Własne ozdoby świąteczne to nie tylko piękna i urocza dekoracja mieszkania czy choinki, ale sposób na to, by głębiej i w większej bliskości przeżywać święta. Takie wspólne prace integrują i scalają rodzinę. Są źródłem cudownych wspomnień i niezapomnianych historii rodzinnych. Oto kilka naszych podpowiedzi, jak przygotować własne ozdoby świąteczne.
Własne ozdoby świąteczne – Renifer z rolek po papierze
Sanie Świętego Mikołaja ciągnie 9 reniferów, więc jeśli chcecie stworzyć cały zaprzęg, czeka Was dużo pracy! Do zrobienia renifera potrzebujecie przynajmniej dwóch rolek po papierze (18 – jeśli tworzycie cały zaprzęg), patyczki zebrane na spacerze, czerwony pomponik lub plastelinę, ruchome oczy lub czarną farbę do ich namalowania oraz farbę w kolorze brązowym. W pierwszej kolejności malujemy rolki na brązowo (nie jest to jednak konieczne). Za pomocą kleju połączcie dwie rolki, by powstał grzbiet i głowa renifera. Na głowie doklejcie ruchome oczy, z pomponów lub plasteliny zróbcie nos. Patyczki wykorzystajcie do zrobienia nóg, ogona i poroża.
Śnieżna sowa
Śnieżne sówki z szyszek będą piękną ozdobą dziecięcego kącika. Aby je stworzyć, potrzebujecie szyszek, waty, filcu w różnych kolorach, ruchomych oczu, wykałaczek i kleju. Między łuski szyszek należy powkładać watę. Nie należy jej jedynie układać na dole szyszki. Zadanie można sobie ułatwić, posługując się w tym celu wykałaczką. Oczy sowie zróbcie z filcu, wycinając małe kółeczka. Z niego wytnijcie też dziób. Jeśli macie pierze lub kreatywne druciki, możecie zrobić z nich sowie skrzydła.
Wspólne ozdoby świąteczne – Kolorowe witraże na okna
Aby je zrobić, potrzebne Wam będą: przeźroczysta koszulka do papieru, bibuła (dowolne kolory), kreatywne druciki lub wstążka, klej, taśma klejąca, kolorowa taśma izolacyjna. Wytnijcie cztery, równe kwadraty z przeźroczystej koszulki na papier. Na każdym kwadracie narysujcie okrąg, by dziecko wiedziało, w którym miejscu przeklejać bibułę. Następnie z różnych kolorów bibuły wytnijcie małe kwadraciki lub prostokąty. Do zrobienia jednej bombki możecie użyć jednego koloru, ale dobrze też wygląda mieszanka różnych. Gdy dziecko zapełni okrąg bibułą, pomóż mu wyciąć kształt bombki. Z kolorowej taśmy izolacyjnej wytnijcie kwadraciki i zróbcie z nich „zatyczkę”, na końcu przyklejcie drucik kreatywny lub wstążkę, tworząc z niej zaczep. Gotową bombkę, za pomocą taśmy klejącej, przyklejcie na oknie.
Ozdoby z suszonych owoców
Potrzebne Wam będą: pomarańcza, cytryna i jabłko, sok z cytryny, cynamon, nóż, ręcznik jednorazowy. Owoce pokrójcie w plastry o grubości ok. 0,5-1cm i zanurzcie w soku z cytryny, na ok. 10 minut. Następnie posypcie je delikatnie z wierzchu cynamonem. Pamiętajcie, że nie może być go zbyt dużo. Chodzi o to, by światła z choinki ładnie przez nie się przebijały. Na ręczniku jednorazowym poukładajcie plastry i połóżcie na grzejniku. Po ok. 2 dniach suszenia na ciepłym kaloryferze ozdoby powinny być gotowe. Gdy obeschną, za pomocą igły zamocujcie je na nitce i zawieście na choince lub w innym dowolnym miejscu. Wyglądają i pachną cudownie!
Własne ozdoby świąteczne Minichoinki
Do zrobienia mini choineczek potrzebne będą: szyszki, małe pomponiki w różnych kolorach, klej, ciastolina lub plastelina. Ze swojego zbioru szyszek wybierzcie te z najbardziej rozłożystymi łuskami. Nie mogą być za bardzo zbite i zbyt ciasno osadzone obok siebie, ponieważ dziecku będzie ciężko umieścić na nich „bombki”. Poproście dziecko, by poukładało pomponiki między łuskami. W razie potrzeby przyklejcie je klejem, by nie pospadały. Choinkę możecie postawić na kawałku ciastoliny lub plasteliny, by się nie przewróciła.
Świeczniki i lampiony
Ręcznie zrobione świeczniki i lampiony, będą wspaniale kreować świąteczny nastrój. Poniżej propozycja zrobienia ich ze słoika i kilku dodatków. Tak samo jak przy poprzednich ozdobach, zachęćcie do wspólnej pracy dzieci. Potrzebne będą: słoiki, świeczki, sól, suszone kwiaty, wstążki, kokardki, szyszki lub inne dodatki, które idealnie wpasują się w wystrój Waszego domu. Na dno słoika wysypcie grubszą warstwę soli, która będzie śniegiem. Na puszek z soli wstawcie świeczki i posypcie je jeszcze solą, by nieco je przykryć. Do naszych lampionów użyłyśmy szyszek, które też posypałyśmy solą. Wokół świeczek poukładajcie Wasze dodatki – my użyłyśmy suszonych kwiatów. Górę słoików obwiążcie wstążkami.
Naturalne świeczniki zapachowe – własne ozdoby świąteczne
Do domowych świeczników potrzebne będą: mandarynki, pomarańcze, goździki, małe świeczki (wkłady), dobrze naostrzony nóż. Pierwsza części zadania, zdecydowanie skierowana do rodziców. Weźcie ostry nóż i natnijcie pomarańczę/mandarynkę na 2/3 wysokości. Bardzo ważne jest dokładne wydrążenie miąższu przy jednoczesnym uważaniu na to, by nie zniszczyć skórki. Najlepiej jest zrobić to małą łyżeczką, lekko podważając środek. W skórce wytnijcie dowolny kształt, będzie to pokrywka dla świecznika. Poproście, by dziecko powbijało goździki w skórkę, dzięki czemu uzyskacie piękny zapach po zapaleniu świeczki. Do wnętrza włóżcie małą świeczkę, zapalcie i nakryjcie drugą częścią skórki.
Po więcej pomysłów na świąteczne ozdoby (i nie tylko), zapraszamy na stronęwww.zainsiruj-malucha.pl.