Zastanów się, co spakować do szpitala i zacznij przygotowywać wszystkie potrzebne rzeczy.
Rosnąca macica coraz silniej uciska na Twoje żebra, powodując ból i dyskomfort, nie wspominając już o zgadze. Zwróciłaś uwagę na swój pępek? Często obserwuje się jego uwypuklenie, związane z rozciągnięciem powłok brzusznych przez macicę. Wiele kobiet skarży się na obrzęki dłoni i stóp. Pojawiają się krwawienia z dziąseł, pobolewania w miednicy, związane z rozciągnięciem więzadeł wskutek działania progesteronu. Świąd w obrębie skóry brzucha potrafi być dokuczliwy, a wynika z rozciągania skóry.
Jeśli jednak pojawił się świąd również w obrębie Twoich dłoni i stóp, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, zgłoś się do lekarza. Należy wykonać badania czynności wątroby. Na tym etapie może ujawnić się kolejna choroba związana z ciążą, zwana cholestazą ciężarnych. W celu jej wykluczenia lub potwierdzenia wykonuje się oznaczenia transaminaz, bilirubiny oraz stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. To ostatnie badanie jest kluczowe, gdyż pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z cholestazą ciężarnych. Jeśli tak, przyszła mama wymaga leczenia farmakologicznego oraz monitorowania ciąży (zapisy kardiotokograficzne – KTG, oraz okresowe badania USG).
Dziecko osiąga 45 cm długości i masę ciała około 2200 gramów. Dojrzewają wszystkie jego układy, w tym układ nerwowy i oddechowy. Na tym etapie jedynie układ oddechowy może wykazywać jeszcze pewne cechy niedojrzałości, ale w przypadku porodu dziecko raczej nie będzie miało większych problemów z prawidłowym rozwojem.