Poradnik Emrego – czego się spodziewać? Emre jest bardzo nieśmiałym chłopcem. Czego nie da się powiedzieć o jego bracie. Widząc te różnice Emre starannie obserwuje otoczenie i stara się dostrzegać elementy, które sprzyjają zawieraniu przyjaźni. Swoje wnioski zapisuje w specjalnie przygotowanym do tego dzienniku. Na razie ma on służyć tylko jemu. Ale kto wie, co będzie w przyszłości. Może poradnik Emrego stanie się wielkim literackim hitem?
Pewnego dnia do klasy Emrego dołącza nowy uczeń, który od pierwszych chwil pakuje się w kłopoty. Dla Emrego to coś zupełnie nowego. On sam zawsze stara się być niewidzialny, nie chce zwracać na siebie uwagi. Tymczasem ten nowy chłopiec robi coś wręcz odwrotnego.
Przyciąga uwagę wszystkich i zdaje się, że nie jest to dla niego w ogóle stresujące.
Amir, bo tak ma na imię nowy chłopiec, jest wręcz szczęśliwy z tego, że wszyscy na niego patrzą i o nim mówią.
Chłopcy bardzo szybko nawiązują nić porozumienia. Tworzy się między nimi relacja, w której Emre nie do końca może się odnaleźć. Z jednej strony Amir bardzo mu imponuje i cieszy się, że chłopiec na niego zwraca uwagę. Z drugiej jednak Amir cały czas pakuje się w kłopoty, a dodatkowo wciąga w nie również Emrego.
Historia jest zabawna, barwna i bardzo ciepła. Czasem się wściekniesz na Amira, że jest taki lekkomyślny, czasem tylko pokiwasz głową nad jego spontanicznym i nierozsądnym zachowaniem.
Zobaczysz tę historię oczami dziecka. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz przemyślenia i wnioski Emrego, które również są z tej perspektywy wysnute. Historia pokazuje, jak trudne są dla dzieci przyjaźnie, jak wiele się w nich dzieje i jak wiele w związku z tymi relacjami, dzieje się w głowach dzieci.
Całość okraszona jest fantastycznymi ilustracjami, które podkreślają charakter książki. To lekka, miła i przyjemna lektura, ale jednocześnie skłania do przemyśleń i refleksji. Polecam!