy oddechowe.