Pierwsza kąpiel nowonarodzonego malucha jest stresująca dla większości rodziców. Ich strach jest zwykle spowodowany brakiem doświadczenia oraz całą masą pytań i wątpliwości, jakie są z tym związane. Jak przygotować kąpiel? Jak trzymać dziecko, by nie zrobić mu krzywdy? W czym i jak je umyć? To prawda, że skóra Twojej pociechy wymaga szczególnej troski i fachowej wiedzy, ale bez obaw – na wszystko jest sposób, a My podpowiemy, jak to zrobić!
Skóra dziecka jest bardzo cienka, przez co łatwo ją podrażnić oraz uszkodzić jej ochronną warstwę lipidową. Z tego względu wbrew krążącej powszechnie opinii, niemowlaka nie musimy kąpać codziennie. Stanie się to konieczne dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie się samodzielnie przemieszczać i brudzić np. podczas jedzenia. Jest jednak jeden, prosty warunek – należy dokładnie przemywać części intymne oraz pośladki malca podczas każdej zmiany pieluszki. Tę strefę najlepiej pielęgnować wacikami nasączonymi letnią, przegotowaną wodą.
O czym jeszcze musimy pamiętać?
W pierwszej kolejności zacznijmy od przygotowania pomieszczenia, w którym odbędzie się kąpiel.
Gdzie kąpać dziecko?
Najważniejsza jest odpowiednia temperatura powietrza w miejscu, w którym ma się odbyć kąpiel i powinna wynosić 24°C. Jeśli jednak będzie się wahać pomiędzy 22°C-25°C, też będzie dobrze. Niemowlę ma słabo wykształcony system termoizolacyjny przez co jest bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Ma mu być po prostu ciepło. Czy to będzie pokój, kuchnia czy łazienka nie ma znaczenia. Ważne, by wanienka stała stabilnie, a dostęp do wszelkich potrzebnych akcesoriów był szybki i łatwy. Wanienkę należy ustawić na wysokości brzucha, co pozwoli na wygodne i bezpieczne trzymanie dziecka podczas mycia. Pamiętajcie, że zwilżona skóra szkraba stanie się śliska i należy zachować szczególną ostrożność. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc przyjaciółki, mamy, teściowej – osoby, która ma w tej kwestii doświadczenie. Jeśli nie mamy takiej możliwości możemy ćwiczyć kąpanie malucha na lalce, tak jak robiłyśmy to w dzieciństwie.
Co z wodą? Optymalna temperatura wody do mycia niemowlaka powinna wynosić 37°C. Istnieją dwa sposoby, żeby to sprawdzić. Po pierwsze możesz kupić specjalny termometr, który przeznaczony jest właśnie do tego celu lub sprawdzić temperaturę wody za pomocą własnego łokcia. Zamocz go – jeżeli uznasz, że woda nie jest parzącą lub zbyt zimna – możesz zacząć działać.
Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest jedzenie! Pociechę należy nakarmić pół godziny przez myciem. Dzięki temu nie będzie płakał z głodu, a Ty będziesz się mniej stresować.
Kosmetyki do kąpieli, czyli co wybrać i na co zwrócić uwagę?
Dobranie preparatów, które nie podrażnią delikatnej skóry malucha to trudne, ale niezwykle ważne zadanie. Obecnie wiele marek oferuje produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Zatem co zwracać uwagę? Po pierwsze musimy sprawdzić, czy skóra naszego szkraba jest zdrowa. Większość niemowlaków ma wrażliwą, delikatną i przesuszoną skórę. Część z nich cierpi na atopowe zapalenie skóry. Jeżeli na skórze zauważymy niepokojące zmiany, należy skonsultować to z lekarzem.
– Nie kąpiemy malucha dłużej niż 5 minut. 2-3 minuty w zupełności wystarczą. Wynika to z przeznaskórkowej utraty wody, która w praktyce oznacza, że skóra niemowlaka szybko traci wodę. Powoduje to, że staje się ona sucha i skłonna do podrażnień oraz infekcji. Rada dla rodziców jest taka, żeby przy wyborze kosmetyków, zwracali szczególną uwagę na ich skład. Najlepsze są preparaty na bazie naturalnych olejów, prebiotyków i emolientów oraz tych z właściwym pH – komentuje Kamila Sitkowska, brand manager By Medica Fisher-Price.
Jeżeli wszystko jest już przygotowane – czas na kąpiel!
Nie bój się – poradzisz sobie!
Dziecko myjemy z góry na dół, wobec tego zaczynamy od buzi. Do tego celu najlepiej użyć wacików. Możesz je nasączyć solą fizjologiczną. Myj twarz pociechy kierując ruchy od oczu po nosek. Następnie użyj wacika namoczonego w letniej, przegotowanej wodzie. Na koniec osusz ją delikatnie za pomocą ręcznika frotte. Nie pocieraj jej, po prostu przykładaj ręcznik. Do umycia uszu możesz użyć patyczków higienicznych, ale tych przeznaczonych dla dzieci i niemowląt, które mają grubszy środek. Nie myj ich za pomocą zwykłych patyczków, ponieważ mogą one uszkodzić lub podrażnić bębenki maluszka. Uszy przecieraj tylko z zewnątrz!
– Do kąpania dziecka warto wybrać prebiotyczne emulsje typu 2w1, czyli do mycia główki, włosów i ciała. Dzięki nim zaoszczędzimy czas, a co najważniejsze będziemy mieć pewność, że pielęgnacja malca przebiegnie bezpiecznie, a jego skóra będzie oczyszczona, nawilżona i pozbawiona podrażnień, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego pH – dodaje Sitkowska.
Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowe trzymanie dziecka podczas kąpieli. Jego główka ma spoczywać na przedramieniu lewej ręki, a palcami tej ręki chwytamy je pod pachą. Prawą rękę podkładamy pod pośladki i uda szkraba. Dzięki takiej pozycji zapewnisz mu bezpieczeństwo, a zarówno jemu, jak i sobie wygodę i komfort!
W swoim żywiole!
Kąpiel malca ma być przyjemnością – zarówno dla niego jak i dla Ciebie. To wasz wspólny czas! Pamiętaj – dzieci kochają wodę, więc dużo będzie zależało od Twojego nastawienia. Jeśli będziesz się denerwować szkrab może to wyczuć i również zacząć być niespokojny. Dlatego weź kilka głębokich wdechów i do dzieła. Nie zapominaj, że masz bliskich, którzy na pewno zawsze przyjdą ci z pomocą. Myśl pozytywnie. Jesteś mamą, kto da radę jak nie Ty!