Sweetfreak to fantastyczna książka dla młodzieży. To opowieść z gatunku beletrystyki, ale powinna być zalecana młodym ludziom (i dorosłym również), jako pozycja obowiązkowa. Dlaczego? Jest świetną przestrogą i bardzo barwnie obrazuje, do czego może prowadzić nieprzemyślane zachowanie.
Carey i Amelia są najlepszymi przyjaciółkami. To prawdziwe „przyjaciółki na zawsze”. Są nierozłączne i wszystko robią razem. Są między nimi różnice, ale to nie przeszkadza im być ze sobą naprawdę blisko.

Pewnego dnia Amelia zaczyna otrzymywać anonimowe wiadomości od hetera. Autor ukrywa się pod nickiem Sweetfreak. Amelia jest coraz bardziej wystraszona i poruszona otrzymywanymi informacjami.
Czarę goryczy przelewa jednak wiadomość, która zawiera groźbę śmierci i zmontowany filmik. Amelia jest przerażona, a sprawa zostaje zgłoszona do dyrektora szkoły, do której chodzą obie dziewczynki.
Sweetfreak – fabuła
Jeszcze tego samego dnia Carey odwiedza policja i przesłuchuje dziewczynkę, ponieważ okazuje się, że wiadomość została wysłana z jej komputera.
Dziewczynka jest przerażona. Nigdy w życiu nie zrobiłaby swojej przyjaciółce tak przykrego żartu, nie mówiąc już o prawdziwych pogróżkach.
Dla przyjaciółek zaczyna się prawdziwy dramat. Amelia nie chce mieć z Carey nic wspólnego. Wierzy w to, co usłyszała od policji – że to jej przyjaciółka stoi za pogróżkami. Carey natomiast nie może uwierzyć, że Amelia tak szybko dała wiarę podejrzeniom. Próbuje przekonać przyjaciółkę, że w życiu by jej tak nie potraktowała, że się o nią troszczy i martwi i nie chce zrobić jej krzywdy. Dodatkowo, plotki szybko się roznoszą i Amelia traktowana jest w szkole ze szczególną troską, a Carey ze szczególną pogardą.
Dziewczynka czuje się osamotniona i opuszczona w tej całej sytuacji. Nikt nie chce dać wiary jej słowom, podczas, gdy ona naprawdę jest niewinna. Postanawia na własną rękę znaleźć autora pogróżek.
Z czasem niebezpieczeństwo, w jakie wplątała się Carey, zaczyna wykraczać poza obszar internetu. Dziewczynka staje wobec prawdziwego, realnego i namacalnego niebezpieczeństwa. Więcej oczywiście nie zdradzę, by nie streścić Ci całej książki. Nie o to przecież chodzi. Naprawdę zachęcam do jej przeczytania, bo daje bardzo dużo do myślenia.
Moje drugie dno książki Sweetfreak
Dlaczego? Nastolatkom pokazuje, jak poważne mogą być konsekwencje ich nieprzemyślanych działań czy decyzji. Głupi żart czy złośliwa akcja może pociągnąć za sobą lawinę innych wydarzeń, które dotkną nie tylko autora przykrości, ale wiele innych, postronnych osób. Opisane w książce historie to również przestroga, by nie ufać innym zbyt szybko i zawsze być ostrożnym w relacjach z ludźmi. Oczywiście nie brakuje też pewnych przekazów dotyczących tego, co publikowane jest w sieci. Dzieci bezmyślnie wrzucają zbyt wiele informacji na swój temat. To również może być bardzo niebezpieczne. Poza tym, niektóre z tych treści mogą zwyczajnie krzywdzić inne dzieci.
Dla dorosłych natomiast to cenna lekcja troski, zainteresowania swoimi dziećmi, weryfikowania tego, co robią w sieci i budowania silnej i naprawdę głebokiej więzi. Wiele z wydarzeń opisanych w książce w ogóle by nie miało miejsca, gdyby relacje rodziców z dziećmi były poprawne. Nie będę też tutaj zdradzać, po której stronie był problem, ale chcę zasygnalizować, że warto na tę historię spojrzeć właśnie w ten sposób. Bo bardzo często dziecięce zachowania (nieakceptowalne, agresywne, ryzykowne), to zwyczajnie wołanie o pomoc, wołanie o uwagę, wołanie o troskę. O zaopiekowanie się dzieckiem, które skrywa się nawet w nastolatku.
Dla mnie Sweetfreak to historia wciągająca. Świetnie napisana i poprowadzona narracja, doskonały pomysł na akcję i zwroty. Zaskakujące wydarzenia i po prostu pomysłowa opowieść. Przeczytałam ją w dwa dni. Dostrzegłam jednak w niej drugie dno. Przyjrzałam się opisanym relacjom międzyludzkim i związkom przyczynowo – skutkowym i wyniosłam bardzo wiele dla siebie. Polecam. Z czystym sumieniem