Własny ogródek czy nawet działka to prawdziwa frajda. Można je nie tylko urządzić po swojemu, ale również można uwzględnić na tym terenie przestrzeń dla wszystkich członków rodziny. Altanka czy przytulny taras, ogródek, warzywniak, a nawet plac zabaw. Przy odrobinie wyobraźni możesz znaleźć miejsce dla wszystkich tych elementów. Jest jednak jedna ważna rzecz, o której musisz pamiętać: jeżeli chcesz postawić w ogródku plac zabaw – zadbaj o to, by był dostosowany do wieku dzieci i zapewniał bezpieczną zabawę.

fot. Ogrodosfera.pl
Plac zabaw w ogródku to doskonały pomysł. Małe dzieci potrzebują nie tylko ruchu, ale też swego rodzaju wyzwań i zróżnicowanej stymulacji. To wszystko wpływa na ich harmonijny rozwój psychoruchowy. Skoro o tym mowa – czy wiesz, dlaczego w przypadku dzieci mówi się o rozwoju psychoruchowym? Bo rozwój w jednym obszarze, np. ruchowym pobudza rozwój w drugim, np. psychicznym. I odwrotnie. Dziecko, które jest stymulowane (pamiętaj jednak, by nie było przedstymulowane), rozwija się dynamicznie i harmonijnie. To niezwykle istotne.
Ciekawostką jest również fakt, że dzieci zdają się o tym wiedzieć 😉 Maluchy uwielbiają ruch i zabawy na świeżym powietrzu, a jednocześnie od czasu do czasu potrzebują zająć się książeczkami, rysowaniem czy zabawkami. W ten sposób dostarczają sobie zróżnicowane bodźce i stymulują różne obszary swojego mózgu.
Zanim jednak zaczniesz urządzać przestrzeń w ogrodzie dla swojego dziecka, jest kilka kwestii, o których wart wiedzieć. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo Twojego malucha.
Jak wybrać plac zabaw do ogródka?
Wybór właściwego placu zabaw wcale nie jest taki prosty. Z jednej strony dostępne są tak zróżnicowane konstrukcje, że chciałoby się po prostu je wszystkie postawić, z drugiej poziom ich trudności jest różny, a jeszcze z trzeciej (jakby już było mało), ważne jest, by plac był prawidłowo skonstruowany. Chodzi tu zarówno o materiały, jak i sposób ich łączenia.
Rodzaje placów zabaw dla dzieci
To, jaki plac zabaw wybierzesz dla swojego dziecka zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zastanów się, czy będzie to konstrukcja drewniana, plastikowa czy dmuchana.
Każda z nich ma swoje zalety. Jednak to nie tylko nimi należy się kierować. Zastanów się, w jakim wieku jest Twoje dziecko (lub są dzieci, gdy jest ich więcej), jakie ma możliwości, jak bardzo jest sprawne, co już potrafi i jak sobie radzi. Nie bez znaczenia jest również to, ile miejsca masz w swoim ogrodzie czy na działce.
Plac zabaw dla najmłodszych
Dla najmłodszych dzieci, takich w wieku 2 – 3 lata, najbezpieczniejszy będzie dmuchany plac zabaw. Dlaczego? Jest miękki, więc trudno będzie się gdzieś uderzyć. Najmłodsi mają jeszcze nie bardzo skoordynowane ruchy, często nie przewidują konsekwencji swoich działań, więc plac, który daje najmniejsze szanse na kontuzje to dobre rozwiązanie. Taki jest właśnie dmuchany plac zabaw. Zależnie od wybranego modelu można na nim poskakać, pozjeżdżać, można się powspinać. Dmuchane ścianki i filary powodują, że nawet, gdy dziecko straci równowagę i się przewróci – nic się nie stanie.

fot. ogrodosfera.pl
Alternatywą są plastikowe place zabaw. Również przeznaczone są dla najmłodszych, a na stronie ogrodosfera.pl udało mi się nawet znaleźć takie, które przeznaczone są już dla rocznych dzieci. I rzeczywiście, z tego co się przyglądałam, ten plac naprawdę wygląda na bezpieczny.
Plastikowe place są niewielkich rozmiarów, zajmują mało miejsca w ogrodzie i łatwo jest je przestawić. Gdyby Ci przyszło do głowy, by zmienić aranżację ogrodu, bo np. słońce zbyt silnie operuje tam, gdzie pierwotnie stał plac, nie będzie problemu z jego przeniesieniem.
Nie bez znaczenia jest też gabaryt placu. Te niewielkie plastikowe konstrukcje są tak zaprojektowane, że nawet upadek nie będzie niósł ryzyka kontuzji. Nie są to place wysokie, a wspinaczka to zazwyczaj zaledwie kilka schodków. To bardzo ciekawe rozwiązanie.
Plac zabaw dla starszaków
Starszakom polecałabym już nieco inne rozwiązania. Mam na myśli drewniany plac zabaw. Część z nich sprawdzi się również, jako miejsce zabawy dla najmłodszych, ale to już zależy od projektu. Zasadniczo jednak składają się one z drabinek, ścianek wspinaczkowych, domków czy huśtawek.
Zabawa na takim placu może trwać całe dnie. Zaletą takiej konstrukcji jest niewątpliwie jej stabilność. To place bardzo ciężkie i wymagają montażu w gruncie, by były bezpieczne i nie stanowiły zagrożenia dla dzieci. To wymusza na Tobie dobre przemyślenie tego, gdzie chcesz je postawić. Przenoszenie nie będzie takie proste, jak przy placu plastikowym.
Dla dzieci w różnym wieku
Jeżeli różnica wieku między Twoimi dziećmi jest duża, myślę że warto zainwestować w duży, drewniany plac. Raz, że będzie to rozwiązanie na lata. Dwa, Twoje młodsze dziecko, pod Twoją opieką może również bezpiecznie bawić się na tym większym placu, więc nie ma powodu, by z niego rezygnować. A jeżeli mimo wszystko chcesz zapewnić młodszemu miejsce na samodzielne brykanie, możesz dodatkowo uzupełnić strefę rozrywki w ogrodzie o plac plastikowy.
To naprawdę świetna opcja. A co Ty o tym sądzisz?