Seria „Czytam sobie” to zestaw głównie książeczek o niewielkich rozmiarach, których poziom trudności został dopasowany do różnych poziomów umiejętności czytania. Są dostępne trzy stopnie trudności. Pierwszy to ten najprostszy. Tu książeczki są znacznie krótsze i łatwiejsze do zrozumienia. Wykorzystane słowa są również proste i dość popularne, co powoduje, że dziecko nie ma trudności z ich zrozumieniem. Teksty składają się z maksymalnie 200 wyrazów, zdania są krótkie, a dodatkowe ćwiczenia w książce dotyczą głoskowania, czyli umiejętności z poziomu klas 1-3.
Poziom drugi to książeczki, które mają maksymalnie 900 wyrazów w tekście. Zdania są już dłuższe i pojawiają się także te złożone. Dochodzą elementy dialogu. Dodatkowe ćwiczenia w tekście dotyczą sylabizowania.
Poziom trzeci, najtrudniejszy, to książki, w których tekst ma nawet 2800 wyrazów. Wykorzystane są wszystkie głoski, a zdania są dłuższe, często złożone, niektóre nawet wielokrotnie. Wprowadzone są trudniejsze wyrazy, których wyjaśnienie znajduje się w alfabetycznym słowniku na końcu książki.
Dodatkową atrakcję stanowią zadania na skrzydełkach okładki. To pytania dotyczące treści historyjek. Pomagają sprawdzić jakość czytania ze zrozumieniem.
Urozmaiceniem zabaw z czytaniem są naklejki, które znajdują się na końcu książki. Można je wręczyć dziecku po przeczytaniu i opowiedzeniu książki, po odpowiedziach na pytania ze skrzydełek lub tak po prostu na zachętę.
A jakie historyjki mieliśmy okazję poznać? Zaraz Wam opowiem. Najpierw jednak chcę pokazać Wam zestaw edukacyjny (też z tej serii), który świetnie nadaje się do ćwiczenia pierwszych słów dziecka.
Zestaw edukacyjny Czytam sobie
Zestaw jest przeznaczony dla przedszkolaków. Wprowadza ich w temat czytania i pomaga ćwiczyć pierwsze słowa, a wszystko w formie fascynującej zabawy.
W zestawie znajduje się książka z pierwszego poziomu, karty z literami, które pozwalają na samodzielne układanie słówek oraz 60 kart pośród których: 15 to karty ze słówkami, 15 z obrazkami, 15 z obrazkami i podpisami, 15 z rymami.

Do tego w zestawie znaleźć można planszę z alfabetem oraz poradnik dla rodziców, który pomoże im w pracy z dzieckiem.
Świetny start i doskonałe wsparcie przy stawianiu pierwszych kroków w czytaniu.
Książki poziom 1
Wśród książek z pierwszego poziomu znaleźć możemy:
Koperta z kotem
Przesympatyczna opowieść o sprawianiu przyjemności kuzynom.

Koty i kotki
Zabawna zabawa o przygodach dwóch młodych kotków Bazylego i Cyryla.

Samotny banan
To historia z podserii „eko”. Opowiada o samotnym bananie, który pozostał na straganie. Już nie wygląda dobrze i nie prezentuje się najlepiej. Czy ktoś w ogóle zechce go kupić? Czy zostanie wyrzucony na śmietnik?

Goryl u fryzjera
Czyli jaka fryzura będzie najbardziej pasowała do goryla? Jak to wytłumaczyć fryzjerce i jak się nosić? 😉

Smog w centrum miasta
To również podseria Eko. Co pojawiło się w mieście? Smok czy smog? Który z nich jest groźniejszy? Który spowoduje więcej zniszczeń? I skąd się wzięli?

Pudel na dyskotece
Błyszczący i barwny pudel uwielbia imprezy. Jest przy tym bardzo miły dla wszystkich. Takie wesołe usposobienie nie chroni go jednak przed konfliktem, a zadziera akurat z… kotem. Jak zakończy się ta przygoda? Sprawdźcie sami!

Po co wieje wiatr?
Kolejna eko historyjka, w której dowiadujemy się, skąd się bierze wiatr, dlaczego wieje i czy jego obecność w świecie jest potrzebna? Czy tylko szkodzi (porywa baloniki), czy też pomaga?

Chrapka na apkę
Czy internet dla maluchów jest tylko atrakcyjny i nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń? Przekona się o tym mała Maja, która bez nadzoru mamy klikała sobie w jej telefonie do chwili, aż podejrzana apka wciągnęła ją do sieci. Czy Mai spodoba się ten świat? A może nadmiar informacji i bodźców okaże się przytłaczający?

Edit 29.10.2024
Rycerka Rozalka
Jakiś czas temu miałam przyjemność otrzymać od Wydawnictwa Harper Kids kolejne części z serii czytam sobie. Powiem Ci, że jestem tą serią naprawdę zachwycona. Są niebanalne, ciekawe, a do tego naprawdę wspierają rozwój czytania u dziecka. Poziomy zauważalnie się od siebie różnią, a dziecku to fantastycznie pokazuje, że robi postępy.
Tym razem historia opowiada o dzielnej i sprytnej Rozalce, która pokonała dwugłowego smoka, który rozrabiał w królestwie. Wielu wojom się to nie udało, a Rozalka poradziła sobie i to bez rozlewu krwi. Świetna historia!

Poizom 2
Te opowieści są nieco bardziej rozbudowane, a poznaliśmy wśród nich następujące:
Wyprawa kon-tiki
Jest to historia dzielnych żeglarzy, którzy przemierzali może na tratwie z żaglem. Opowiada o odwadze, przyjaźni, zaufaniu i współpracy. O tym, jak praca zespołowa pozwala osiągać znacznie lepsze efekty i dużo dalej dotrzeć.

Złota rybka
Budowanie domku na drzewie to fajna zabawa. Tylko czy dla wszystkich? A jak ktoś wolałby pograć w tym czasie na telefonie? A gdyby wolał, ale go nie ma? Czy złota rybka spełnia na pewno wszystkie życzenia?

Wielki bal
To książka z podserii Eko. Czy na bal trzeba kupić nowy strój, który po tej jednej imprezie wyląduje prawdopodobnie na śmietniku? Czy nie lepiej zrobić strój samodzielnie? Będzie nie tylko oryginalny, ale da przy tym mnóstwo zabawy. A jakie efekty można dodatkowo osiągnąć? Zamiast produkować śmieci, można wykorzystać zbędne rzeczy i dać im drugie życie w postaci stroju karnawałowego.

Letni koncert
Zwierzęta przygotowują wspaniały koncert. Każdy ma przydzieloną rolę i świetnie się wywiązuje z zadań. Tylko biedronce nic nie wychodzi, choć intencje ma dobre. Jej pech sprawia, że koncert staje pod znakiem zapytania. Na szczęście, szybko bierze się w garść i w ostatniej chwili ratuje sytuację.

Mały skryba i wielka piramida
To opowieść o małym chłopcu, który popłynął barką po Nilu prosto do Gizy, gdzie jego tata budował piramidy. Czy dał sobie radę? Czy dotarł do celu? Jak przebiegała jego podróż?

Futuropolis
To kolejny reprezentant podserii eko. Antek trafia do miasta przyszłości, gdzie wszystko wygląda zupełnie inaczej, a energia czerpana jest z ekologicznych źródeł. To niezwykłe miejsce zachwyca go i oczarowuje. Chcecie je poznać?

Edit 29.10.2024
Akiko i Helenka. Rewizyta
Akiko i Helenka to koleżanki, które mieszkają w jednym budynku, ale w różnych mieszkaniach. Kiedyś Akiko była na obiedzie u Helenki, a teraz był czas na rewizytę. Helenka została zaproszona na zupę miso. Długo się zastanawiała, jaki podarunek przygotować dla Akiko i jak się ubrać, by godnie wystąpić w roli gościa.
Ta historyjka bardzo fajnie i prosto pokazuje różnice kulturowe między mieszkańcami Japonii i Polski, ale jednocześnie udowadnia, że możemy się pięknie różnić, bez podziałów i wrogości, a wręcz przeciwnie. I różnice mogą nas do siebie zbliżać, jeżeli tylko tego będziemy chcieli.

Poziom 3
Bitwa Warszawska
Krótka historia bitwy Warszawskie z 1920 roku (cud nad Wisłą) pokazana jako tło przeżyć głównej bohaterki Zosi i jej brata.

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie
Jak widać, na trzecim poziomie nawet tematyka się zmienia i jest znacznie poważniejsza. Tym razem poznajemy słynnego naukowca, Karola Darwina – twórcę teorii ewolucji.

Opowieść starego drzewa
Podseria Eko. Bohaterem i narratorem jest dwustuletnie drzewo, które wiele widziało i wiele przeżyło. Zobacz, co ma do powiedzenia.

Lola i ptaki
Na podwórku stoi strach na wróble. W zasadzie straszka, bo ma na sobie dawne ubranie mamy Loli. Pewnego dnia znika, a Lola i jej przyjaciele pomagają jej szukać. Zadanie byłoby trudne do rozwiązania, gdyby Lola nagle nie zaczęła rozumieć…. ptasiej mowy. Zobacz, jak skończy się ta niesamowita przygoda.

Szkoła na dobrej
To opowieść o przyjemnej, fajnej szkole, w której wszystkie dzieci dobrze się czują i świetnie się bawią.

Edit 08.03.2024
Tramwaj numer 28
Kolejna książeczka z serii Czytam sobie to doskonałe narzędzie do treningu czytania. Tramwaj numer 28 jest książeczką z pierwszego poziomu, więc litery są duże i nie ma wiele tekstu. Na każdej stronie jest tylko jedna linijka i wyróżnione trudniejsze słowo do samodzielnego przeliterowania.

Pan Pit i jego kwiatek
To książeczka, która została dopasowana do poziomu drugie. Literki nadal są dosyć duże, ale tekstu na każdej stronie jest już więcej – kilka linijek. Na dwie strony tym razem przypada jedno trudniejsze słowo do przeliterowania.

Pożar w fabryce
Ta książka jest już najtrudniejsza, ponieważ odpowiada poziomowi 3. Nadal duże litery zajmują często całą stronę, nie tak jak poprzednio tylko jej fragmenty. Tekstu jest sporo do przeczytania, a na końcu książki znajduje się słownik trudniejszych wyrazów, co pozwala dzieciom na poszerzenie zasobu słów, nauczenie się nowych znaczeń i rozwój intelektualny.

Edit 29. 10. 2024
Tajemnica Nawojki
Tajemnica Nawojki to historia dziewczynki, która bardzo chciała się uczyć, a że był to XV wiek, to nie bardzo miała ku temu możliwości. Rodzice zaplanowali dla niej ślub a dla jej brata edukację. Tyle że Nawojka nie chciała ślubu, szczególnie z wybranym dla niej kandydatem. Wolała czytać i zdobywać wiedzę. Natomiast jej brat bliźniak Jakub wolał podróżować i bawić się. Historia pokazuje, jak rodzeństwo poradziło sobie z planami rodziców wobec nich 🙂
