Porozmawiaj
W okresie ciąży naturalne jest doświadczanie przez przyszłych rodziców niepokoju i lęku. Pojawiają się pytania, czy sobie poradzę? Czy zdołam wychować szczęśliwe dziecko? Czy i jak zmieni się relacja w związku? Możliwość porozmawiania o przeżywanych emocjach prowadzi do redukcji niepokoju i zwiększenia bliskości w parze. Umożliwia wspólne zastanowienie się nowymi wyzwaniami.
Rozmowa jest okazją zarówno do wsparcia partnerki, ale także umożliwia mężczyźnie zajęcie się swoimi emocjami i dylematami. Co jest przede wszystkim ważne, to samo wysłuchanie partnerki, pozwolenie jej na „wygadanie się”, bez dawania rad, oceniania, komentowania, przedstawiania gotowych rozwiązań. Im więcej wsparcia partnerka uzyska od partnera, tym łatwiej będzie jej radzić sobie z nową sytuacją.
Zrozum jej uczucia
Warto pamiętać, że zmiany nastroju u kobiet w ciąży nie muszą wynikać tylko ze zmian hormonalnych. W niektórych sytuacjach taka próba nazwania tego, co się z partnerką dzieje, może wręcz ją zdenerwować! Próba wyobrażenia, jak można się czuć gdy, np. ma skurcze łydek, nie może wyspać się w nocy, gdy męczy się samym wejściem po schodach, a wcześniej bez oznak zmęczenia po wyczerpującej pracy zajmowała się ulubionym sportem i spotkała ze znajomymi, może pomóc ojcu zrozumieć zmiany nastroju, a czasem poirytowanie żony.
Przygotuj się do nowej sytuacji
Większość z nas radzi sobie z nowymi sytuacjami i wyzwaniami, próbując się do nich przygotować, zyskać odpowiednią wiedzę. Wiedza dotycząca ciąży oraz opieki nad noworodkiem, może być bardzo pomocna i dla młodego ojca i dla całej jego rodziny.
Spędzaj z nią czas
Warto pamiętać, że czas spędzony razem jest inwestycją w przyszłość. Wsparcie ze strony męża jest bardzo ważnym czynnikiem ochronnym przed stanami depresyjnymi, jakie mogą pojawić się na początku macierzyństwa (i pojawiają się u jednej na trzynaście kobiet).
Poznaj swoje uczucia
Żaden ojciec nie powinien czuć się zaskoczony swoimi sprzecznymi uczuciami związanymi z nową sytuacją. Warto jednak pamiętać, że te uczucia są najczęściej tylko cząstką tego, co odczuwa partnerka. Warto potraktować własne obawy i sprzeczne uczucia, od miłości, wzruszenia i dumy, po lęk i niechęć, jako kompas do zrozumienia jej emocji.
Wzmocnij swoje poczucie męskości
Mężczyźni w okresie ciąży ich partnerki odczuwają potrzebę podkreślania swojej męskiej tożsamości poprzez spotkania w męskim gronie lub oddawanie się sportom uznawanym za typowo męskie. Mogą czuć potrzebę zacieśnienia więzi z własnym ojcem. Jest to ważny i potrzebny element przygotowania do roli ojca. Kobiety widząc kobietę w ciąży, najczęściej identyfikują się z kobietą, natomiast mężczyźni – z dzieckiem, które ma się urodzić. Potrzeba umocnienia dojrzałej, męskiej tożsamości jest rozumiana jako wynik tej identyfikacji i konieczność usankcjonowania swojej dojrzałej, męskiej roli.
Przeczytaj
Wśród wybitnych ekspertów zajmujących się małymi dziećmi jest bardzo wielu mężczyzn. Polecamy ich książki:
Brazelton T.B. (2005) Emocjonalny i fizyczny rozwój twojego dziecka: pierwsze lata życia: punkty zwrotne, Wydawnictwo Amber. Książkę niestety bardzo trudno zdobyć, nakład jest wyczerpany, ale naprawdę warto!
Zawitkowski P. (2007) Co nieco o rozwoju dziecka. Jak zostać szczęśliwymi rodzicami szczęśliwego maleństwa, Wydawnictwo: Zawitkowski i spółka. W książce oraz w dołączonej do niej płycie znajdują się informacje dotyczące pielęgnacji małego dziecka, wspomagania jego rozwoju ruchowego oraz radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami
Cramer B. (2005) Tajemnica kobiet: z matki na córkę, Wydawnictwo Nisza. W książce prof. Cramer omawia, na podstawie konkretnych sytuacji ze swojej praktyki terapeutycznej, znaczenie wczesnych relacji między rodzicami i dzieckiem, pokazuje w jaki silny, ale i subtelny sposób rozwój dziecka związany jest z historią jego rodziców. Nie tylko dla ojców córek!
Czy tata przy porodzie to dobry pomysł? Sprawdź!