Przygotowując się do narodzin dziecka, wielu rodziców obawia się pierwszej kąpieli. Nie są pewni, kiedy powinna się odbyć, jak powinna przebiegać i ile trwać oraz w jaki sposób powinno się trzymać maluszka, aby nie zrobić mu krzywdy. Dowiedz się, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza kąpiel noworodka, aby pozbyć się stresu i mieć pewność, że przeprowadzasz ją w sposób prawidłowy.
Kiedy wykąpać noworodka?
Pierwsza kąpiel noworodka to ogromne przeżycie dla rodzica jak i malucha, który dopiero oswaja się z nowym otoczeniem. Pierwsza kąpiel niemowlaka zazwyczaj odbywa się w szpitalu, jednak jeśli dziecko nie jest ubrudzone krwią ani smółką, nie jest ona obowiązkowa. Pierwsza kąpiel noworodka w szpitalu może okazać się pomocna dla debiutujących rodziców – położna pokaże, w jaki sposób trzymać dziecko, aby nie zrobić mu krzywdy.
Zaleca się, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się w pierwszej dobie po powrocie ze szpitala. Dzięki temu z jego delikatnej i jeszcze nie w pełni wykształconej skóry usuniemy zarazki i drobnoustroje, które gromadzą się w szpitalu.
Odpowiednia temperatura
Przed pierwszą kąpielą noworodka należy zadbać o odpowiednią temperaturę pokoju, w którym będzie odbywać się kąpiel. Optymalna temperatura powinna wynosić od 22 do 25°C. Przed umieszczeniem malucha w wodzie, musimy upewnić się, że jej temperatura także jest prawidłowa. Odpowiednia temperatura wody do kąpieli noworodka powinna być zbliżona do temperatury ciała i wynosić około 37°C. Pod żadnym pozorem nie może być zbyt chłodna ani zbyt gorąca.
Zbyt chłodna woda może sprawić, że ciało noworodka ulegnie wyziębieniu i maluch się przeziębi, a zbyt wysoka może sprawić, że jego delikatna skóra ulegnie poparzeniu i uszkodzeniu. Jeśli nie masz pewności, czy temperatura wody jest odpowiednia do kąpieli malucha, użyj termometru lub własnego łokcia. Bardzo ważne, aby podczas kąpieli nie przenosić dziecka do innego pokoju, w którym panuje inna temperatura – niemowlę może się przeziębić.
Jak często kąpać noworodka?
Kąpiel niemowlaka nie musi odbywać się codziennie. W pierwszych miesiącach życia dziecka wystarczające będzie mycie 2-3 razy w tygodniu. Należy wtedy jednak pamiętać, aby regularnie czyścić obszar, do którego przylega pielucha. W innym przypadku może dojść do odparzeń oraz infekcji. Oprócz tego należy delikatnie oczyścić okolice pach i fałdki skóry.
Warto również zwrócić uwagę na to, że kąpiel niemowlaka powinna odbywać się codziennie w trakcie upałów – noworodki nie mają jeszcze w pełni ukształtowanej termoregulacji, więc kontakt z wodą przyniesie im dużą ulgę, a także będzie gwarancją spokojnego snu. Co więcej, pierwsza kąpiel noworodka nie powinna być zbyt długa. Kontakt z wodą może być bardzo silnym i stresującym przeżyciem, dlatego wystarczające będą 2-3 minuty. Kąpiel nie powinna być zbyt długa także z innego powodu – woda w wanience szybko traci ciepło i jeśli zbyt długo będziemy w niej trzymać maluszka, może dojść do wyziębienia jego organizmu, a w efekcie nawet do przeziębienia.