Nowoczesne technologie to nieskończone możliwości, zarówno w kontekście pracy i nauki, jak i rozrywki oraz odpoczynku. Niektóre z nich niosą jednak za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest rozwijające się w dzisiejszych czasach zjawisko cyberprzemocy. W poniższym artykule wyjaśnimy czym jest cyberprzemoc oraz jakie może przybierać formy. Jakie są oznaki cyberprzemocy? Opowiemy również o tym, co możesz zrobić, jeśli staniesz się ofiarą cyberprzemocy oraz jaką możesz przyjąć postawę, gdy zjawisko to dotyczyć będzie kogoś innego.

Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc to forma przemocy, która ma miejsce w świecie cyfrowym, w tym w Internecie i na platformach mediów społecznościowych. większości przypadków celem agresora jest ośmieszenie ofiary lub wzbudzenie w niej lęku. Zjawisko to przybierać może różne formy, przez co jego identyfikacja nie zawsze jest prostym zadaniem. W
Jakie formy może przybierać cyberprzemoc? Oznaki cyberprzemocy.
Do najczęstszych form cyberprzemocy należy m.in.:
- Nękanie – wysyłanie nieprzyjemnych, obraźliwych wiadomości lub gróźb. Wiadomości mogą być wysyłane zarówno za pomocą komunikatorów internetowych, jak i mogą przybierać postać SMS-ów.
- Doxing – udostępnianie prywatnych informacji na temat danej osoby bez jej zgody. Do takowych informacji może należeć m.in. adres, numer telefonu i inne tego typu dane osobowe.
- Cyberstalking – śledzenie aktywności danej osoby w Internecie. Cyberstalking obejmować może przykładowo komentowanie i udostępnianie postów bez zgody danej osoby.
- Obraźliwe komentarze – obrażanie danej osoby i regularne atakowanie jej w komentarzach, zamieszczanych pod publicznymi postami.
- Tworzenie fałszywych kont – kreowanie zmyślonej tożsamości bądź podszywanie się pod inną osobę w celu upokorzenia czy ośmieszenia wybranego użytkownika lub rozpowszechniania nieprawdziwych informacji.
- Udostępnianie ośmieszających daną osobę zdjęć lub filmów.
- Sexting – wysyłanie danej osobie bez jej zgody nagich, półnagich lub jednoznacznie seksualnych materiałów (zwykle zdjęć, filmów).
Co zrobić w sytuacji, gdy jesteś ofiarą cyberprzemocy? Rozpoznajesz oznaki cyberprzemocy
Jeżeli ktoś stosuje wobec Ciebie cyberprzemoc, przede wszystkim pamiętaj o tym, że wcale nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. Agresor z pewnością dokłada wszelkich starań do tego, abyś poczuł się bezbronny. W rzeczywistości istnieje natomiast kilka sposobów na to, aby rozwiązać Twój problem.
Po pierwsze, dokumentuj wszystkie kroki osoby, która stosuje wobec Ciebie cyberprzemoc. Ktoś wysłał Ci obraźliwą wiadomość z pogróżkami? A może udostępnił na portalu społecznościowym ośmieszające Cię zdjęcie? Zrób screena. Zapisuj obraźliwe wiadomości. Zbieraj dowody, z pomocą których możliwe będzie ukaranie agresora. Pamiętaj o tym, aby nie odpowiadać na obelgi i pogróżki – właśnie na to czeka osoba, stosująca cyberprzemoc. Cierpliwie dokumentuj jej kroki i nie daj się sprowokować
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie użytkownika (jeśli prowadzi on działania na takich portalach społecznościowych, jak np. Facebook czy Instagram). Media społecznościowe wspierają ofiary cyberprzemocy – zwykle blokują agresorów lub zawieszają ich konta, dzięki czemu nie mogą oni dalej prześladować swoich ofiar.
Sprawę zgłosić możesz również na policję. Pamiętaj o tym, żeby zabrać ze sobą odpowiednie dowody, potwierdzające Twoje słowa.
Nie zapominaj o tym, że nie jesteś sam ze swoim problemem! Jeżeli czujesz, że sprawa Cię przytłoczyła i sobie z nią nie radzisz, zgłoś się po pomoc do specjalisty, np. do psychologa. Pomoże Ci on przetrwać trudne i chwile i pokaże możliwe wyjścia z sytuacji.
Jak reagować, gdy jesteś świadkiem cyberprzemocy?
Jeżeli jesteś świadkiem cyberprzemocy, nie przechodź wobec tego obojętnie. Nie wchodź również w dyskusję z agresorem – to tylko może pogorszyć sytuację. Co zatem możesz zrobić, widząc akt cyberprzemocy?
Przede wszystkim, możesz pomóc atakowanej osobie. Przeanalizujmy to na przykładzie platformy społecznościowej. Jeśli widzisz obraźliwe komentarze lub kompromitujące kogoś posty, zamiast wykłócać się z agresorem, skontaktuj się z jego ofiarą i okaż jej wsparcie. Jeżeli nie chcesz w tak bezpośredni sposób włączać się w sprawę, zgłoś i zablokuj agresora oraz publikowane przez niego posty na portalu społecznościowym – dzięki temu jego administratorzy będą widzieli, że dzieje się coś nieodpowiedniego.
Nie bądź obojętny – reaguj!
Cyberprzemoc to coraz bardziej popularne zjawisko. Może ono dotknąć każdego z nas. Z tego powodu tak ważna jest świadomość tego, że istnieją skuteczne sposoby walki z cyberprzemocą. Niezwykle ważna jest także pomoc ofiarom cyfrowych agresorów, dlatego jeśli widzisz niepokojące sygnały, nie bądź obojętny – pomagaj!