Tymczasem sposób przewozu śmieci, jak i samej ich segregacji zależy od tego, jakie zasady ma firma, z którą nasza spółdzielnia, albo my sami, podpisaliśmy umowę o wywóz śmieci. Firmy te mają różne ciężarówki, czasem w środku znajdują się dwie przegrody, czasem trzy, a czasem jedna. Ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Podstawową zasadą jest niemieszanie odpadów posegregowanych typu papier, plastik, szkło z odpadami komunalnymi. To nie zdarza się nigdy. Zdarza się natomiast, że mieszane są ze sobą kontenery papier szkło i plastik, ale tylko po to, aby na miejscu ulec kolejnej segregacji i np. oddzielić szkło białe od kolorowego.
Wyniki Polaków jeśli chodzi o segregację śmieci i, co za tym idzie, ponowne ich wykorzystanie są raczej wstydliwe. W Niemczech na wysypisko trafia 20% wszystkich odpadów, w Szwecji 3%, a w Polsce? około 95%. Mamy więc nad czym pracować, tym bardziej, że musimy dostosować się do norm panujących w UE, zgodnie z którymi do końca 2010 na wysypisko miało trafiać 75% a do końca 2020 – 35%.
Oto kilka zasad prawidłowego segregowania:
Zacznij od obejrzenia kontenerów, które dostępne są u ciebie w śmietniku. Jeśli nie macie jeszcze kontenerów do segregacji zadzwoń do spółdzielni, właściciel budynku ma obowiązek podpisania umowy z firmą, która zajmuje się selektywnym wywozem śmieci. Jeśli się tym nie zajmie, grozi mu mandat.
Na kontenerze powinniście znaleźć opis, co można wrzucać do danego pojemnika lub przynajmniej nazwę firmy, do jakiej należy. Zapamiętajcie nazwę i sprawdźcie, czy mają stronę internetową, czasem można tam znaleźć rozpiski, co można, a czego nie można wrzucać. Jeśli i tego nie ma, można zadzwonić i zapytać osobiście. Na przykład, co zrobić z puszkami, jeśli do dyspozycji mamy tylko kotener na papier, szkło, plastik albo co zrobić z kartonami tetrapak, czyli kartonem połączonym z plastikiem i aluminium. Odpowiedzi mogą być różne.
Jest jednak kilka zasad, które są niezmienne:
Pojemniki plastikowe (np. po jogurtach, kefirach) i szklane (słoiki) należy umyć.
Plastikowe butelki i puszki należy zgnieść.
Butelki należy wyrzucać bez nakrętek i korków.
Do kontenera z napisem „papier” NIE NALEŻY wrzucać: papieru połączonego z innym materiałem, np. folią, zabrudzonego i zatłuszczonego papieru, kartonów po napojach, tapet, worków po materiałach budowlanych, artykułów higienicznych (podpasek, pieluch), papieru termicznego i faksowego.
Do kontenera z napisem „plastik” NIE NALEŻY wrzucać: zabawek plastikowych, szczoteczek do zębów, butelek po olejach i smarach, chłodniczych pojemników po wyrobach garmażeryjnych, opakowań po lekach.
Do kontenera z napisem „szkło” NIE NALEŻY wrzucać: szyb, porcelany, szklanek, talerzy, kieliszków, żarówek (te ostatnie należy oddawać do punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych, czyli zbiórki odpadów elektronicznych RTV i AGD), luster, naczyń żaroodpornych, kineskopów, lamp nonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, doniczek, zniczy, pokrywek.
Powodzenia!