Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu wszystkich kobiet, które pragną założyć rodzinę. Aby podczas tych kilku niezwykle ważnych miesięcy móc w pełni cieszyć się oczekiwaniem na dziecko, warto zadbać wcześniej o stan zdrowia jamy ustnej. Dlaczego przed zajściem w ciążę należy podjąć leczenie stomatologiczne?
Planowanie ciąży – czy należy udać się do stomatologa?
Podczas planowania poczęcia dziecka, warto udać się do gabinetu stomatologicznego w celu dokonania ogólnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej. Jednym z powodów jest to, że podczas oczekiwania na dziecko niemożliwe jest wykonanie zdjęć rentgenowskich (choć nie we wszystkich przypadkach). Znacząco utrudnia to potencjalne leczenie stomatologiczne. Przed zajściem w ciążę najczęściej zaleca się wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu stomatolog ma możliwość zdiagnozowania i zlokalizowania ewentualnych ognisk zapalnych. Warto jednak pamiętać o tym, że pogląd mówiący o kategorycznym zakazie leczenia zębów w ciąży jest jedynie stereotypem.
Czy podczas ciąży pogarsza się stan zdrowia zębów?
Ciąża wpływa w znaczącym stopniu na ogólną kondycję organizmu. Również stan, w którym znajduje się jama ustna, może nieco odbiegać od normy. Hormony mogą powodować nasilony krwioobieg w dziąsłach. Sprawia to, że podczas szczotkowania często powstają mikrourazy powodujące w późniejszym czasie stany zapalne. Dodatkowo, często pojawiające się nudności mogą narażać szkliwo na kontakt z kwasami żołądkowymi. Jest to duże zagrożenie dla zdrowia zębów. Mogą stać się one słabsze, a próchnica szybciej się rozwinie. Przyszłe mamy często zmagają się ze wzmożonym łaknieniem podczas ciąży. Częste podjadanie również wpływa negatywnie na kondycję jamy ustnej.
Lepsza higiena zębów oraz brak ubytków przed zajściem w ciążę sprawiają, że dużo prostsze staje się zachowanie zdrowia w obrębie jamy ustnej podczas ciąży. Warto uniknąć wszelkiego ryzyka – bakterie pojawiające się podczas chorób zębów w znacznym stopniu wpływają na prawidłową pracę innych narządów. Zaawansowane stany chorobowe zębów mogą doprowadzić nawet do zaburzenia funkcjonowania serca czy nerek.
Z tego względu coraz częściej ginekolodzy zalecają swoim pacjentkom korzystanie z usług dentystów w renomowanych gabinetach takich jak na przykład Niebodent. Istnieją badania naukowe potwierdzające, że choroby przyzębia mogą stworzyć realne niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu. Wynika to z obecności toksyn, których źródłem są właśnie bakterie pochodzące z jamy ustnej.
Ciąża a zabiegi stomatologiczne
Wokół zabiegów stomatologicznych wykonywanych w okresie ciąży krąży wiele różnorodnych stereotypów. Jednym z nich jest brak możliwości skorzystania ze znieczulenia. Na szczęście nie jest to prawda. Dentyści posiadają substancje, które nie wywołują efektu obkurczania naczyń, a dzięki temu mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentek w ciąży. Problemem, który stanowi większe zagrożenie dla dziecka niż sama kwestia znieczulenia, to stres. Podnosi on poziom kortyzolu we krwi, a jest to czynnik wpływający na ciążę w niekorzystny sposób.
Największe zastrzeżenia dotyczą kwestii wykonywania zdjęć RTG. Obecny stan wiedzy medycznej wskazuje, że w określonych sytuacjach możliwe jest wykonanie zdjęcia w obrębie głowy i szyi. Ważne jest jednak to, aby decyzje były podejmowane przez kompetentnego specjalistę, który weźmie pod uwagę zmienne dotyczące konkretnej pacjentki.