Rozwój dziecka spędza sen z powiek wielu rodziców. Zastanawiają się czy wykonują wszystkie czynności w sposób poprawny, czy odpowiednio stymulują rozwój dziecka. Często zamartwiają się sposobem ubierania czy nawet karmienia podopiecznego. Gdy dziecko rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem, kupowanie i dobieranie obuwia staje się kolejnym wyzwaniem, z którym muszą sobie poradzić, szczególnie że na rynku naleźć można wiele typów obuwia. To, w jaki sposób dobrać obuwie, które wspomoże harmonijny rozwój dziecka, jest tematem wielogodzinnych poszukiwań i debat wśród młodych mam. Również to, w jaki sposób sprawdzić, czy stopa w konkretnym modelu buta rozwija się prawidłowo, jest istotne dla rodziców.

Kiedy należy kupić pierwsze obuwie z utwardzoną podeszwą?
Nowe buty dla małego dziecka, które dopiero uczy się chodzić powinny być zakupione gdy podopieczny nie tylko stoi już stabilnie, ale również robi pierwsze kroki bez opieki rodzica. Co do zasady buty powinny być zakładane jedynie na zewnątrz, zaś cała nauka chodzenia powinna odbywać się na boso. Odpowiednio dobrane obuwie do nauki chodzenia powinno mieć elastyczną podeszwę, która fizjologicznie zgina się na dwóch trzecich długości – nauka chodzenia jest wtedy łatwiejsza dla dziecka. W pierwszych latach występuje u dzieci fizjologiczne płaskostopie i nie jest to powód do zakładania obuwia ortopedycznego. Rady na temat płaskostopia znaleźć można na: https://bartek.com.pl/nasze-rady/plaskostopie-u-dzieci-jakie-obuwie-bedzie-odpowiednie.
W jaki sposób dobierać rozmiar, fason i inne przymioty obuwia?
Obuwie powinno być dopasowane do stopy konkretnego dziecka. Dlatego zakładanie butów z drugiej ręki nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem. Aby kupić obuwie w odpowiednim rozmiarze, należy je mierzyć, mimo że małe dziecko nie powie, na ile są one wygodne i pasują rozmiarem. Znanym od lat sposobem rodziców jest wsunięcie palca między piętę dziecka i zapiętek. Jeśli mieści się on cały, znaczy że dziecko ma optymalną ilość przestrzeni. Poza samym rozmiarem warto również zwrócić uwagę na to jaką szerokość mają buty – część dzieci ma stopę szerszą niż inne. Obuwie w takim przypadku będzie odpowiedniej długości, ale i tak będzie niezbyt wygodne. Wszelkie anomalie gdy chodzi o buty mogą prowadzić do zaburzeń układu ruchowego, których należy unika. Jednak jakie są kryteria, którymi należy kierować się w przypadku zakupów obuwniczych dla dzieci? Dla starszych dzieci wygląd obuwia będzie miał duże znaczenie, jednak dla rodzica najważniejsza powinna być wygoda noszenia butów.
Najważniejsze oznaki prawidłowego rozwoju stopy i całego narządu ruchu u dziecka
Niestety nie zawsze narządy ruchu, w tym stopy, rozwijają się prawidłowo. W przypadku dzieci szkolnych należy zwrócić uwagę na płaskostopie – to fizjologiczne powinno już zaniknąć. https://bartek.com.pl/nasze-rady/plaskostopie-u-dzieci-jakie-obuwie-bedzie-odpowiednie – strona pomoże zweryfikować czy nasze dziecko ma problemy z płaskostopiem. Warto w czasie bilansu napomknąć lekarzowi o wątpliwościach – wtedy sprawdzi on również inne wskaźniki rozwojowe, gdy chodzi o kończyny.