Zdaniem Richarda Reynoldsa, założyciela ruchu Guerilla Gardening, i wielu innych propagatorów miejskiego ogrodnictwa do uprawy w domu nadaje się w zasadzie wszystko. Zarówno jeśli chodzi o rośliny, jak i miejsce, w którym je posadzimy.
Krok pierwszy: wybierz doniczkę
Teoretycznie najlepsze do upraw domowych są doniczki podłużne, zwane kontenerami. Jeśli nie masz balkonu, ale za oknem stoi barierka, możesz je również wywiesić na zewnątrz. Ale to dopiero początek. Jeśli masz oko na marchewkę, albo inne rośliny wymagające miejsca na długie korzenie, pomyśl, czy nie masz w domu kaloszy, których nikt nie używa. Ich podłużny kształt doskonale nadaje się na doniczkę.
Za doniczkę mogą również służyć: stara szuflada, stary kosz na bieliznę, wysłużony koszyk na zakupy, opona samochodowa (choć to chyba raczej dla posiadaczy mieszkania z ogródkiem lub chociażby balkonem), garnki, miski, kubki, puszki po groszku, stare torebki i walizki.
Krok drugi: wysiej
Najlepszym rozwiązaniem jest wysadzenie nasion w małych pojemniczkach, np. po jogurtach, tak aby przy przesadzaniu nie uszkodzić korzeni. Rozsady przesadzamy gdy rośliny mają co najmniej dwie pary właściwych liści. Pamiętajmy, że rozsady źle znoszą suszę, ale jednocześnie nie lubią być przelane. Jeśli obawiasz się, że temperatura na twoim parapecie jest zbyt niska, zawiń pudełka folią do pokazania się pierwszego pędu.
Krok trzeci: nie ograniczaj się w wybieraniu nasion lub zakupie sadzonek
Myślisz, że pomidory są poza twoim zasięgiem? Grubo się mylisz. Odmiany cherry lub koralik doskonale nadają się do uprawy doniczkowej. Podobnie z borówką amerykańską. Jeśli znajdziesz odpowiedni rozmiar doniczki w domu, możesz posadzić nawet ziemniaki, np. w dużych workach jutowych wyłożonych folią. Jeśli nie masz na to miejsca, pamiętaj o mięcie (mohito z domową miętą, mniam!), rozmarynie, kolendrze i papryczkach chilli (po co przepłacać za sprowadzane z Azji), rumianku(pięknie pachnie i nadaje się do parzenia).
Poza tym siej, co ci wpadnie w oko. Dla dzieci będzie to dodatkowa frajda! Bo który dzieciak widział, jak rosną orzeszki ziemne? Żeby je wysiać należy użyć naturalnych – broń boże solonych czy prażonych.
Oczywiście marzeniem każdego ogrodnika jest otrzymanie pięknych zbiorów. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, nie przejmujcie się. To nic, że truskawki, które najwyraźniej potrzebowały więcej miejsca, albo zostały za późno zakupione i wsadzone do doniczki, nie obrodziły w tym roku. Bujne, zielone liście, które wypuszczają zwisające pędy są przecież równie piękne, jeśli nie piękniejsze, niż wisząca obok paprotka.
Przeczytaj także, jak hodować ekologiczne warzywa we własnym domu oraz o tym, jak świadomie wprowadzić zmiany w odżywianiu i jaką w tym rolę odgrywają Wasze parapetowe ogródki!