Witamina D w organizmie reguluje gospodarkę wapniową i fosforową, która jest niezbędna do prawidłowej budowy kośćca i zębów. Ma również istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także na rozwój płodu i zdrowie nowonarodzonego dziecka. Witaminę tę organizm syntetyzuje ze słońca, znajdziemy ją także w tranie, mleku, jajkach. Według najnowszych badań do prawidłowego wykorzystania witaminy D w organizmie potrzebny jest magnez, bez którego ta witamina podobno nie działa.
Witamina D – skąd ją czerpać?
Najlepszym i naturalnym źródłem witaminy D jest słońce. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie i dziecku przynajmniej kilkunastu minut spędzonych na słońcu. Jeśli na co dzień mało z niego korzystamy, mamy ograniczoną tzw. skórną syntezę witaminy D. Zresztą w naszym kraju odpowiednie warunki pogodowe dla tej syntezy występują od końca kwietnia do początku września. Od października do marca skóra nie tworzy już tej witaminy. Jeśli latem i jesienią zadbaliśmy o odpowiednią ekspozycję na słońce organizm jest w stanie zmagazynować witaminę i przetrwać zimę.
W związku z dobroczynnym działaniem promieni słonecznych należy odpowiednio z nich korzystać. Osoba dorosła powinna wystawiać na słońce swoje ramiona, nogi i buźkę przynajmniej na 15 minut dwa – trzy razy w tygodniu. Najlepiej między godziną 10:00 a 15:00. Najlepiej przebywać na słońcu codziennie przez około 15-20 minut z odsłoniętą powierzchnią ciała na poziomie co najmniej 18%. To zapewni najlepsze dawki witaminy D z promieni słonecznych. Takie słoneczne naładowanie zapewni zapasy witaminy na resztę roku. Nawet zimą bardzo ważne jest, aby wyjść z domu, gdy słońce jest wysoko. Złapanie tych paru promyków poprawi humor i dostarczy organizmowi potrzebnej witaminy. Pamiętać należy, aby chronić się przed słońcem i stosować kremy z filtrem, a latem dbać o to, aby nasz maluch przebywał w półcieniu.
Dieta i suplementacja
Bardzo ważnym elementem zapewnienia skórze witaminy jest również zdrowa i zbilansowana dieta. Jeżeli jesteśmy zdrowi i nie ma wskazań lekarskich do przyjmowania tej witaminy, to żadne dodatkowe suplementy nie są nam potrzebne. Naturalne źródła jej pozyskiwania są w zupełności wystarczające. Bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku w podawaniu witaminy D. Jeżeli zastanawiacie się, czy w waszym organizmie jest jej odpowiednia ilość, to bez problemu można wykonać badanie 25-OH D (25-hydroksykalcyferol). Polega ono na pobraniu krwi i oznaczeniu 25-hydroksywitaminy D w surowicy. Jego koszt bez skierowania waha się od 40 zł do 80 zł. Ważne, aby wykonać takie badanie w laboratorium, które się w tym specjalizuje, gdyż nie każdy gabinet posiada odpowiednie uprawnienia. Badanie wykonuje się na czczo. Wynik otrzymujemy następnego dnia.
Skutki długotrwałych niedoborów witaminy D
Podczas niedoboru witaminy D spada odporność organizmu i zwiększa się podatność na różnego rodzaju infekcje. Grozi nam osteoporoza, depresja, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia płodności, powikłania ciąży. Udowodniono również, że niedobór witaminy zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi i jelita grubego.
Kobiety z dużymi niedoborami witaminy D są narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, rzucawki czy bakteryjnego zapalenia pochwy. Również noworodki obciążone niedoborem witaminy D są zagrożone ryzykiem wystąpienia hipokalcemii (niskiego stężenia wapnia w surowicy krwi). Mogą mieć niską masę urodzeniową czy nieprawidłowo rozwijać się będzie układ kostny i budowa ciała.
Witamina D – skutki nadmiaru
Nadmiar prowadzi do złamań, skrzywień i zwyrodnień układu kostnego. Może dojść do zapalenia zębów, zniekształceń sylwetki, złego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Ponadto do zapalenia spojówek, stanów zapalnych skóry, pogorszenia słuchu i do osłabienia organizmu.
Suplementacja witaminy D
Przyjmowanie leków zawierających witaminę D zawsze ustala lekarz. Dla noworodków i niemowląt dawkę ustala pediatra. Zazwyczaj jest to około 400 IU do szóstego miesiąca, 400-600 IU między 6. a 12. miesiącem. Wiele zależy od dawki witaminy zjadanej z pożywieniem.
Dzieci i nastolatki do 18. roku życia – 600-1000 IU na dobę (zależnie od masy ciała). Suplementacja powinna trwać od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli latem nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy witaminy D przez skórę.
Osoby dorosłe – suplementacja w dawce 800-2000 IU na dobę (zależnie od masy ciała).
Osoby starsze (65 lat i powyżej) powinny przyjmować dawkę 800-2000 IU przez cały rok ze względu na pogarszającą się skuteczność syntezy tej witaminy z wiekiem.
Osobna suplementacja jest ustalona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dla osób z grup ryzyka niedoboru witaminy D (wcześniaki), osób z otyłością, dla osób pracujących w nocy i dla osób o ciemnej karnacji. Wszyscy wymagają większych dawek witaminy D, którą ustala lekarz.
Sprawdź spacerówki dla dziecka w sklepie Vexpi, które pomogą Wam korzystać ze słonecznych dni!