Okres wakacyjny to czas wzmożonych podróży, również tych odbywanych z dzieckiem. Wyjeżdżamy na zarezerwowany wcześniej urlop, jedziemy do rodziny, przyjaciół i znajomych. Jeździmy na weekendy i wypady za miasto, by choć trochę odpocząć od miejskiego zgiełku i panującej tam duchoty. Podróż z dzieckiem, szczególnie długa podróż, to konkretne wyzwanie logistyczne. Trzeba się nie tylko odpowiednio spakować i zebrać, ale również trzeba tak zaplanować wyjazd, by dziecko jak najmniej go odczuło. Mały człowiek zupełnie inaczej znosi trudy podróży, niż dorosły. Szybciej się męczy i nudzi. Znacznie trudniej zrozumieć mu pojęcie odległości. Pomóżmy mu spędzić ten czas nieco przyjemniej.
Podróż samochodem
Podróżowanie samochodem to rozwiązanie najbardziej elastyczne i pod tym względem również bardzo wygodne. W każdej chwili można się zatrzymać i odpocząć, a długość przerwy może być regulowana pod potrzeby podróżujących. Oczywiście, nie można też przesadzić z przerwami, ponieważ wtedy podróż będzie trwała bardzo długo.
Warto na drogę zaplanować jakieś zajęcia czy aktywności dla dzieci. Niektórzy rodzice decydują się na podróżowanie nocą. Jest chłodniej, mniejszy ruch, a dzieci śpią. Ma to swoje zalety. Nie każdy jednak chce podróżować nocą. Dla tych, którzy jadą za dnia, atrakcje i rozrywki dla dzieci będą pomocą. Grać można w różne gry słowne:
- skojarzenia;
- „o jakim słowie myślę, a zaczyna się ono na literkę…”;
- jakie auto będzie teraz jechać;
- jaką piosenkę nucę;
- jaki wierszyk zaczynam;
I wiele innych. Co tylko wyobraźnia podpowie, to można robić. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą różnorodnych gier karcianych dla dzieci. W samochodzie nie ma miejsca na rozłożenie planszy, ale dzieci mogą układać sobie karty na kolanach. Oczywiście, powinny to być gry nie tylko rozrywkowe, ale również rozwijające i edukujące, dostosowane do wieku dziecka.
Podróżowanie autobusem
W dzisiejszych czasach podróżowanie autobusem jest chyba najmniej komfortowe, więc jeżeli jest inna możliwość, to warto z niej skorzystać. Autobus zatrzymuje się w określonych miejscach i przerwy trwają określony czas. Jest to związane z rozkładem jazdy nawet dalekobieżnego autobusu, ale nie tylko. Chodzi również o czas pracy kierowcy, który nie może przekroczyć określonych w prawie limitów.
Autobus nie daje też swobody ruchów. Należy siedzieć na miejscu, a dla małych dzieci jest to bardzo trudne, szczególnie, gdy podróż jest długa.
Oczywiście, jeżeli nie ma innego wyjścia, to również warto pomyśleć o grach i zabawach. Warto wziąć też ze sobą zabawki na podróż. Umilą i uprzyjemnią one czas i sprawią, że podróż znacznie szybciej zleci.
Podróżowanie pociągiem
Podróżowanie pociągiem jest znacznie lepszym pomysłem niż przejazd autobusem. W przedziale można pochodzić, pospacerować. Gdy jest w miarę luźno, dziecko się może nawet wygodnie przespać, układając głowę na kolanach rodzica.
W pociągu można również grać w znacznie więcej gier, niż w samochodzie czy autobusie. Stoliki obecne w przedziałach pozwalają na rozłożenie małej planszy, a i ustawienie foteli na przeciwko siebie stwarza warunki i możliwości do zaaranżowania miejsca do zabawy.
Takie przejazdy pozwalają na pokonywanie odległości szybko i wygodnie. Dziecko może posiedzieć, poleżeć i pochodzić, bez zatrzymywania pojazdu. Dzięki temu nie męczy się tak bardzo i nie czuje ograniczone w ruchach. W ramach przejazdu pociągiem, również można zdecydować się na podróżowanie nocą. Dzieci śpią, a po dotarciu na miejsce są wyspane i wypoczęte.
Podróżowanie samolotem
Podróż samolotem to dla wielu małych podróżników prawdziwa przygoda. Taki przelot trwa znacznie krócej niż przejazd jakimkolwiek pojazdem. Wzbijanie się i odrywanie maszyny od ziemi budzi zachwyt i ciekawość, podobnie jak latanie w chmurach. Dzięki temu dziecko jest zainteresowane i nie ma czasu się nudzić. Podobnie lądowanie przyciąga uwagę i sprawia, że maluch niemalże przykleja buzię do okienka.
Choroba lokomocyjna
Nieco więcej problemów pojawia się wówczas, gdy maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. W takiej sytuacji, przed podróżą, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który zaleci najlepszą formę wsparcia dla dziecka. Na rynku są różnorodne preparaty, które oparte są na naturalnych produktach, jak imbir. Nie oznacza to jednak, że rodzic może samodzielnie decydować o ich podawaniu. Zawsze lepiej porozmawiać, zdobyć profesjonalną wiedzę na ten temat, by dziecku w czasie podróży pomóc przede wszystkim skutecznie.
A jakie są Wasze sposoby na podróżowanie z dzieckiem? Jakie zabawy prowadzicie w samochodzie i jakie aktywności proponujecie dzieciom? Zapraszam do wymiany pomysłami 🙂