Psycholog dziecięcy – czy każdego dziecko go potrzebuje? Nie wszystkie dzieci potrzebują pomocy psychologicznej. Większość przeżywa swoje dzieciństwo w pełnej harmonii i szczęściu. Niemniej jednak, każdy rodzic powinien bacznie obserwować i mieć na uwadze zachowanie swoich pociech. Nawet najmniejsze odbieganie od normy w kontekście rozwoju może prowadzić do wystąpienia problemów na tle psychologicznym. Wtedy niezbędna okaże się pomoc specjalistów, którzy poprzez rozmowę będą w stanie zdiagnozować problem i rozwiązać go we wczesnym stadium występowania.

Zmiana zachowania u dziecka – co może zwiastować problem?
Dziecko, przez wzgląd na swój wiek nie jest rozwinięte do takiego stopnia, by wprost werbalnie mówić swoim opiekunom o problemach i uczuciach. Pociecha wykorzystuje więc gesty i zachowania, które powinny dawać rodzicom jasny sygnał do podjęcia odpowiednich środków. Istnieje wiele symptomów, przez które młody organizm może wyrażać swoje cierpienie. Najczęściej występującymi są oczywiście płacz oraz nadmierna agresja. Warto dodać, że oba te zachowania zdarzają się każdemu maluchowi. Jednak liczy się w tym przypadku częstotliwość ich występowania oraz stopień nasilenia.
Niekontrolowany płacz, wybuchy gniewu bądź całkowita chęć odizolowania się od bliskich – te bodźce mogą negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym dziecka i dać rodzicom do zrozumienia, że rozwój pociechy w mniejszym lub większym stopniu odbiega od normy. Nie należy takich zachowań ignorować.
Psycholog dziecięcy – Czy rodzice są w stanie samodzielnie znaleźć źródło problemu?
Zmiany w zachowaniu dziecka zawsze są poparte jakimś problemem. Rodzic może go zdiagnozować w momencie, w którym dotyczy on sytuacji w rodzinie bądź ogólnej atmosfery w domu. Niekiedy to długotrwały brak bliskich może negatywnie wpłynąć na młodą osobę, co w konsekwencji prowadzi do nerwowości. Jeśli w domu wszystko jest w porządku, a zmiany w zachowaniu pociechy są długotrwałe – wtedy warto już sięgnąć po pomoc psychologa dla dzieci. Tylko poprzez odpowiednie podejście do sprawy uda się szybko pozbyć problemu. Sam rodzic również ma spory wpływ na zachęcenie dziecka do skorzystania z pomocy specjalisty. Przed pójściem na konsultację psychologiczną warto tłumaczyć maluchowi, że jest to całkowicie normalne i dorośli również korzystają z takiej możliwości.
Nigdy nie powinniśmy straszyć dzieci psychologiem. To błędne rozwiązanie, przez które młoda osoba porówna taką konsultację do czegoś upokarzającego i wstydliwego.
Psycholog dziecięcy – W jaki sposób wizyta u specjalisty może pomóc?
Psycholog, dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu z pewnością zdoła pomóc każdemu dziecku w rozwiązaniu problemu. Odpowiednie podejście jest w tej sprawie kluczowe i tylko dzięki zastosowaniu konkretnych metod werbalnych uda się zachęcić młodszą osobę do otworzenia się przed specjalistą. Zachęcamy do tego, aby nawet przy zaobserwowaniu minimalnie odbiegającego od norm zachowania swojej pociechy, skorzystać z porady specjalisty. Warto już od najmłodszych lat uświadamiać, że psycholog nie jest powodem do wstydu, a troską o zdrową kondycję psychiczną.