Jesień na dobre już do nas zawitała. Wspólne rodzinne spacery będą coraz rzadszą przyjemnością z powodu częstego deszczu i wiatru. Zacznie się więc poszukiwanie innych form wspólnej rozrywki, by jesienno – zimowego czasu nie stracić przed telewizorem czy komputerem. Jak zwykle z pomocą przychodzą książki, które jesienią czyta się chyba szczególnie przyjemnie. Jest to jednak jednoosobowa rozrywka zwykle i nie integruje rodziny. Taką integrację zapewnią natomiast gry planszowe. Nie tylko rozwijają. Uczą współpracy, współdziałania i zdrowej rywalizacji, ale również uczą mierzenia się z własnymi słabościami. Rozwijają wyobraźnię, myślenie strategiczne i planowanie. Do jakich gier chciałabym Was dzisiaj zaprosić? Oto moje propozycje!
Ubongo 3D Junior
Zapowiadana już wcześniej przeze mnie gra Ubongo 3D Junior to dziecięca odmiana popularnej i świetnej gry Ubongo 3D dla starszych. Junior różni się poziomem trudności konstrukcji, które trzeba ułożyć, ale nie tylko. Ma nieco „łagodniejszą” szatę graficzną i daje dużo większe szanse na sukces młodszym graczom. Można ją połączyć z Ubongo 3D, a wtedy szanse są znacznie bardziej wyrównane. Gracze starsi mogą grać za pomocą Ubongo 3D, a młodsi z Juniorem.

Zadaniem jest ułożenie z przestrzennych klocków kształtu, który jest wskazany na wylosowanej karcie. To ogólna zasada, która dotyczy wszystkich wersji Ubongo. Z pozostałych do dyspozycji klocków gracze układają następnie jak najwyższą i oczywiście stabilną wieżę. Gra odbywa się na czas, więc trzeba nie tylko szybko myśleć, ale też bardzo szybko działać. Po upływie czasu wszystkie wieże graczy są mierzone za pomocą dołączonej do zestawu linijki w kształcie żyrafy. Wskazuje ona jednocześnie, jaka nagroda należy się graczowi za jego osiągnięcie.

Zabawa jest pełna emocji, radości i adrenaliny. Świetnie angażuje i pobudza do działania. Ta emocjonująca zabawa wpływa jednocześnie na harmonijny rozwój różnorodnych funkcji psychicznych dziecka. Rozwija jego świat emocji, ponieważ rozgrywka bardzo angażuje emocjonalnie. Jednocześnie kształtuje wyobraźnię, myślenie przestrzenne, planowanie i myślenie strategiczne. Rozrywka i rozwój. Czy może być lepsze połączenie?
Terra
Terra to propozycja dla starszych dzieci, a i dorośli mogą mieć pewne problemy. Gra polega na szacowaniu różnorodnych wyników, zgodnie z zadaniami zapisanymi na kartach. Nie potrzebna jest tu konkretna i precyzyjna wiedza. Trudno też jej oczekiwać od dziesięcioletnich dzieci.

Gra ma bardzo proste reguły, co powoduje, że zapoznanie się z przebiegiem rozgrywki trwa bardzo krótko i szybko można przejść do zasadniczej części gry. Każde zadanie, które należy wykonać. ma też swoje rozwiązanie, którego początkowo nie wolno ujawniać. Dopiero przy weryfikowaniu odpowiedzi można posiłkować się odpowiedziami. To sprawia, że gra jest nie tylko świetną zabawą i rozrywką, ale również dostarcza ciekawej wiedzy. Można się bawić i uczyć jednocześnie.
Zawartość gry jest tak bogata, że kilkanaście partii można rozegrać całkowicie bez powtórki, a to znacznie wyrównuje szanse wszystkich graczy. Punkty w grze zdobywa się na podstawie różnorodnych aktywności, a w tym również odpowiedzi przybliżonych. Nie musisz więc znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Wystarczy, że się orientujesz. Warto jednak wiedzieć, że gra łączy w sobie również elementy strategii. Oznacza to, że fałszywy ruch może spowodować utratę punktów. Dzięki temu staje się nie tylko źródłem wiedzy i rozrywki, ale uczy również działania strategicznego, przewidywania ruchów innych graczy i planowania swojej rozgrywki. Świetnie zajmuje czas, a przy tym łączy całą rodzinę we wspólnej aktywności.
Na barana
Na barana to gra zupełnie inna od dotychczas prezentowanych. Udział w niej mogą wziąć zarówno dorośli, jak i dzieci, a celem wszystkich graczy jest zdobycie zabawek, które wiatr porwał na drzewo. I tu uwaga! Nie ma znaczenia, ile zabawek zbiorą poszczególni gracze. Celem zabawy jest wspólne zdjęcie zabawek, a będzie to możliwe tylko wówczas, gdy wszyscy będą ze sobą współpracować.
Jest to typowa gra kooperacyjna, gdzie wspólnie omówione działania mogą przynieść efekt, a trzeba wiedzieć, że czas płynie i nie ma go zbyt wiele, by zdobyć zabawki. Czas gry wyznacza słońce, które przesuwa się po horyzoncie. W momencie gdy zajdzie, kończy się gra. Jeżeli zabawki zostaną zebrane – gracze wygrywają. Wszyscy. Jeżeli nie zbiorą ich – wszyscy przegrali. Podejmowanie więc przemyślanych i opartych na strategii decyzji staje się więc kluczowe dla rozgrywki.

W wersji, z którą mieliśmy przyjemność się zapoznać, jest opcja skomplikowania rozgrywki. W zestawie znajdują się bowiem dodatkowe zwierzątka, które powodują, że grę można rozegrać na trzy inne sposoby. Za każdym razem oczywiście cel jest ten sam – zdobycie wszystkich zabawek. W tej grze rywalizacja sprawia, że wszyscy przegrywają. Tylko współpraca może zaprowadzić do celu.
Lama 3 w 1
I ostatnia nasza propozycja na dziś, to Lama trzy gry w jednym zestawie. Podstawowa gra to karciana rozgrywka, w której gracze układają na stosie karty z ręki. Zasada wykładania kart jest bardzo prosta. Można położyć tylko taką kartę na stos, której wartość jest równa lub o 1 większa od tej, która już tam leży. Zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich kart z ręki, by nie zebrać ujemnych punktów. W swojej turze można położyć kartę, spasować lub dobrać kartę z dodatkowego stosu.

Druga wersja to również karciana Lama Party, która jest nieco bardziej skomplikowana, ale też… trochę złośliwa. Chodzi bowiem nie tylko o to, by pozbyć się swoich kart, ale również, by utrudnić zrealizowanie zadania przeciwnikowi. Wymaga skupienia, planowania i myślenia strategicznego. Jest więc nieco trudniejsza, ale przez to bardziej ekscytująca.
Trzecia wersja to Lama kościana. W tej grze oprócz kart udział biorą również dołączone do zestawu kości. Lama kościana jest nieprzewidywalna, trudno w niej coś zaplanować, ale jest niemniej wciągająca. Rzut kośćmi wprowadza element losowości, więc trudno jest tu samodzielnie zaplanować przebieg rozgrywki.
Wszystkie trzy są jednak niezmiernie angażujące i wciągające. Dodatkowo lama kościana i klasyczna mogą być rozegrana w dwóch różnych wariantach, co sprawia, że opcji jest jeszcze więcej, a jeden zestaw może posłużyć na wiele wieczorów i za każdym razem można grać zupełnie inaczej.
Lama to nie tylko rywalizacja, ale również mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Doskonała na długie wieczory i coraz gorszą pogodę. Rozświetli nawet ponury dzień.
Edit: 29.10.2021
Ubongo Lines
I kolejna odsłona fantastycznej serii Ubongo. Tym razem naszym zadaniem jest układanie kształtów z linii na czas, zgodnie z wylosowanym wzorem. Gra ma kilka poziomów trudności, co pozwala na dostosowanie stopnia skomplikowania układanek do wieku graczy.
Dla miłośników tego rodzaju rozgrywek to prawdziwa gratka. A dla miłośników Ubongo pozycja obowiązkowa do uzupełnienia kolekcji.
