Nie zawsze wchodzenie w rolę mamy jest łatwe. Po urodzeniu dziecka, kobiety przechodzą kryzys – napotykają na rozmaite trudności natury osobistej. Wsparcie, które otrzymują, dotyczy głównie obszaru związanego z pielęgnacją i wychowaniem dziecka. A przecież macierzyństwo nie ogranicza się do oddziaływań na maluszka. To całe spektrum, często niełatwych przeżyć, emocji, doświadczeń osobistych, zmian w hierarchii wartości, zmian w osobowości kobiety oraz w relacjach z najbliższymi. Równie często zmiana z aktywności zawodowej i towarzyskiej na tą domową i rodzicielską niesie ze sobą sprzeczne emocje.
Bycie rodzicem, który wychowuje dziecko i dba o sprawy domowe, to odpowiedzialność równa zarządzaniu własną firmą. Organizacja czasu pracy, wytyczanie i realizacja celów, a także pełna świadomość wagi i sensu pracy przy dziecku to podstawowe kwestie, których uczy się mama w nowej roli. „Szkoła macierzyństwa” przybliża, jak skutecznie tą „domową firmą” zarządzać, rozwijając własne kompetencje i poczucie satysfakcji z wykonywanych zadań.
Stając się mamą – zmienia się w życiu tak wiele, że warto na moment zatrzymać się i poukładać swój wewnętrzny świat na nowo. Często jest to fundamentem dla sukcesu w wychowaniu dziecka, gdyż trudności w tym obszarze wielokrotnie nie mają źródła w braku wiedzy o technikach wychowania potomstwa, lecz tkwią w konfliktach wewnętrznych, które przeżywa mama, w braku wsparcia czy postawy asertywnej, a czasami w pojawiającej się depresji. Ważne jest, aby świadomie stawiać kolejne kroki na drodze własnego rozwoju osobistego, jako kobiety podejmującej tak ważną rolę, jaką jest rodzicielstwo.
„Szkoła macierzyństwa” pokazuje, w jaki sposób rola mamy może i powinna stać się okazją do intensywnego rozwoju osobistego. Jest to książka, która stanowi rodzaj spotkania mamy wychowującej małe dziecko z psychologiem, który nie tylko krok po kroku naświetla różnorodne obszary psychologii kobiety, lecz także proponuje szereg ćwiczeń do samodzielnego wykonania przez czytelniczki. Spektrum poruszanych zagadnień jest tak szerokie, jak zmiany, jakie niesie ze sobą rola rodzica. Są to: niejednakowa miłość do swoich poszczególnych dzieci, prawa młodych mam, bycie asertywnym w macierzyństwie, praca nad niechcianymi emocjami w rodzicielstwie (np. niecierpliwość, krzyk na dziecko), jak organizować swój czas z dzieckiem u boku, czy można przeciwdziałać depresji okołoporodowej, jakich zmian w relacjach można się spodziewać po narodzinach dziecka, jak zmienia się kobieta, gdy staje się matką, czy istnieje optymalna liczba dzieci w rodzinie i kiedy nadchodzi czas na decyzję o kolejnym dziecku, jaka jest realna wartość pracy przy dziecku i czy macierzyństwo rozwija horyzonty.
„Szkoła macierzyństwa” (wyd. W drodze) Magdaleny Wegner-Jezierskiej; praktykującego psychologa dziecka i rodziny, mediatora rodzinnego, wykładowcy i mamy szóstki dzieci.
[…] Więcej na stronie: dzielnicarodzica.pl […]