Plastyczne zabawki to świetna propozycja dla dzieci, które szczególnie w czasie ferii zimowych mają mniej zajęć i nie uczęszczają na półkolonie. Sprawdzą się również w czasie roku szkolnego, ale teraz to może być doskonała propozycja na zagospodarowanie nadmiaru wolnego czasu.
Plastyczne zabawki dla dzieci to bogactwo form, odmian i rodzajów. Co za tym idzie, to jeszcze większe bogactwo zastosowań. Ich oddziaływanie jest niesamowite. Pozwalają rozwijać wyobraźnię i zmysły.
Plastyczne zabawki – rozwijanie wyobraźni
Rozwijanie wyobraźni to jedno z ważniejszych dziecięcych zadań. To właśnie wyobraźnia pomaga w przyszłości rozwiązywać problemy i podejmować się trudnych zadań. Wyobraźnia pomaga sprostać codziennym zadaniom. My, dorośli, nawet nie zdajemy sobie czasem sprawy z tego, jak często z niej korzystamy i jak ogromną jest dla nas pomocą. Żeby jednak mogła posłużyć, trzeba ją odpowiednio rozwinąć. Czasem ku temu jest dzieciństwo, a sposobem zabawa.
Plastyczne zabawki doskonale się tu sprawdzają. Pozwalają dziecku tworzyć niesamowite kształty i wprowadzać do rzeczywistości koncepcje, które zrodzą się w ich głowach. To również doskonały sposób na doskonalenie tego procesu przekładania na realne wytwory swoich własnych pomysłów.
Masa plastyczna czy piasek kinetyczny dają dziecku możliwość kreowania i tworzenia różnorodnych kształtów, zmieniania ich i modyfikowania w dowolny sposób. To fantastyczne zajęcie, które poza wyobraźnią rozwija jeszcze znacznie więcej.
Piasek kinetyczny i motoryka mała
Rozwój motoryki małej jest niezwykle istotny dla przyszłej zdolności pisania. Jeżeli dziecku nie daje się zadań rozwijających, które pozwalają na doskonalenie sprawności w zakresie motoryki małej, później, w okresie szkolnym, dziecko takie ma problemy z pisaniem. I nie chodzi tu wyłącznie o estetykę pisma. Estetyka jest niejako wtórna. Chodzi o poprawne kształty i łączenia liter, o sprawność posługiwania się długopisem i mieszczenie literek w obrębie wyznaczonych linii. Dziecko, które nie trenuje motoryki odpowiednio wcześniej, musi to nadrobić w późniejszym czasie.
Piasek kinetyczny czy różnego rodzaju masy plastyczne, piankolina i ciastolina doskonale się sprawdzają, jako materiały czy narzędzia do trenowania motoryki małej. Dziecko takie nie czuje, że wykonuje naprawdę ciężką i ważną dla siebie pracę – dla niego jest to po prostu zabawa. Jej efekt zaś jest bardzo ważny i ma ogromne znaczenie dla dziecięcej przyszłości.
Rozwój sensoryczny
Kolejnym ważnym aspektem zabawy tego rodzaju produktami jest to, że dziecko rozwija się również sensorycznie. Przy czym rozwój ten jest złożony i obejmuje synchronizację różnych zmysłów. Dziecko, które bierze do rączki piasek kinetyczny, czuje jego fakturę i strukturę rączkami, widzi ją i może powąchać sam piasek. Podobnie wygląda to w przypadku ciastoliny i piankoliny. Takie synchroniczne doświadczanie wpływa na tworzenie się nowych połączeń nerwowych, prowadzi do rozwoju neuronów i istotnie wpływa na podstawy rozwoju poznawczego u dzieci. Doświadczanie wielozmysłowe jest dla dziecka niezwykłą przygodą i niesie dla niego pakiet bardzo ważnych informacji. Dziecko dowiaduje się, co oznacza, że coś jest sypkie, elastyczne, czy plastyczne. Jednocześnie widzi, jak to wygląda i może tego dotknąć.
Takie zabawki, to nie tylko wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. To dynamiczny rozwój, który odbywa się mimochodem, przy okazji. Dziecko wykonuje dla siebie ogromną pracę, świetnie się przy tym bawiąc.